Motiv obou stran pochází z dílny jabloneckého rytce Luboše Charváta. Emise je pokračováním série, která mapuje zlomové události novodobých českých dějin. Velmi nízký náklad tuto novinku řadí k raritním ražbám.

Datum 15. březen 1939 symbolizuje začátek nejčernější etapy novodobých českých dějin. Přinesl morální ponížení i smrt desetitisíců obyvatel Československa. Na okleštěném území byl ustanoven Protektorát Čechy a Morava s přísným totalitním režimem, který tvrdě trestal každý projev nesouhlasu.

Na lícní straně najíždí tank Panzer III na český hraniční sloup. Na rubu je říšská orlice, která trhá svými drápy zbytky mapy Republiky Česko-Slovenské.

SYMBOLIKA. Na lícní straně najíždí tank Panzer III na český hraniční sloup. Na rubu je říšská orlice, která trhá svými drápy zbytky mapy Republiky Česko-Slovenské. Foto: Ladislav Gášek

Medaile, která osudové dění před pětasedmdesáti lety připomíná, vznikla podle motivu jabloneckého rytce a pedagoga Luboše Charváta. Nese velmi výstižný název 15. březen 1939 Vpád německých vojsk.

Lícní straně dominuje obraz německého tanku Panzer III, který najíždí na hraniční orientační sloup, znázorňující poslední symbol české samostatnosti. „Tuto potupu umocňuje pozadí s vyhláškou o převzetí moci, která je uvedena i s původními pravopisnými chybami," upřesnil autor motivu Luboš Charvát.

V opisu je text Německá vojenská okupace Čech a Moravy 15. 3. 1939. Text v opisu rubové strany Zřízení Protektorátu Čechy a Morava je doplněn říšskou orlicí, která trhá svými drápy zbytky okleštěné mapy Druhé republiky.

Temná historie vyryta do kovu

Ražba dokazuje, že událostem patřícím spíše do temné oblasti českých dějin se Pražská mincovna rozhodně nevyhýbá. „Historii bychom měli vnímat v její celistvosti, protože jen tak je možné z ní čerpat poučení pro současnost," uvedl výkonný ředitel Pražské mincovny Jan Hrubý.

Připomněl, že novinka je součástí série, do níž spadají i tituly odkazující na 25. únor 1948 nebo invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Medaili razí mincovna v několika provedeních ze zlata, stříbra i mědi. Emise je z důvodu velmi nízkého nákladu řazena k raritním ražbám. Stříbrných medailonů o průměru 28 milimetrů v kvalitě proof vyrazí 390 kusů.

Těch v provedení standard a patina bude dokonce pouhých 190. Celé emisi pak vévodí řada zlatých medailí o průměru 37 milimetrů, kterých Pražská mincovna vyrobí jen deset.

Tak malý náklad zvýší atraktivitu ražeb zejména mezi sběrateli nebo investory. Podrobnosti o cenách jednotlivých provedení této zajímavé emise uvádějí internetové portály www.Zlate-Mince.cz a www.prazska-mincovna.cz(miu)