Škoda přesáhla tři čtvrtě milionu korun. Proč hořelo, prozatím není jasné.

Hasiči se o požáru dozvěděli krátce před třináctou hodinou. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Valašského Meziříčí se dvěma cisternami, jednotka hasičů z Rožnova pod Radhoštěm se dvěma cisternami a rychlým zásahovým vozem. „Posílili je ještě dobrovolní hasiči ze Zašové a Hutiska-Solance,“ upřesnil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Místní zpozorovali požár velmi pozdě v době, kdy už v plném rozsahu stravoval jednu z budov. Silný kouř zahlédl nedaleký soused, který událost nahlásil na tísňovou linku. „Ve stejné době si požáru všiml také přímý soused, který včas stačil zachránit osobní auto, jež vyparkoval z garáže,“ popisoval Mitáček. Na hašení požáru neměli majitelé prostředky. Navíc, podle Mitáčka, by pravděpodobně ani žádné běžné prostředky nestačily.

U ohně byli jako první rožnovští hasiči. S ohněm bojovali pomocí několika proudů vody. Požár byl ale mimořádně silný a podporovaný větrem, který postupně měnil směr. „Plameny se tak rozšířily z jedné hospodářské budovy na odstavený osobní automobil a další hospodářské stavení souseda,“ líčil mluvčí hasičů. Živel navíc ohrožoval blízký rodinný dům a chatu.

Dojezd dalších hasičských jednotek prodlužovala úzká silnice vedoucí k místu. Plameny mezitím přepálily dráty elektrického a telefonního vedení nad jednou z hořících budov. Požár sílil a rozšiřoval se. Hasiči museli vodu na hašení navážet kyvadlově.

Zkrotit plameny trvalo hasičům více než půl hodiny. Zlikvidovat oheň definitivně se záchranářům podařilo až před šestnáctou hodinou. „Hasiči museli postupně pronikat do hořících budov a dohašovat jednotlivá ohniska požáru,“ zdůraznil Mitáček.

Místo poté ohledal vyšetřovatel hasičů z Valašského Meziříčí. Jedna hospodářská budova zcela shořela, za oběť padlo plamenům také osobní auto. „Druhé hospodářské stavení zničil oheň nejméně ze dvou třetin. Zkáze neuniklo ani mnoho strojů a zařízení uskladněných v budovách,“ bilancoval Mitáček.

Způsobené škody, včetně přehořelých rozvodů vedení, se předběžně vyšplhaly na 760 tisíc korun. Hasiči svým zásahem uchránili další majetek nejméně za jeden a půl milionu korun.

Proč začalo v Rožnově hořet, vyšetřují hasiči společně s policií. Na místě nasadili i speciálně cvičeného psa pro vyhledávání stop po požárech.