VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelituji toho rozhodnutí, říká po půlroce v Senátu Ivo Valenta

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Senátorem je už půl roku. Do vrcholné politické funkce zamířil přímo z vrcholné podnikatelské sféry. To je mnoha lidem trnem v oku. Jak se mu v Senátu daří, jak se staví k aktuálním problémům, které naši zemi sužují, ale také, jak vše stíhá, na to odpovídal senátor Ivo Valenta v rozhovoru pro regionální Deník.

19.6.2015
SDÍLEJ:

Ivo Valenta.Foto: Archiv I. Valenty

Již půl roku jste v nové pozici, pozici senátora. Nelitujete někdy, že jste se na politickou dráhu vůbec vydal?

Vůbec ne, než jsem do politiky vstoupil, důkladně jsem zvážil všechna pro a proti. Také jsem se radil s rodinou, protože bylo zřejmé, že budu mít méně volného času. Naopak tuto funkci beru jako velkou výzvu. Stále je co zlepšovat a já jsem s radostí navázal na odkaz mého otce, který před lety sám kandidoval. A kdo ví, třeba za pár desítek let bude i mne následovat můj zatím teprve roční syn Ivošek…

Dá se vůbec srovnat práce senátora s podnikatelským životem?

Jistě, v obojím je třeba se dokázat včas a správně rozhodnout. A také je samozřejmě potřeba nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Musíte hájit zájmy řady lidí ať už jde o voliče, respektive veřejnost, nebo zaměstnance. Myslím si, že právě zodpovědnosti se spousta našich politiků bojí, proto někteří z nich nejsou příliš aktivní. Na druhé straně v byznysu si můžete dovolit více riskovat. Pokud nevyjde jeden obchod, kompenzaci může přinést jiný. V politice takto fungovat nemůžete.

Je něco, co vás v Senátu překvapilo?

Ano, poznal jsem tu řadu velmi schopných lidí se zdravým selským rozumem. Takovýchto lidí si velmi cením a je radost s nimi spolupracovat.

Dlouho se spekulovalo o tom, zda vstoupíte do některého z politických klubů, což jste odmítal. Nerozmyslel jste si to ještě?

V tomto směru jsem rozhodnutí nezměnil. Je mi blízká řada kolegů senátorů napříč politickým spektrem, nicméně zůstanu „samostatná jednotka". Musím říci, že jsem také rád, že nejsem svázán žádnými stranickými pravidly a při hlasováních se mohu řídit skutečně svým vlastním názorem, a nikoliv názorem stranického vedení, se kterým bych se nemusel ztotožňovat.

Přeci se ale zeptám ke které straně máte nejblíže?

Vždy jsem tíhl spíše doprava. Na prvním místě proto musím zmínit Stranu soukromníků, která je mi velmi blízká. Je v tom i trocha nostalgie. Tuto stranu totiž před lety spoluzakládal můj táta. Blízké jsou mi však i ostatní strany, které chrání svobodu a staví se proti rozmáhající se „regulokracii".

Jste místopředsedou podvýboru pro sport proč se věnujete právě této oblasti?

Sport podporuji dlouhodobě také prostřednictvím skupiny SYNOT a stejnojmenné nadace. Také díky tomu vím, jak žalostná je situace v oblasti jeho financování. Shodou okolností je právě v plném proudu takzvaný sportovní grant Nadace SYNOT, který podporuje sportovní kluby, organizace a jednoty celého regionu. Sešly se nám stovky žádostí o finanční pomoc. Sport a jeho rozvoj má zásadní vliv na zdravý životní styl nás i našich dětí. Jenže jednotlivé kluby bojují o přežití, nemají stabilní zdroj financování. Proto zvyšují poplatky. Rodiče tak musejí sahat hluboko do kapes, a řada z nich svým dětem sportovní aktivity jednoduše nezajistí, protože si to nemůže dovolit. A tak vidíme, že současná generace dětí tloustne a v tělocviku již řada školáků nedokáže zvládnout ani kotoul. Sportovci potřebují především stabilitu a dlouhodobou předvídatelnost finančních prostředků pro to, aby děti opět aktivně sportovaly a měly k tomu vytvořeny odpovídající materiální i personální podmínky. Vždyť je ostudou České republiky, že je 91 % veškerých sportovních zařízení bylo vybudováno před více než 20 lety!

