V uplynulých dnech si hasiči v regionu připsali hned několik takových zásahů. V současné době, kdy se celá země potýká s pandemií koronaviru, ale podobné výjezdy zbytečně odčerpávají síly záchranářů. Hasiči proto vyzývají jednotlivce i lesnické firmy, aby byli při pálení v lese maximálně opatrní a zodpovědní.

Šest hodin hašení, dalších dvanáct na hlídce

Například v pondělí minulý týden zachvátil rozsáhlý požár mýtinu o rozloze jednoho čtverečního kilometru u Ratiboře na Vsetínsku. S ohněm, který neustále přiživoval silný vítr, celé odpoledne až do večerních hodin bojovalo jedenáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Bylo nutné vyhlásit třetí stupeň požárního poplachu.

„Oheň se nám podařilo uhasit asi po šesti hodinách. Poté jsme s kolegy z dobrovolných jednotek z Jablůnky a Hošťálkové hlídali plochu dalších dvanáct hodin, abychom zabránili opětovnému vznícení. Ve středu byl opět vyhlášen poplach a jeli jsme dohašovat doutnající pařezy,“ popsali událost dobrovolní hasiči z Ratiboře.

Podle vyšetřovatele hasičů bylo příčinou požáru rozfoukání ohnišť po pálení, které na místě probíhalo už v předcházejícím týdnu. Škoda půjde do statisíců korun, neboť požár zasáhl i mladé stromy.

Pouhé dva dny po popsané události hasiče opět na celé odpoledne zaměstnal požár způsobený nezvládnutým pálením v lese. Tentokrát ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. S plameny na mýtině o rozloze okolo dvou tisíc metrů v těžko dostupném terénu bojovaly čtyři hasičské jednotky.

Velké množství lidí zvyšuje riziko nákazy

Podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové nejsou lesníci při pálení v lese prakticky nijak omezovaní.

„Počasí nyní přeje, tak jsou všichni venku a pracují. Apelujeme ale na všechny, aby byli více opatrní. Neopatrnost při pálení nám opravdu zbytečně přidává práci v této ‚nelehké‘ době,“ zdůrazňuje Lucie Javoříková s odkazem na současnou epidemiologickou situaci v zemi.

Hasiči se totiž ve velké míře zapojují do boje s šířením koronaviru, mimo jiné například rozvozem ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu.

„Sami máme zpřísněná opatření, aby se koronavirová nákaza nedostala na stanice. Tyto události (požáry po pálení – pozn. redakce), kde je potřeba nasazení velkého množství lidí, pro nás nejsou dobré. Nedejbože se tam objeví někdo nakažený a malér je na světě,“ říká mluvčí hasičů.