Přesto se některé z nich dokázaly s obrovskou konkurencí úspěšně vyrovnat. „Na velké nákupy budou lidé asi pořád jezdit do velkých marketů. K nám chodí zákazníci spíše na drobné nákupy, nebo když na něco zapomněli. Další, ale malou skupinou jsou ti, kteří nesnášejí velká nákupní centra,“ říká majitelka samoobsluhy ve Vsetíně Jasenicích Miroslava Horáková.

Nedaleko jejího podniku vyrostl už třetí supermarket, přesto si na nedostatek práce ona, ani její zaměstnanci nemůžou stěžovat. „Museli jsme se ale zapojit do řetězce, který sdružuje menší obchody a díky tomu máme některé ceny dokonce nižší než supermarkety,“ prozradila Horáková.

Přesto, že dnes už její obchod stojí na pevných nohách, začátky vůbec nebyly lehké. „S obřími obchody to je neporovnatelné. Oni do toho vstoupili s velkým kapitálem, my jsme se museli vypracovat postupně. Více než sama konkurence nás ale dusil spíše úvěr,“ přiznává obchodnice. Nedaleké supermarkety se totiž objevily až v době, kdy měli úvěr splacený.

O budoucnost svého obchodu se Miroslava Horáková dnes už nebojí, říká, že s konkurencí se žít naučili. I když za cenu toho, že v práci tráví i s manželem a se synem téměř veškerý čas. Dokonce si dovolila jednu prognózu. „Domnívám se, že přijde doba, kdy supermarkety zvednou ceny tak, že zákazníci budou v šoku,“ poznamenala.

Svoji úvahu vysvětluje tím, že velké obchodní řetězce už se na českém trhu zabydlely a dnes nemají vážnou konkurenci, takže budou určovat ceny.