Myslíte si, že je tato situace řešitelná? Sport bojuje s nedostatkem peněz už řadu let a zatím to nikdo nezměnil.

Sportu se dnes věnuje pouze hrstka lidí na ministerstvu školství a až doposud se o sport na vládní úrovni téměř nikdo nezajímal. To se musí změnit. Sport potřebuje systematické vedení a stabilní financování, kterého nedosáhneme jinak, než vznikem ministerstva sportu. Daňoví poplatníci by zároveň měli mít možnost část ze své daňové povinnosti věnovat právě sportu. Současně by měl stát k financování sportu nasměrovat veškeré své daňové příjmy ze sázkových her. Konečně chceme, aby bylo zákonem stanoveno, že 50 procent finančních prostředků určených na sport bude prostřednictvím rozpočtového určení daní účelově směrováno přímo do rozpočtů místních samospráv. Obce a města tak získají finanční zdroje pro zajištění sportovních aktivit dětí, mládeže a široké veřejnosti.

Co říkáte na aktuální návrhy zákonů například zákaz kouření v restauracích, registrační pokladny, elektronická evidence tržeb…

Nesouhlasím a nemohu souhlasit s těmito opatřeními, které hraničí se šikanou živnostníků. Proč by měl někdo nařizovat například hospodskému, který si za vlastní peníze vybuduje svou hospůdku, koho do ní smí pustit a koho ne? Navíc na vesnicích by takto řada provozoven úplně skončila. Kuřáci si nakonec vytvoří své kluby někde v garážích, kde se budou scházet a popíjet. Sám jsem nekuřák, ale s tímto opatřením nesouhlasím. Lidé mají mít možnost volby, kam si zajdou. Stejně se dívám na další oblasti, na které se ptáte. Je to pouze bič na drobné živnostníky a malé podnikatele, kterým již tak přílišná byrokracie komplikuje život. Těchto poctivých lidí si přece musíme vážit a podporovat je, a ne jim házet další klacky pod nohy!

V současné době je velmi žhavou otázkou přijímání uprchlíků zeměmi EU. Souhlasíte s tímto krokem? Mělo by se podle vás těmto lidem pomoci?

V žádném případě! Velmi zásadně nesouhlasím s tím, aby se uprchlíkům, kteří mají naprosto odlišnou mentalitu, tradice, zvyklosti a náboženství, otevírala štědrá náruč Evropské unie. Nemůžeme přece vpouštět do Schengenského prostoru ty, kteří nepřicházejí s pokorou a nechtějí se přizpůsobit našim pravidlům a zvyklostem. Pokud kompetentní úředníci a politici nejsou schopni hájit Evropu před nájezdy migrantů, kteří chtějí pouze využít sociální systém zemí EU, měli by rezignovat na své funkce. Již dnes tito lidé působí v řadě zemí velké potíže. Zvyšuje se kriminalita, řidiči kamionů mluví o tom, že jsou v ohrožení a migranti se je násilím snaží přimět k tomu, aby je odvezli do jiných zemí. V neposlední řadě se mnoho turistů do některých míst bojí vyrazit na dovolenou. Nevidím jediný důvod, proč by tito lidé měli žít mezi námi.

Byl jste zvolen za region Slovácka, tak se do něj pomyslně přesuňme. Jste v kontaktu s místními lidmi?

