Úřad práce i vedení firmy, která zaměstnává téměř tisíc lidí, ale obavy Vsetíňanů mírní. Žádné hromadné rozdávání výpovědí se nechystá.

Nepodložené zkazky o plánovaném propouštění nicméně doputovaly i k zaměstnancům firmy Austin. „Slyšela jsem o tom, ale žádné takové informace nám naši nadřízení nepotvrzují. Říkají, že to není pravda," uvedla pracovnice firmy vyrábějící rozbušky Marta Kovářová. Dodala, že neví ve svém nejbližším okolí o nikom, kdo by měl dostat výpověď.

O hromadném propouštění nic nevědí ani na úřadě práce ve Vsetíně. Firmy, které rozvázání pracovního poměru s větším počtem pracovníků připravují, přitom musí takový krok dopředu hlásit.

Austin Detonator: hromadné propouštění se nechystá

Ředitel vsetínského úřadu práce Valašskému deníku sdělil, že s personální šéfkou firmy Austin hovořil ve čtvrtek. „V žádném případě se hromadné propouštění nechystá. Je pravdou, že v krátké době několik zaměstnanců propustili, bylo to ale v rámci vnitřní reorganizace společnosti," řekl Stanislav Rudolf. Doplnil, že šlo zpravidla o pracovníky zaměstnané na dobu určitou.

Vedení společnosti Austin Detonator Vsetín vydalo oficiální prohlášení, ve kterém také hromadné propouštění odmítá. Ředitel společnosti Otta Grebeň zdůraznil, že Austin Detonator je stabilní firmou, která za posledních 5 let vytvořila přes 300 nových pracovních míst. „I při tomto nárůstu ale docházelo a dochází na některých dílnách ke snižování stavu zaměstnanců podle stavu objednávek na daný výrobek," připustil Grebeň.

Doplnil, že takové případy společnost přednostně řeší převodem zaměstnanců na jiná pracoviště. „Někdy ale musíme s některými pracovníky pracovní poměr ukončit," potvrdil ředitel Austinu. Uvedl, že v dalším období větší pohyby zaměstnanců žádným směrem nepředpokládá. Kromě běžných náhrad za odchody do důchodu, na mateřské a rodičovské dovolené.

Firma je stabilní, obrat bude letos vyšší o 8%

Austin Detonator je tradiční výrobce iniciačních systémů pro průmyslové trhací práce. Více než 95 procent své produkce vyváží do světa. V současné době zaměstnává 992 zaměstnanců, což je o téměř osmdesát více než koncem loňského roku. Obrat v letošním roce dosáhne téměř 1,4 miliardy, což je o 8 % více než vloni.

Vsetínské společnosti se částečně dotkly sankce proti Rusku. „Předpokládali jsme začít dodávky do oblasti Uralu, k čemuž ale z důvodu výrazného oslabení kurzu rublu nedošlo," prozradil Otta Grebeň. Firma ale dál dodává například na Ukrajinu. V létě tohoto roku začala dodávat elektrické rozbušky také do Finska na základě pětileté smlouvy. „Tudíž i pro rok 2015 předpokládáme růst," uzavřel Otta Grebeň.