Tato událost odstartovala neuvěřitelný maratón Linhartových výletů za velkolepými sportovními událostmi po celém světě. Bývalý vyhlášený pekař, sportovec ale hlavně náruživý sportovní fanda si nenechal ujít celkem jedenáct olympiád a šestnáct mistrovství světa.

Linhartova poutavá vyprávění sepsal a před několika dny dokončil jeho dlouholetý přítel Jaroslav Blinka.

Povídání začíná vzpomínkami na Linhartovo dětství. Autor neopomenul ani období války, Radkův nástup na nucené práce v Rakousku a jeho pozdější zapojení se do partizánské brigády Miroslava Rastislava Štefánika.

Převážná část spisu se však věnuje hlavně veselejšímu sportovnímu období. Dnes osmaosmdesátiletý Radko Linhart disponuje obdivuhodnou pamětí i nesporným vypravěčským talentem. Přiznal, že nejsilnější vzpomínky má z památného roku 1968.

Byl totiž u toho, když skokan Jiří Raška, s nímž se dodnes přátelí, získal na zimní olympiádě v Grenoble zlatou a stříbrnou medaili.

Další nezapomenutelné zážitky si přivezl z letní olympiády v Mexiku. „V té době už bylo Československo obsazeno vojsky Varšavské smlouvy. Když se objevila naše výprava, celý stadion povstal a volal Čeko, Čeko,“ popisuje Linhart dojemnou příhodu.

Vzpomíná, jak světový tisk druhý den psal, že Čechoslováci získali první zlato už při slavnostním nástupu.

Skutečných šest medailí, z toho čtyři zlaté, tenkrát ovšem získala Věra Čáslavská. „Ta i díky morální podpoře světové veřejnosti chytila životní formu a stala se nejúspěšnější sportovkyní olympiády,“ poznamenal pamětník.

Přiznal, že své vzpomínky, které tento měsíc vyjdou, byť jen v omezeném počtu, chce především věnovat svým přátelům. Za ně považuje například Jaroslava Bártka nebo legendárního Jiřího Rašku. Zájemci si publikaci budou moci přečíst v některé z valašských knihoven, kde by se již brzy měla objevit.

A co olympijský harcovník Radko Linhart považuje za nejkrásnější pocit? „Když hraje naše hymna a vlajka stoupá vzhůru k nebesům. Za tento pocit bych obětoval poslední groš a jel světa kraj,“ má jasno stále vitální Radko Linhart.