Svůj první nástroj si Miroslav Gargulák vyrobil po návratu z vojny. Nastoupil tehdy do hornolidečské skupiny Perpetum jako baskytarista, ale se svou Jolanou D-bass příliš spokojený nebyl, toužil po nástroji s jinou barvou zvuku. „V bývalém Československu velký výběr kytar nebyl a opravdu kvalitní profesionální nástroj byl pro mě finančně nedostupný,“ vzpomíná dnes sedmačtyřicetiletý otec tří dcer.

Jednou ho napadlo, že by si baskytaru mohl nechat udělat u svého bratrance Josefa Váchy, který už v té době jako výrobce kytar získával věhlas. „Tenkrát ještě dělával až odpoledne po práci, takže vůbec neměl čas. Domluvili jsme se, že mi tedy vyrobí jen krk a zbytek už zkusím sám,“ popisuje Gargulák zlomový okamžik. Práce ho velmi zaujala a nová baskytara vůbec nezněla špatně. „Pořád to ale nebylo ono, první tělo jsem udělal z jasanu, a tak byl zvuk poměrně tvrdý. Příště už jsem zkusil olši,“ říká řemeslník. O vlivu dřeva na barvu zvuku, dokáže Miroslav Gargulák poutavě a dlouho vyprávět. Možná i proto se dnes raději zabývá kytarami akustickými, u nichž je druh a kvalita výchozího materiálu naprosto rozhodující.

„Velmi rád mám například cedr, který dá kytaře příjemný měkký zvuk,“ podotýká a s láskou potěžkává jeden z nástrojů. V současnosti se zabývá hlavně opravami, nebo vylepšováním sériově vyráběných strunných nástrojů: nejen kytar, ale i kontrabasů, houslí a jednou se pustil dokonce i do balalajky. „Pokud ale někdo přinese opravdu drahé housle, pošlu ho raději za specialistou,“ přiznává. Kytary staví už jen příležitostně, aby si udělal radost a vyzkoušel nové konstrukční postupy.

Miroslav Gargulák si při opravách dokáže pohrát s detailem, preciznosti se naučil ve svém hlavním zaměstnání: pracuje totiž v místní firmě jako nástrojař. Každý den po směně nicméně spěchá do své malé dílny, aby práci s kovem vyměnil za ještě zajímavější práci se dřevem. Zájemců o jeho práci přibývá. „Své instrumenty tady měli například Josef Šobáň z doprovodné kapely Vlasty Redla, nebo čerstvý nositel Anděla Jan Žamboch,“ vyjmenoval Miroslav Gargulák.