Průměr padesát milimetrů, dvaačtyřicet gramů ryzího stříbra. Tak to jsou základní parametry medaile, která udělá radost nejen sběratelům, ale i milovníkům české animované klasiky. Pražská mincovna ražbu dodává v úpravě špičková kvalita , kdy matovaný reliéf je usazen na ploše vyvedené do vysokého lesku. „Předností této luxusní ražby je větší plocha, která dá vyniknout každému detailu plastického povrchu. Emise je limitovaná počtem tisíc kusů," poznamenal mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Nová emise s Krtkem je číslovaná, stejně jako byla úvodní řada, věnovaná především památce geniálního výtvarníka a režiséra Zdeňka Milera, který Krtka a další animované hrdiny stvořil. Číslo má každý exemplář vyražené na hraně.

Přesto, že základní předloha byla jasná, čekala na medailéra a rytce Miroslava Schovance náročná a zdlouhavá práce. Po dokončení grafické kompozice musel vytvořit zvětšený sádrový model, který se teprve stal předlohou pro výrobu razidla. Další hodiny věnoval titěrným ryteckým úpravám. „Na tomto motivu jsem ale pracoval s opravdovou radostí, byl to pro mě tak trochu návrat do dětství. Téma je to veselé, bezstarostné a dokáže zahřát u srdce," svěřil se výtvarník, který je podepsán i pod první medailí Pražské mincovny s motivem Krtka.

Novinku je možné si prohlédnout na www.Zlate-Mince.cz, do tamního vyhledávacího řádku stačí zadat heslo: krtek a raketa.

Krtek ve vesmíru

Když díl Krtek a raketa před téměř půlstoletím vznikal, jeho autora Zdeňka Milera asi ani ve snu nenapadlo, že se postavička skutečně do kosmu dostane. V roce 2011 si plyšového Krtka vzal na palubu raketoplánu Endeavour astronaut Andrew Feustel. Krtkův výlet na oběžnou dráhu ještě zvýšil jeho popularitu. Zvláštní oblibě se hrdina těší v asijských zemích, zejména v Číně, kde se po delší odmlce seriál začal opět vysílat.

Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně. Jeho umělecká kariéra se začala odvíjet ve filmových ateliérech ve Zlíně, kde koncem roku 1941 nastoupil jako výtvarník. Poté se stal členem pražského studia Bratři v triku, které vedl jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu Jiří Trnka. Známé logo studia, tři uklánějící se bratry v pruhovaných námořnických tričkách, vymyslel a nakreslil právě Miler. Světovou proslulost jeho animované postavy odstartoval film Jak krtek ke kalhotkám přišel. Za ten získal hlavní cenu na festivalu v Benátkách. O roztomilém hrdinovi bylo pak natočeno více než 50 filmů.

Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu 2011, ve stejném roce jeho vnučka Karolína Milerová založila Nadaci Zdeňka Milera, která se zaměřuje na pomoc sociálně a zdravotně handicapovaným dětem. (miu)