Marek Zavřel: podnikatelé regionu

„Po revoluci jsem nejdříve dělal vychovatele a pak obchodního zástupce pro prodejce sportovní obuvi, při této práci jsem však přišel do styku se strojovou výšivkou. Jak jsem ji po prvé uviděl, uvědomil jsem si, že jde přesně o to, co chci dělat,“ vzpomíná dnes Zavřel. Pohled na stroj, jenž vyšívá, se mu stal osudným, aniž by měl k takovému oboru nějaký vztah. Začátky však vůbec nebyly lehké. I malé šicí stroje v půli devadesátých let přišly na mnoho peněz. Jeden stál až půl druhého milionu korun a potřebný software k němu dalších šest set tisíc.

„Prvního půl roku všechno jen dotujete, než se vůbec něco naučíte. Navíc v tu dobu tady nebylo nikoho, kdo by vás něco naučil. Ani žádné manuály neexistovaly,“ popisuje Zavřel krušný úvod svého podnikání. Houževnatost a píle se však jemu i jeho spolupracovníkům začaly vracet. Byli úspěšní a už po roce si mohli pořídit druhý stroj. Dnes se již jeho firma zabývá vytvářením log a obrázků na trička, bundy a další výrobky. Výrobou se v současnosti zabývá šest šicích strojů za víc než dvanáct milionů korun.

Z počátku Zavřelova firma pracovala především pro reklamní firmy. Dnes po ní žádají výšivky také sportovní kluby. Mezi zákazníky jsou však také textilní výrobci, jejichž klienti chtějí pro své zaměstnance logo na montérkách. „Mezi naše zákazníky patří i fary, pro které vyšíváme kněžská roucha,“ doplnil majitel Greensportu.

Také do tohoto oboru však zasáhla levná čínská konkurence, která Zavřelově společnosti přebrala zákazníky s velkými zakázkami. Po letech slušného fungování si tak Zavřel mohl splnit další sen. Jako horolezec chtěl podnikat ve spojení s tímto sportem. Otevřel proto v Uherském Hradišti a Brně dva obchody s vybavením pro pobyt v horách.

„Firmu mám v Kroměříži, přestože již dvacet let žiji v Hradišti i proto, že je lepší, když mě od práce neodvádějí soukromé problémy a naopak,“ prozradil úspěšný podnikatel. Ten zároveň upozornil na to, že nejdůležitější není od založení firmy čekat jen peníze a podnikání dávat do spojitosti s obohacováním. „Pokud začnete podnikat a jako první si koupíte nová auta, je to váš konec,“ vysvětlil.