Aktuálně se ve výrobně nezastaví, jsou uprostřed hlavní prodejní sezony. „V listopadu máme nejvíce prodejů. Oproti nejslabšímu měsíci v létě je zájem desetinásobný. Za poslední tři měsíce roku bývá dohromady obrat stejný jako za celý zbytek roku,“ říká jednatel čokoládovny Václav Durďák.

Tato zpráva milovníky čokolády nepotěší. Co stojí za jejím zdražováním?

Jejich nedávno otevřená prodejna v Uherském Brodu je rájem každého mlsouna. „Zákazníci teď hodně nakupují adventní kalendáře. Jinak nejvíce mléčnou čokoládu. Tu také často volí, když si z široké nabídky nemohou vybrat. Klasikou je oříšková. Populární je ale i drcená čokoláda s ostružinou a malinou. Z nových netradičních kombinací vedou čokolády s pepřem nebo českými bylinkami,“ líčí vedoucí prodejny Barbora.

Čokoládovna Janek vyrábí mnohé z dobrot „na poslední chvíli“. „Samotná čokoláda sice má vysokou trvanlivost, ale pokud do ní něco přidáte, třeba oříšky, doba expirace se zkrátí,“ vysvětluje Durďák. Jen pralinek tu vyrábějí ručně až kolem dvaceti tisíc kusů denně a rychle je expedují. Používají náplně bez umělých konzervantů a trvanlivost je jen pár měsíců.

close Čokoládovna Janek v Uherském Brodu na Zlínsku vyrábí sladkosti naplno. V posledních třech měsících v roce mají násobky prodejů oproti zbylému roku. info Zdroj: se svolením Čokoládovny Janek zoom_in Čokoládovna Janek v Uherském Brodu na Zlínsku vyrábí sladkosti naplno. V posledních třech měsících v roce mají násobky prodejů oproti zbylému roku.

Kakaová symfonie

Zpracovávají i kakaové boby, z nichž se čokoláda vyrábí. „U poloviny naší produkce jde o proces od bobu po tabulku. Naši dodavatelé v Belgii mají nasmlouvané farmáře s výběrovým kakaem z různých koutů světa. Surovina je sice dražší, ale kvalitní,“ tvrdí Durďák.

Jak uvádí, zdražování kakaa na světovém trhu poprvé pocítili už zhruba před rokem. „Pro nás je to ale menší problém než pro výrobce levných čokolád z komoditního kakaa. Na našich výsledných cenách se to projeví méně,“ míní Durďák.

A jak vůbec čokoláda vzniká? Boby z pytlů protřídí, praží (každou odrůdu jinak), poté zbaví slupky, šetrně nadrtí a pozvolna pomelou. Vznikající teplo přirozeně uvolňuje kakaovou hmotu. Přidává se cukr, případně sušené mléko. Čokoláda pak zraje i několik měsíců, než ji tepelně upraví do stabilní formy. Při této takzvané temperaci získá pevnost, lesk a křup. „Aby chuť hrála, musí se všechno perfektně sladit,“ dodává jednatel čokoládovny.