V nejhorším případě prý hrozí obchodům na vesnicích uzavření.

Asi v polovině října letošního roku začala skupina osob na základě pověření firmy COOP Jednota obchodní, a. s. obcházet družstevníky s cílem odkoupit jejich podíl ve stávající Jednotě, spotřebním družstvu ve Vsetíně.

Většinou zvonili navečer a družstevníky oslovovali opakovaně s cílem skoupit členské knížky. „Už u nás byli dvakrát. Ani se nepředstavili. V první vlně mně i manželovi nabízeli po deseti tisících, teď už je to třicet,“ popsala vedoucí průmyslové prodejny v Hutisku a delegátka družstva Jednota na Rožnovsku Vlasta Pospěchová.

S manželem by si přišli na 60 tisíc, přesto odmítli prodat. Podle vlastních slov hlavně z morální povinnosti. Jejich starší kolegyně, která pracovala v Jednotě pětačtyřicet let, ale neodolala.

„Přišli za ní večer a řekli, že je to odměna za její celoživotní práci. A že Jednota krachuje a oni jí něco vyplatí. Viděla dvě pětitisícovky v ruce, po tmě, mezi dveřmi někde na verandě. Podepsala,“ netajila rozhořčení Pospěchová.

Zaměřovali se především na starší lidi. Jejich výběr byl jistý.

„Hrozně se divím, že měli hned ze začátku tolik informací. Kde je vzali?“ kroutila hlavou předsedkyně členského výboru a delegátka z Francovy Lhoty Jiřina Trochtová.

Mezi družstevníky koluje podezření, že mezi sebou musí mít zrádce.

Podle právníka a člena Jednoty Vsetín Petra Bernátka odporuje jednání členů akciové společnosti dobrým mravům.

„Ve stanovách je uvedené, že podíly jsou nepřevoditelné. Tudíž je nemůže nikdo prodávat. A smlouva je nevyvážená. Oni jim nabízí za odkup deset tisíc, ale když podílník od smlouvy odstoupí, musí zaplatit sedmdesát,“ upozornil Bernátek.

Předseda představenstva Jednoty, spotřební družstvo ve Vsetíně, Ladislav Macek upozornil také na nepravdivé a lživé informace, které podle něj protistrana při skupování podílů používá.

„Slibují, že zachovají současnou obchodní síť a přidají zaměstnancům tři tisíce. To je naprosto nereálné,“ řekl Macek.

Představenstvo drží i ztrátové prodejny, výdělky investují podle předsedy do rozvoje a zlepšení prodejen. „Věřím, že se bude Jednota dále rozvíjet. Oni jsou zdatní v oblbování, ale doufám, že další podílníci už jim nic nepodepíšou,“ dodal Ladislav Macek.

PROTISTRANA SE BRÁNÍ: NEDĚLÁME NIC POKOUTNĚ

Akciovka COOP Jednota obchodní nemá s Jednotou, spotřební družstvo ve Vsetíně, podle jejího vedení nic společného. Kromě zavádějící oranžové barvy a podobného písma, které firmu prezentují.

Vznikla teprve na začátku ledna letošního roku. Statutárním orgánem je Jiří Brož, bývalý tajemník Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm.

Majitelem je podnikatel a investor Roman Staněk. Redakce se s ním pokoušela spojit, telefonické hovory ovšem odmítal. Na svých stránkách ale uvádí, že nedělají nic pokoutného ani tajemného.

„Za nic se neschováváme, otevřeně se k záměru mít na budoucnost Jednoty vliv hlásíme. Prostě si myslíme, že Jednota není dobře řízená a my ji dokážeme oživit,“ vysvětluje na webu Staněk.

S podobným postupem, spočívajícím v odkupu družstevních podílů, se už před časem setkali, dnes už bývalí, zaměstnanci Autoservisu Bobrky ve Vsetíně.

„Postupně si nás volal a chtěl koupit naše podíly. Kdo nepřistoupil na jeho nabídku, dostal výpověď. Z původních pětadvaceti zaměstnanců zůstali snad čtyři,“ popsal bývalý zaměstnanec servisu, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Do boje o budoucnost Jednoty se pustil i senátor a podnikatel Ivo Valenta. Vedení Jednoty nabídl pomocnou ruku mediální, politickou i osobní v boji proti akciové společnosti.

„Jsou to lidi s praktikami známých šmejdů. Používají matoucí názvy a pod hlavičkou COOP nabízejí nevýhodné a jednostranné smlouvy. Vše za účelem zisku. Lukrativní obchody si nechají a zbytek prodají,“ nastínil Valenta.

Hlavním úkolem je teď podle něj nenaletět podvodníkům. „Vedení Jednoty ve spojitosti se starosty obcí musí vysvětlit družstevníkům, ať nic neprodávají. Budou jim nabízet i padesát tisíc, ale má to daleko vyšší hodnotu. Nenechte si to vzít,“ vzkázal Ivo Valenta.