Pětadvacátý únor 1948 znamenal nástup režimu, který na dlouhá desetiletí změnil životy obyvatel Československa. První stalinské období nového systému přineslo kádrové čistky a vykonstruované procesy, kterým padla za oběť řada politických odpůrců režimu i samotných komunistických funkcionářů. Opět se tak potvrdila stará pravda, že revoluce požírá své děti. K opuštění tvrdé linie došlo až po smrti sovětského diktátora Stalina a jeho československého souputníka Klementa Gottwalda.

Téma 25. února bylo před rokem 1989 všudypřítomné: o výročích se objevovalo nejen na transparentech, ale i známkách a medailích. Novinka, nazvaná Memento 25. února 1948 - komunistický puč v Československu, se na rozdíl od předlistopadových propagačních materiálů v oslavném duchu rozhodně nenese.

Zlato, stříbro i měď

Celé emisi vévodí medailon z ryzího zlata o průměru 37 milimetrů a hmotnosti 31,1 g, který je vyveden ve stylu proof (špičková kvalita). „Jedná se o skutečný unikát, protože v tomto provedení vznikl jako jediný exemplář," potvrdil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. Jedinečnosti této ražby odpovídá i cena, která činí bezmála sto šedesát tisíc korun. O rovných sto tisíc korun méně zájemce zaplatí za medailon stejných technických parametrů, ale v provedení standard. V této verzi mincovna vyrazila devět exemplářů. Ražebnu Pražské mincovny však opouštějí i podstatně levnější zlaté medailony o poloviční váze.

Ve dvou velikostech vznikají i ty stříbrné. „Provedení proof a standard ale doplňuje oblíbená verze s povrchem opatřeným patinou," upřesnil Koňařík. Jak už se u Pražské mincovny stalo zvykem, symboliku nese také početní limit jednotlivých emisí. Každá ze tří stříbrných variant je proto omezena maximálním počtem 1948 kusů.

Ražby z ryzího zlata a stříbra doplňují také medailony z mědi, které se dají pořídit za zhruba dvě stě korun.

Lícní strana na velkém listu deklaruje dějinné datum 25. únor 1948, přičemž list je nahoře a dole obepínán ostnatým drátem, znamením útlaku, uzavřenosti a izolovanosti. „Z čárky nad slovem únor pokračuje pěticípá hvězdička a komunistické symboly srpu a kladiva jsou položeny na číslici osm, která se v dějinách národa často objevuje při významných událostech," popisuje novinku Petr Šimek, dramaturg emisního plánu Pražské mincovny. V podobném duchu se nese i strana rubová. List papíru, na němž jsou uvedeny základní lidské hodnoty, které by stát měl garantovat, symbolicky trhá srp. Nové medaile, které navrhla jablonecká výtvarnice Petra Lamačová-Čánská, je možné si prohlédnout na stránkách výrobce www.Prazska-Mincovna.cz. (zn)