VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel firmy TEKOO Miroslav Borák: Úspěchu se musí jít naproti tvrdou prací

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Když Miroslav Borák z Uherského Brodu začínal s podnikáním, vsadil na velkoobchodní prodej ovoce a zeleniny. Jeho firma TEKOO se tomuto oboru věnuje více než dvacet let a patří mezi pět největších společností tohoto druhu v České republice a na Slovensku. Cesta mezi špičku však byla trnitá.

1.2.2013
SDÍLEJ:

Miroslav BorákFoto: DENÍK/Jan Karásek

Miroslav Borák ovšem věří tomu, že po každém neúspěchu přichází úspěch. „Jen se mu tvrdou prací musí jít důsledně naproti," tvrdí úspěšný podnikatel.

Podnikání, do kterého jste se po revoluci pustil, je nesmírně náročné a řada lidí na něm ztroskotala. Proč jste uspěl právě vy?

Před rokem 1989 jsem měl na starosti přidruženou výrobu v JZD Bánov, což už samo o sobě tehdy v podstatě znamenalo podnikání. V roce 1990 jsme s kolegy založili výrobní družstvo TEKOO (textil, kov, ostatní), které se v roce 1991 transformovalo na společnosti s ručením omezeným. Zabývali jsme se například metalizací ocelových konstrukcí, kovovýrobou, dřevovýrobou či kožedělnou výrobou. Do roku 1992 jsme tyto činnosti opustili a zůstalo jen ovoce a zelenina. Svůj úspěch bych shrnul do tří slov, a to je pracovitost, selský rozum a pokora.

A co jste udělal „navíc", že se vám v Čechách i na Slovensku podařilo dostat mezi naprostou špičku?

Co jsme udělali navíc? Na Moravě a na Slovensku odvádíme velmi dobrou práci. Ovoce a zeleninu všichni dodavatelé distribuují víceméně stejnou. Největší rozdíl je v tom, že jsme zkvalitnili servis a díky tomu jsme přesvědčili klienta, aby si právě u nás objednával ovoce a zeleninu.

Vysvětlete čtenářům, proč se jedná o tak hektické odvětví podnikání?

Byl to, a dodnes je, byznys s velkou mírou stresu a velkou časovou náročností. Je to podnikání s rychloobrátkovým zbožím. Zelenina a ovoce je sortiment, které musíme rychle vyexpedovat. Uvedl bych jako příklad třeba banán, který je jedna z nejprodávanějších komodit. Přivezeme ho do skladu, dozraje a ihned jej musíme vyexpedovat. Nejpozději do tří dnů musí být prodán, jinak se znehodnotí. Takové zboží objednáváme dva až tři týdny dopředu, nákupní i prodejní cena během těchto týdnů hodně kolísá a kvůli tomu můžeme hovořit o hektickém podnikání.

V katalogu máte řadu druhů tropického ovoce, které u nás není příliš v povědomí. Prodá se? Které tropické ovoce letí, o které naopak není moc zájem?

V naší zemi není tropické ovoce v popředí zájmu. Prodává se hlavně o vánočních svátcích. Zboží, jako je mango a avokádo, se prodává sice v průběhu celého roku, ale jde o zanedbatelné množství. Hlavní položky, jako například jablka, jsou dlouhodobě stabilní. Pokud bychom mluvili o trendech, tak za zmínku stojí prudký nárůst ledového salátu či cherry rajčat. Ještě před několika lety jsme nakupovali několik palet měsíčně, nyní to počítáme na kamiony.

Češi jsou dlouhodobě pod průměrem v konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Myslíte, že za to v dnešní době může především relativně vysoká cena, nebo tradičně na jídelníčku Čechů chybí?

Z pohledu konzumace ovoce a zeleniny jde o vývoj, tak jako ve všem. Dříve byly jídelníčky složeny pouze z masa, knedlíků a podobných surovin. Dnes se do českých domácností a restaurací stále častěji dostává i mezinárodní kuchyně, které dominuje více zeleniny. Žijeme v době, kdy se lidé více zajímají o to, co jedí a v jaké je to kvalitě. Přes to všechno je spotřeba ovoce a zeleniny v České republice i na Slovensku stále pod průměrem Evropské unie. Prostor pro další růst prodeje tu stále je.

