Jak dlouho už vlastníte zbrojní průkaz a co pro vás zbraně znamenají?

Průkaz jsem získal už před šestnácti lety. A můj vztah ke zbraním je spíše sběratelský. Vždycky se mi líbily. Dá se říci, že zbraň je téměř dokonalý strojírenský výrobek. Tak jak má někdo rád například motorky tak já sbírám zbraně. To že si můžu jít i někam vystřelit je spíše takový bonbónek.

Nosíte někdy zbraň při sobě na veřejnosti? Řekněme na obranu?

Mám sice možnost chodit ozbrojený mezi lidi, ale nedělám to. Nemyslím, že by u nás bylo už tak nebezpečno abych se musel bránit střelbou. A navíc nabitá zbraň je i poměrně těžká.

Vaše sbírka už se poměrně rozrostla. Kolik zbraní v současné době vlastníte? Jsou některé raritou?

Společně s otcem máme zbraní asi dvacítku. Půl na půl krátké s dlouhými. Že by byla některá úplnou raritou bych neřekl. Každá má svým způsobem určité kouzlo. Já si například cením zbraní, které tvoří určitou sérii. Takové mám například tři revolvery od firmy Smith and Wesson. Také máme ostřelovací pušku z roku 1944. Takové se používaly třeba v bitvě u Stalingradu. Je stále funkční a dobrý střelec by s ní na sto metrů dokázal trefit určitě i pivní vršek.

Když dostanete chuť si s některé s ozdob vaší sbírky vystřelit, kam chodíváte?

Střelnic je u nás naštěstí poměrně dost a není třeba být ani členem nějakého spolku či klubu. Já jezdívám do Zlína na pistolovou střelnici nebo i do nedalekých Kateřinic, kde se střílí z kulovnice na asfaltové terče. Občas vyrazím i na nějakou amatérskou soutěž v brokových disciplínách. Ale já jsem spíš teoretik a sběratel než praktik.

Nakolik je tento váš koníček nákladný?

Nákladný je dost. Jednu velkou položku tvoří samotné pořízení nové zbraně. Tady se u nové lepší sportovní brokovnice pohybujeme od padesáti tisíc nahoru. Nové pistole a revolvery se dají pořídit řádově za desítky tisíc. V komisním prodeji se pak dají sehnat levnější kousky. Druhou čím dál nákladnější kapitolou jsou náboje. Ty se neustále zdražují. Například jeden originální náboj do čtyřiačtyřicítky stojí osmnáct korun. Ale je i daleko dražší munice. Když si jdu zastřílet na střelnici, klidně mě může jedno takové odpoledne vyjít na dva až tři tisíce korun.

Jak zbraně skladujete? Nemáte strach, že se je někdo pokusí ukrást?

Zatím to nikdo nezkoušel. Jinak zbraně jsou samozřejmě v trezoru a to bez nábojů. Ty jsou zamčeny v jiném trezoru. Důležité je, aby měl případný zloděj co nejvíce znesnadněno použití zbraně.

Chystáte se v nejbližší době svou sbírku rozšířit o další kus?

Chuť by rozhodně byla. Zatím jsem omezen financemi. Ale chystám se na novou sportovní brokovnici. Můj sen je opatřit si také samopal značky Thompson ze třicátých let. Je známý zejména z gangsterských fil­mů.