„Zvažujeme uzavření vsetínského závodu, neboť situace již není nadále ekonomicky udržitelná. V současné době zaznamenáváme nejnižší objem zakázek od svého vzniku," uvedl člen představenstva ZVI Michal Smrž.

Kolik lidí přijde o práci, vedení podniku tají. Podle pracovníků Úřadu práce ve Zlíně jich ale bude osmatřicet.

V lepších časech však vsetínská zbrojovka zaměstnávala dvě stovky lidí, a obrat se pohyboval od 300 do 350 milionů korun ročně.

Výrobu ukončí ZVI do konce roku. Desítka lidí se pak bude starat o udržovací chod.

Podle šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta ale není důvod, proč by se ZVI nemohla tendru účastnit. „Rozpočet ministerstva hubne a my nemůžeme suplovat ekonomiku, která je v recesi. Kdybychom udělali tento pokus, tak přijde druhá, třetí a další firma. Musíme respektovat zákony této země. A v nich nenajdu výjimku zadat zakázku české firmě jenom proto, že je česká," namítl Bulant.

Na Vsetínsku činí nezaměstnanost 10,32 procent. Hůře už je na tom v kraji jen Zlínsko, které má 10,42 procent lidí bez práce.

O jedno místo na Valašsku bojuje patnáct nezaměstnaných, přičemž je na 7894 lidí jen 528 míst. „Jedinou dobrou zprávou pro region je, že žádný z velkých zaměstnavatelů už propouštění neavizuje," řekla mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Pod názvem ZVI funguje původní Zbrojovka Vsetín, jejíž historie sahá až do roku 1937. Společnost podle výroční zprávy v roce 2010 vykázala ztrátu 72,3 milionu korun.

Smrž vytkl ministerstvu obrany, že resort nakupuje munici do obrněných transportérů Pandur od NATO Maintenance and Supply Agency (NAMSA), hlavní logistické agentury Severoatlantické aliance. Přitom původním dodavatelem byla zbrojovka ZVI. „Uměli bychom danou munici dodat za stejnou cenu jako NAMSA, což je pro Česko výhodnější, však nebyli jsme osloveni a nedostali jsme příležitost," vysvětlil člen představenstva.

Jako další důvody uzavření továrny uvedl, že skončil také kontrakt na odběr středorážové letecké munice a že armáda ze svých bojových prostředků vyřadila bojové vrtulníky Mi-24 a Mi-35.