Jsem a musím dodat, že velice rád. Pokud mi to mé časové možnosti dovolí, stýkám se s nimi na nejrůznějších akcích, které buď sám pořádám, nebo jsem na nich jako host. Na setkání s lidmi ze Slovácka jsem si zvykl během mé předvolební kampaně, kterou jsem si velmi užil, proto v tomto chci pokračovat. S veřejností však komunikuji také prostřednictvím sociálních sítí a musím říci, že i například na Facebooku se objevují velmi zajímavé podněty k tomu, jak Slovácku pomoci. Kromě toho jsem uspořádal také setkání se slováckými starosty, kde jsem čerpal řadu námětů ke své práci senátora.

Před volbami jste slíbil, že rozdáte svůj senátorský plat. Stalo se tak, nebo se něco změnilo?

Své sliby zásadně držím, takže jak jsem řekl, veškeré finanční prostředky, které jsem získal v souvislosti se svou funkcí senátora, jsou rozděleny mezi nadané studenty regionu, kteří se rozhodli studovat v zahraničí. Vzhledem ke svým mezinárodním zkušenostem z podnikatelského života vím, že právě zahraniční zkušenosti jsou pro vstup do profesního života velmi důležité, a já si vážím všech mladých lidí, kteří mají odvahu si to vyzkoušet a poté uplatnit takto nabyté znalosti v regionu. Jsem rád, že je na Slovácku řada velmi nadaných mladých lidí. Jeden z podpořených studentů se například dostal na prestižní univerzitu Harvard, Cambridge. Další studenti budou nabývat znalosti v Číně, Anglii, Nizozemí, Finsku a v neposlední řadě v americkém Michiganu.

Jak daleko je projekt Slovácké tržnice, který jste inicioval? Dočkají se Hradišťané? Případně kdy?

V objektu takzvané Konírny v těchto dnech panuje čilý stavební ruch. To samo o sobě svědčí o tom, že se Hradišťané dočkají. Slovácká tržnice se poprvé veřejnosti otevře během Slováckých slavností vína a otevřených památek. Sám se moc těším na to, že lidé z regionu budou mít jedinečnou příležitost si zakoupit skutečně kvalitní, regionální výrobky a živnostníci získají možnost jejich odbytu. Abychom jim ještě více pomohli, v prvních letech budou hradit jen symbolické nájmy, navíc mají možnost získání velmi výhodných úvěrů pro své podnikání u Peněžního domu.

Dlouhá léta se v Uherském Hradišti řeší, co s bývalou věznicí. Jak byste situaci řešil vy?

Bývalá věznice v Uherském Hradišti stále chátrá. Ani po více jak 20 letech, kdy ji do svého majetku získalo ministerstvo spravedlnosti, se stát nerozhoupal k tomu, aby investoval jedinou korunu do její rekonstrukce. Nehodlám se s tím smířit. Apeloval jsem na všechny dotčené instituce a absolvoval již mnoho jednání, aby stát konečně uvolnil peníze na rekonstrukci věznice. Dokonce na osobním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem jsem dostal ujištění, že se ministerstvo pokusí zařadit potřebný balík peněz již do rozpočtu na příští rok. Jenomže zůstalo jen u slov. Především však nechápu, že se k rekonstrukci nemá samo ministerstvo spravedlnosti. Vždyť Okresní soud v Uherském Hradišti již mnoho let funguje v absolutně nevyhovujících podmínkách. Tento objekt přímo vybízí k tomu, aby se stal zázemím právě pro okresní soud a třeba okresní státní zastupitelství. Věřím, že k tomu, aby se „ledy hnuly", pomůže také nová petice, kterou jsem na záchranu uherskohradišťské věznice inicioval. Kromě toho plánuji uspořádání kulatého stolu se všemi kompetentními aktéry.

Jak se vám daří skloubit politiku s podnikáním a rodinným životem?