Čím je dáno, že jednou si koupím mango za dvacet korun a jindy za padesát?

Je to velmi jednoduché. Cenový rozdíl je dán především sezonou a světadílem odkud se k nám zboží dováží. V ceně jsou pak započítány všechny náklady na dopravu a skladování.

Je pro vás po těch letech už jednodušší reagovat na sezónní problémy spojené s distribucí ovoce a zeleniny, nebo je to stále stejný boj?

Ve světě se vždy najde místo, kde je dané zboží sezónní, proto je distribuce ovoce a zeleniny vždy otázkou ceny, množství a prodeje.

Láká vás podnikat v jiném odvětví?

Podnikatel, pokud chce být úspěšný v dlouhodobém horizontu, musí myslet v širších souvislostech. Proto jsme v posledních letech začali činnost diverzifikovat. Tentokrát už ale ne pod hlavičkou jedné firmy, nýbrž zakládáním dalších. Na konci roku 2004 vznikla společnost TEKOO REALITY, která realizuje rozsáhlý developerský projekt v Uherském Brodě, konkrétně v lokalitě Nad Zámkem. Postupně jsme připravili 150 parcel pro rodinné domy, jejichž pozemky jsou kompletně zasíťovány. Vedle toho nabízíme možnost zakoupit si na stejném místě pozemek i s nízkoenergetickým domem. Velmi sympaticky a vstřícně se ke svým občanům zachovalo město Uherský Brod, které se na projektu podílí dotací až dvě stě tisíc korun. Další rozvoj v současné době neplánuji. Po dvaceti letech usilovné práce a budování firmy bych si chtěl odpočinout a více času trávit se svou rodinou.

V Luhačovicích máte luxusní wellness hotel Augustiniánský dům. Jak se vám tam zatím daří? Mnoho hotelů zejména v tomto oboru hlásí velké problémy. Věnujete se jeho provozu osobně?

Ano. Cestovní ruch, potažmo hotelnictví, je další aktivitou, kterou se snažíme diverzifikovat naši činnost. Koupili jsme zchátralý objekt v Luhačovicích a v roce 2010 jsme jej přebudovali na wellness hotel. Augustiniánského domu jsem si začal všímat již v devadesátých letech. Tehdy to byla nevyužívaná budova. Mne ten dům naprosto fascinoval. Ještě dříve, než jsem vymyslel, co v něm bude, jsem si byl jist, že ho chci. Postupně vznikl záměr na vybudování hotelu, restaurantu Symfonie a wellness centra, které je společně s restaurantem, na rozdíl ostatních okolních lázeňských domů, přístupno nejen hotelovým hostům, ale i veřejnosti. Oceňují to mnozí klienti Zlínského kraje, zejména v tomto počasí.

Osobně se však jeho provozu nevěnuji. Hotel má svůj management, v čele s mými syny. Dle mého názoru funguje dobře a s chodem hotelu jsem velmi spokojen.

Nakolik se člověk ve vaší pozici v tak velké firmě uchyluje k delegování pravomocí na jiné? Nakolik dohlížíte na každodenní provoz firmy, pracujete třeba méně hodin než před deseti, patnácti lety?

Delegování pravomocí je moc hezká věc, ale já velmi rád zasahuji do každodenních činností ve firmě. Díky tomu pracuji stále stejně a v některých obdobích i více hodin než na začátku mého podnikání.

Zkuste vylíčit své osobní pocity nad současnou podnikatelskou situací v Česku. Souhlasíte s populárním názorem, že si to lidé 17. listopadu 89 představovali opravdu jinak?

