Zda je toto číslo konečné, nebo podnik rozdá další výpovědi, ředitel Robert Zámorský nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

„O místo přišli hlavně dělníci, kteří pracovali v montážní dílně. Chceme totiž výrobu automatizovat a už je nebudeme potřebovat," zdůvodnil Zámorský.

Naproti tomu ale podnik nabírá. „Potřebujeme teď hlavně brusiče a frézaře," řekl ředitel.

Pracovníci, z nichž někteří ve společnosti pracují téměř deset let, jsou propouštěním nemile zaskočeni. „Bojím se, že příště přijde řada na mě. Mám ženu na mateřské, takže by to byla katastrofa. Nicméně taková je doba, všichni žijí v nejistotě, nikdo nemá flek jistý," řekl dvaatřicetile­tý Ondra.

Vsetínská společnost Hirschmann není jediným velkým zaměstnavatel, který na Valašsku propouští. Už počátkem prázdnin oznámila valašskomeziříčská firma Schott Solar, že zavírá výrobu. A to kvůli neschopnosti podniku konkurovat levným asijským výrobkům. O práci mělo přijít přes sedm set zaměstnanců. Nyní to ale vypadá, že podnik na výrobu solárních panelů odkoupí jiná společnost.

„O výrobní halu se intenzivně zajímají čtyři firmy. Zavázali jsme se, že zatím neprozradíme, které to jsou," potvrdil Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

Propouštění ohlásil i rožnovský výrobce ponožek a punčoch Loana. O místo přišlo sedmnáct zaměstnanců, zejména dělníků a šiček. Důvodem snižování pracovníků je menší počet objednávek a nutné stlačování nákladů společnosti.

V okrese Vsetín je nyní jen 553 volných pracovních míst, o které se pere 7356 lidí. Míra nezaměstnanosti se tak vyšplhala na 9,62 procent. Hůře už je na tom s 10,22 procenty jen Kroměřížsko.

Podle vedoucí oddělení nezaměstnanosti Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšové roste počet lidí bez práce od července. „A zprávy od zaměstnavatelů svědčí o tom, že nezaměstnanost poroste i v následujících měsících," upozornila Majdyšová.