Vlastníkem objektu je brněnská společnost Tonercentrum. „Pivovar jsme odkoupili před pěti lety. Chtěli jsme tu vybudovat dům s prodejnou kancelářské techniky, skladiště a předváděcí místnosti," řekl pro Valašský deník jednatel Tonercentra Miroslav Menšík. Firmě se podle jeho slov ale změnily priority. „Proto budovu prodáváme," dodal.

Jaký bude osud osiřelé stavby, není zatím známo. Možná je to ale celková demolice. V místě by mohl vyrůst nový průmyslový areál, supermarket či budova s kancelářskými prostorami.

„Kdyby se pivovar zrekonstruoval, byly by tam krásné loftové byty (typ bytu, který je vestavěn do budovy s vysokými stropy na dvě poschodí. Využívají se v bývalých průmyslových areálech, pozn. redakce). Ty mají kouzlo. Ale těžko říct, jestli by tu byla po takových bytech poptávka. Také by se tu hodilo nějaké zařízení pro mladé lidi," spekuluje například Vsetíňanka Mirka Zavadilová.

Emílie Fojtíková ze Seninky by zase namísto budovy bývalého pivovaru brala cokoli, jen ne supermarket. „Těch je na Vsetíně zbytečně moc a další prodejna by nikomu nic dobrého nepřinesla. Podle mě by nebylo špatné postavit na místě kino nebo nějaké jiné kulturní zařízení," míní.

Chátrající areál v současné době více než ostnaté dráty chrání vysoký neudržovaný porost. Omítka s logem pivovaru se po velkých kusech odlupuje. Do střechy zatéká. V pivovaru se však zachovaly cenné prostory, například pivovarské sklepy nebo místnosti pro zrání piva.

Ve vsetínském pivovaru se vařil zlatavý mok již od roku 1663. Známým se stalo pivo značky Portáš nebo Vsacan. V roce 1997 však výrobna pod náporem konkurence zkrachovala.

Tradice značky Vsacan pokračuje v minipivovaru Valášek, který je od bývalé výrobny vzdálen jen několik set metrů.

Autor: BARBORA ČANDOVÁ