Hasiči dostali oznámení krátce po desáté hodině dopolední.

Černý oblak kouře byl viditelný až k více než deset kilometrů vzdálené Lípě na Zlínsku. Záchranářům už v tu chvíli bylo jasné, že jde o velmi rozsáhlý požár.

To však ještě netušili, s jakými komplikacemi se potkají. Ty nastaly ve chvíli, kdy přijeli do chatové oblasti. Dál už ale nemohli. „Zledovatělé, rozbahněné a lesní cesty je nepustily dál a hasiči se snažili najít náhradní trasy. Ani na těch to nebylo lepší a cisterny postupně zapadly v těžkém terénu. Nejblíže se dostala cisterna, která zůstala stát asi půl kilometru od hořícího objektu,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Velitel zásahu se na místo dostal až terénním vozem ochotných místních občanů. První hasiči k domu doběhli až po čtyřiceti minutách od oznámení. Dům byl už ale celý v plamenech a nebylo možné jej zachránit. „Těžko řešitelná situace postavila velitele do nelehkých rozhodnutí. Postupně přibíhající hasiči se zaměřili na ochranu okolí a uhašení drobných ohnisek požáru v suché trávě. Silnější vítr totiž roznášel hořící části do okolí a hasiči se věnovali především zabránění rozšíření požáru na porost a blízký les. Pomocí lopat hasili drobná ohniska a neustále procházeli široký pás porostu v okolí,“ popisoval náročný zásah mluvčí hasičů.

Další hasiči mezitím postupně natahovali vodní vedení a kaskádovitě napojovali jednotlivé cisterny. Stovky metrů hadic se podařilo dostat nakonec až k domu. Hasební práce tak nakonec začaly až za hodinu a půl po ohlášení požáru. „Vetší zděný a podsklepený dům však kompletně vyhořel, včetně přístavku a veškerého vybavení,“ konstatoval mluvčí. Uvnitř budovy naštěstí nikdo nebyl. Majitel odjel ráno.

Vyšetřovatel pak celé odpoledne zjišťoval, co požár způsobilo. Nakonec vyloučil, že oheň někdo založil úmyslně. „Nadále tak pracuje s několika variantami, včetně závady na elektroinstalaci,“ upřesnil Mitáček.

Škody si majitel odhadnul na 900 tisíc korun.