Nakonec jim nezbylo nic jiného než plamenům pouze asistovat. Situaci záchranářům navíc komplikoval špatný stav příjezdové komunikace do vesnice i nepříznivé klimatické podmínky.

Dům patřil rodině Petra Maléře ze Vsetína. Vesnicí se okamžitě rozlila vlna solidarity. Pomáhal, kdo mohl. „Ještě večer jsem s majitelem domu mluvil. Je z toho, pochopitelně, velmi zdrcen a nechtěl se o tom moc bavit. Co se vlastně stalo, proč oheň vznikl, tak to pořádně nikdo neví. Jedno je ale jisté. Událost se dotkla celé dědiny," řekl ve čtvrtek dopoledne redakci Valašského deníku obyvatel Oznice Zdeněk Tvrdý.

Vlna solidarity

Lidé se od rána zajímali, jak mohou rodině s malým dítětem pomoci. Obraceli se v tomto smyslu i na radnici. „Musíme chvilku počkat. Až se situace trochu uklidní," poznamenal starosta vesnice Martin Gerža.

Majitel stavby je rodákem z Oznice. V únoru se měl s rodinou do domku nastěhovat. Podle starosty Martina Gerži pomůže rodině i vedení obce. „Připravíme pro ně, pokud to budou potřebovat, ubytování v obecním bytě. Pomůžeme i finančně a nabídneme rovněž techniku nezbytnou pro likvidační práce," slíbil starosta.

Oheň živila sláma

Oheň vzplál krátce před sedmou hodinou večer. Nebezpečí bylo natolik veliké, že v průběhu noci záchranáři v Oznici vyhlásili II. stupeň požárního poplachu. „Na místě zasahovalo dvanáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Z důvodu zvýšené spotřeby vody zabezpečili hasiči její kyvadlovou dopravu z vesnice," poznamenal mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Problémy s počasím

Jejich práci komplikovala špatná průjezdnost místní silnice. „Stav byl takový, že jedna z prvních cisteren, která k požáru jela, sklouzla po ledu do příkopu. Museli jsme ji vyprošťovat," posteskl si mluvčí hasičů.

Cesta k domu vede úsekem, který silničáři neudržují. Jde o místní komunikaci udržovanou radnicí pouze pluhováním. K vyproštění zapadnuté cisterny povolal velitel zásahu vyprošťovací automobil z Otrokovic.

Svou roli na síle ohně měl podle mluvčího hasičů konstrukce stavby.

„Šlo o nízkoenergetický dům, jehož izolaci tvoří lisovaná sláma," vysvětlil Netopil.

Oheň způsobil škodu ve výši 2,2 milionu korun. Vyšetřovatel vyloučil možnost úmyslného jednání. Prověřovány jsou zejména verze možné technické závady a nedbalostního jednání.