Podle mého názoru se má většina lidí lépe, než se měla. Velmi rychle se zapomíná na problémy, které jsme museli řešit před více než dvaceti lety. Určitě bychom se však mohli mít lépe, kdyby nedocházelo k rozkrádání naší republiky. Názor, že lidé si to představovali jinak, je spojen právě s korupcí, která se šíří naší společností.

Proč se v Čechách pokouší založit živnost relativně málo lidí? Spoléhají se příliš na stát?

Je to dáno tím, že v tradičních oborech je velká konkurence. Nikde není mezera či místo, kde by mohl živnostník začít podnikat. Většina oborů je obsazena, a o spoléhání se na stát se v tomto ohledu nedá hovořit. Určitý prostor je v nových technologiích. Nutnost je však vzdělávání, poskytování kvalitních služeb a vytrvalost. Je to běh na dlouhou trať.

Jsou dnes vůbec podmínky na to založit si podnikaní? Konkurence nadnárodních řetězců a etablovaných firem je obrovská. Jak se jim lze postavit, konkurovat?

Takovým firmám se dá velmi těžko konkurovat, spíše se s nimi dá spolupracovat.

Plánujete expanzi do nějaké další země, do Polska například?

V Polsku jsme měli osm let nákupní oddělení, protože jde z pohledu dovozu o velmi významnou zemi. Toto oddělení jsme ale před dvěma lety zrušili a veškeré činnosti děláme v České republice.

Co bylo cílem vybudování nového sídla firmy?

Posledních několik let jsem se zabýval myšlenkou vybudovat nové sídlo firmy včetně rozšíření skladových prostor. Během jediného roku se nám podařilo vybudovat novou administrativní budovu a novou expediční halu o ploše 3500 metrů čtverečních, a pět tlakových dozráváren banánů. Dnes tak máme skladovou expediční kapacitu více než dvojnásobnou. Pobočky, které jsme měli v rámci Moravy a Slovenska, jsme zrušili a veškerou činnost jsme přenesli do nového sídla a tím jsme zkvalitnili celý proces. Po vybudování nových prostor je naším dalším cílem zavedení systému řízeného skladu, což je adresné skladování. Jde o to zmapovat cestu zboží od jeho místa původu až po samotné místo a datum prodeje našim zákazníkům. Pořídit tím jakýsi rodný list jednotlivého druhu ovoce a zeleniny. Tímto způsobem budeme efektivnější a produktivnější a budeme moci lépe konkurovat v dnešní složité době.

Co bylo při budování firmy nejdůležitější?

Jde o mnoho oblastí, ale jednoznačně nad vším ostatním vyčnívají lidé. Bez motivovaných a obětavých lidí není dlouhodobě udržitelná žádná firma. Já jsem na tom od začátku stavěl. V prvních letech jsem si dokonce pracovníky na všechny pozice, včetně skladníků a řidičů, vybíral sám. Postupem času to již nebylo možné. Nicméně snažím se obklopovat lidmi, u kterých mám jistotu, že k této otázce přistupují stejně zodpovědně jako já. A ještě jedna věc je v této oblasti důležitá dobrý podnikatel se nikdy nesmí bát přijmout schopnější lidi, než je on sám, spíše naopak.

Jistě máte i plány do budoucna, prozradíte nám některé z nich?

Mám jenom jediný cíl a tím je udržet si postavení na trhu v rámci naší země a Slovenska.

Autor: Kamil Polko

Autor: Redakce

1.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nově zvolený poslanec parlamentu Jaroslav Dvořák (SPD) z Valašského Meziříčí.

Jaroslav Dvořák z pověrčivosti mandát neřešil

Nový poslanec za hnutí ANO 2011 Pavel Pustějovský z Valašského Meziříčí.

Pavel Pustějovský se jako poslanec zaměří na energetiku

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Vsetín těžil ze střeleckého koncertu Březiny proti favorizovanému Kladnu

Nejlepší střelec prvoligových hokejistů Vsetína v této sezoně David Březina pomohl hattrickem pokořit favorizované Kladno. Přes tři tisíce diváků Na Lapači tak slavilo typickou písní Vysoký jalovec.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení