Lze se s nimi setkat také v centrále Googlu v Palo Altu, u lanovky na nejvyšší hotu Evropy Mont Blanc nebo na promenádách v Dubaji. Skupina mmcité má po celém světě 10 poboček a působí ve 30 zemích světa s ročním obratem 800 milionů korun.

Nezávislá porota, jíž předsedal loňský celostátní vítěz a držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky Oliver Dlouhý z Kiwi.com, ocenila Karáskův přínos při budování veřejného prostoru, jeho kreativitu a také houževnatost, se kterou prosazuje myšlenky funkčního designu a urbanistické architektury v českých městech i ve světě.

„Vítězství v kraji je pro mě překvapení, ale vnímám to spíš jako vítězství týmu a trochu i jeho lídra,“ uvedl David Karásek. Zaměřuje se na design ve veřejném prostoru.

Velikonoční bohoslužba ve velehradské bazilice v roce 2020
Velikonoční třídení ve Zlínském kraji: místenky, on-line přenosy i mše navíc

„Díky jeho úsilí se prostředí, které slouží nám všem, kultivuje a mění k lepšímu. Jsem velmi ráda, že i letos můžeme veřejnosti představit podnikatele, kteří šíří dobré jméno značky Czech Made po světě a kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají kupředu,“ vysvětluje Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

Zlínský kraj, jako místo plné inspirativních podnikatelských příběhů, vyzdvihl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Pan Karásek dokázal, že ocenění je v pravých rukou. Náš kraj vždy byl a stále je regionem, kde vznikají dobré podnikatelské nápady a lidé se nebojí postavit se k práci čelem a překonávat výzvy. Díky tomu u nás máme řadu úspěšných podnikatelů a firem a já jsem velmi rád, že tato soutěž pomáhá zviditelňovat jejich příběhy, které se tak mohou stát inspirací pro ostatní,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Zlínský kraj má i svého celorepublikového vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku České republiky, kterým se v roce 2016 stal Petr Chmela, spolumajitel a zakladatel světoznámé TESCOMY.

Výsledky celostátního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2020 České republiky budou vyhlášeny 7. dubna 2021. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2021, kde bude bojovat spolu s ostatními národními vítězi z padesáti zemí světa o titul EY Světový podnikatel roku.

Kdo je Podnikatel roku 2020 Zlínského kraje David Karásek?

David Karásek vždy snil o tom, že se stane designérem, rozhodl se proto studovat průmyslový design a sochařství. Na začátku 90. let se spolužákem vyhráli v designérské soutěži na prvky veřejného prostoru pro město Zlín, ale v celé republice nenašli nikoho, kdo by byl schopný jejich návrhy zrealizovat. V roce 1994 proto založili vlastní firmu na výrobu městského mobiliáře – lavičky, odpadkové koše, zábradlí, stojany na kola, květináče, zastávkové přístřešky atd.

Začátky byly těžké, Karásek a jeho kolegové měli problém přesvědčit potenciální zákazníky o důležitosti designu ve veřejném prostoru a o tom, že do atraktivního a kvalitního mobiliáře se vyplatí investovat. Neúnavně však objížděli republiku a postupně klienty přesvědčili.

Po nějaké době se firma rozrostla o divizi ocelových staveb, která se věnuje infrastrukturním projektům v dopravě, jako jsou nádraží a letiště.

Dnes najdeme mobiliář z dílny firmy Davida Karáska například na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, v nebo v Olympijské vesnici v Rio de Janeiru. Zhruba 80 procent produkce putuje do zahraničí. Mmcité má po celém světě 10 poboček a díky partnerům působí celkem ve 30 zemích. Kromě výroby se firma věnuje i designu.

David Karásek má rád funkční věci se zajímavým designem, věří v kultivaci veřejného prostoru prostřednictvím kvalitního, moderního a zároveň nadčasového designu a v tomto duchu také vede své designerské studio, jehož je Art Directorem. Studio nabízí vlastní katalogovou kolekci a úzce spolupracuje s několika univerzitami – řada studentských a diplomových prací se již stala součástí katalogu.

Mmcité dlouhodobě výrazně roste, krizový rok 2020 tento růst sice zpomalil, ale k přerušení výroby nedošlo. Naprostá většina realizovaných projektů navíc trvá i několik let, takže výraznější dopady globální pandemie firma teprve očekává. Cílem společnosti do budoucna je udržet vysokou kvalitu a rozšířit a prohloubit geografickou expanzi i nabízené portfolio.

Aktuálně se David Karásek a jeho týmy zabývají například problematikou smart cities, elektromobilitou a bikesharingem. Hlavním cílem a posláním však zůstává zlepšování veřejného prostoru skrze kvalitní design – Karásek se dlouhodobě snaží ukázat veřejnosti, že městský mobiliář nemusí být jen funkční, ale může být i krásný.