Všechno jde, když se chce. Den má přece 24 hodin, což je velká spousta času. Co se týká podnikání, mám kolem sebe tým velmi schopných a spolehlivých manažerů v jednotlivých zemích, kde působíme. Proto se věnuji převážně strategickým rozhodnutím a vyhledávání nových trhů. Funkci senátora se tak mohu věnovat opravdu naplno. A v rodině mám obrovskou podporu. Trávím s ní každou volnou chvilku, a když to nejde, vidíme se alespoň prostřednictvím moderních technologií, jako je facetime. Mám tři malé děti, které mi dodávají obrovskou energii a elán do života.

Autor: Martin Nevyjel

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 400 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři - silnoproud/slaboproud. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘI - SILNOPROUD/SLABOPROUD, Náplň práce: elektroinstalační a montážní práce, hrubé elektroinstalace, výroba rozvodnic, kompletační práce, spojení silnoproudu a slaboproudu, realizace inteligentních elektroinstalací, chytrých domů., Nabízíme: prémie v případě včasných realizací zakázek, stravenky, příspěvek na dopravu, První kontakt: telefonicky v pracovní dny 8:00 - 16:00 h. na čísle: 774 345 646, e-mailem na: info@iqbudovy.cz nebo osobně po předchozí domluvě v provozovně firmy Valašská Polanka 300, kulturní dům 2NP, prac. dny 08:00 - 16:00 h., ov. email 15.3.2018. Pracoviště: Iq budovy s.r.o. 01, 756 11 Valašská Polanka. Informace: Radim Křůpala, +420 774 345 646.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 250 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog/žka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIÁLNÍ PEDAGOG/ŽKA, Nástup možný ihned., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v oboru speciální pedagogika., Náplň práce: Výuka předmětu speciálně pedagogické péče (reedukace)., Výše platu (hodinová sazba) v závislosti na délce praxe., První kontakt: telefonicky od 8-14 hod. na čísle 571 641 127 nebo e-mailem: zskelc@zskelc.cz. Pracoviště: Základní škola kelč, 756 43 Kelč. Informace: Roman Blaha, +420 571 641 127.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČI, Náplň práce: řidič pro vozy skupiny C pro stavební výrobu, strojnický průkaz výhodou - případné zájemce zaškolíme, První kontakt: e-mailem na: info@el-toro.cz, telefonicky 734853296, ov. tel. 16.3.2018. Pracoviště: El toro, s.r.o., 756 31 Liptál. Informace: Petr Vaculík, +420 734 853 296.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 200 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog/žka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIÁLNÍ PEDAGOG/ŽKA, Nástup možný ihned., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v oboru speciální pedagogika., Náplň práce: Výuka předmětu speciálně pedagogické péče., První kontakt: telefonicky 606 959 366, e-mailem: zs.mikul@volny.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola mikulůvka, okres vsetín, 756 24 Bystřička. Informace: Dagmar Heraltová, +420 606 959 366.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Předškoláci z MŠ v Pozděchově ve Valašském deníku

Wellness na Horalu.
9

Dárci krve si za korunu odpočinou ve wellness centru

„Psanec“ Vítek: Musel jsem vypnout telefon

ROZHOVOR / Prožíval nejtěžší dny života. V civilu je považován za dobráka, který by nikomu neublížil. Jenže nejen na internetu se stal psancem. Po nešetrném ataku hokejového útočníka Vsetína Davida Vítka do oblasti hlavy a krku skončil zadák Karlových Varů Vladimír Sičák v nemocnici s otřesem mozku, zlomenou jařmovou kostí a prasklou čelistí.

Budoucí prvňáčky lze do škol registrovat přes internet, k zápisu ale musí

Nový internetový portál, který má zjednodušit přihlašování dětí k povinné školní docházce, slouží od pondělí 19. března rodičům ve Vsetíně.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Zkouška trpělivosti pro řidiče. Semafory je čekají v Ratiboři i Hovězí

Řidiči se budou muset obrnit trpělivostí. I v tomto roce je na mnoha místech Valašska čekají uzavírky a semafory. Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) v těchto dnech zahajuje letošní sezonu oprav. S některými bude po zimním období pokračovat, do jiných se nově pustí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT