Vyučený prodejce motorových vozidel a náhradních dílů poskytuje lidem ve Vsetíně své opravářské služby už dvaadvacet let. „Povolení k provozování živnosti jsem si vyřídil už v roce 1985 ještě od tehdejšího místního národního výboru,“ zavzpomínal Bařák.

V té chvíli se stal úplně prvním „soukromým podnikatelem“ ve Vsetíně. Být živnostníkem bral tehdy podle svých slov trochu jako provokaci. „Pracoval jsem v té době ve vzorkovně Okresního podniku služeb,“ uvedl Bařák.

Ten podle něj také nabízel opravy deštníků, ale pouze externě a ne příliš ochotně. Proto se rozhodl, že bude tuto službu poskytovat sám. „Deštníky jsem se učil opravovat doma po večerech. Byla to dost náročná doba. Do pěti hodin jsem býval v zaměstnání a doma mě čekala další práce,“ vzpomínal Bařák.

Rozhodnutí osamostatnit se padlo v květnu 1988. „Podal jsem výpověď u svého zaměstnavatele a začal si zařizovat vlastní obchod,“ vzpomíná na úplné začátky opravář deštníků. Otevření prvního soukromého obchodu ve Vsetíně zaujalo i tehdy ještě Československou televizi a rozhlas. Ladislav Bařák a jeho opravna se objevili dokonce v celostátním vysílání.

Do dnešního dne svou provozovnu už dvakrát stěhoval na jiné místo a v posledních letech rozšířil Ladislav Bařák svou činnost ještě o výrobu klíčů.
„K rozhodnutí dělat navíc ještě klíče dopomohla nepříliš růžová ekonomická situace a taky trochu náhoda,“ popsal Bařák.

Podle něj ho inspiroval podnikatel z Karlových Varů. Přesvědčil ho, že má svou živnost rozšířit právě o výrobu klíčů, ač s touto činností v té době příliš mnoho zkušeností neměl.

Své služby hodlá Ladislav Bařák poskytovat pořád dál. „V nedávné době jsem začal také prodávat deštníky nové. Myslím, že jako opravář dokážu rozpoznat kvalitní od nekvalitního, takže umím lidem doporučit, co je pro ně vhodné a co ne,“ uzavřel Bařák.