Tak rozhodl úterní dopolední los v sídle evropské házenkářské federace ve Vídni. Se Sportingem Lisabon, který je vítězem Vyzývacího poháru ze sezony 2009–2010 a loni v něm skončil v osmifinále (s AEK Atény), se Zubřané nejprve utkají doma (11. nebo 12. února), odveta pak bude o týden později ve tři tisíce kilometrů vzdáleném Lisabonu.

V táboře valašského týmu těsně po losování zavládla spíše pozitivní nálada. „Lisabon je velmi silný protivník, ale to je pro nás mnohem lepší, než třeba další cesta na divoký Balkán,“ rozjímal nad výsledkem losu trenér házenkářů Zubří Jiří Mika.

Mimo Sporting Lisabon čekaly na Zubří v osudí pořádné „špeky“ a Valaši mohli vyfasovat nepříjemné soupeře. „Mohlo to také dopadnout tak, že bychom dostali ne příliš atraktivní tým., který by navíc byl ještě třeba hodně silný,“ zavtipkoval Mika. A měl na mysli především případné výjezdy k těžkým soupeřům, jakými mohli být třeba srbská Kolubara či rumunská Suceava.

Tomu všemu se Zubřané vyhnuli a čeká je asi nejatraktivnější možný protivník – 19násobný mistr Portugalska. V jeho kádru jsou z drtivé většiny portugalští házenkáři, jediné dvě výjimky tvoří Rumun Daniel Muresan a Srb Zoran Radojevič. „O síle soupeře asi nemá cenu dlouho spekulovat, hovoří o tom už třeba jen jeho vítězství v tomto poháru před dvěmi lety. Jistě je to ekonomicky silný klub a na rozdíl od nás plně profesionální. Co se týče atraktivity soupeře třeba pro naše fanoušky, nemohlo to asi být lepší,“ přemítá Jiří Mika.

Zubřané byli do letošního ročníku Vyzývacího poháru nasazení přímo do třetího kola, ve kterém si poradili s bosenským Goražde. Stejně tak i Sporting byl nasazen přímo do třetího kola a svého tureckého soupeře Trabzonspor Hentbol porazil venku i doma (31:29 a 41:18). V Zubří mají radost také z toho, že na rozdíl od bosenského Goražde se budou klubu mnohem lépe shánět informace o soupeři. „Ještě jsme to samozřejmě neřešili, ale určitě to bude výrazně lepší. O Goražde nešlo sehnat vůbec nic, teď to bude příjemná změna. Pustíme se do toho v lednu,“ plánuje si zuberský lodivod, který je znám svými detailními rozbory hry soupeře.

S portugalským celkem se Zubří potká znovu po třech letech. V sezoně 2008–2009 Valaši ve druhém kole Poháru PVP podlehli týmu ABC Braga. Nějakou výraznější spojitost byste však hledali marně. Kromě toho, že jsou momentálně Sporting a Braga blízko sebe v tabulce nejvyšší portugalské ligy (Sporting je třetí a Braga pátá) by tyto dvě série nemělo spojovat skoro nic. „Bude to úplně o něčem jiném. S Bragou jsme hráli před třemi lety a mezi tím nám odešlo snad deset hráčů. V podstatě Bragu pamatují jen Malina, Randýsek, Pernica, Mika a Vyjídák. Každopádně víme, že nás čeká ostřílený tým, který hraje evropské poháry naprosto pravidelně. Moc se na to měření sil těšíme,“ říká zuberský trenér.

Los osmifinále Challenge Cupu: Zubří – Sporting Lisabon, HC Caras-Severin (Rumunsko) – SSV Bozen (Itálie), Wacker Thun (Švýcarsko)- Kolubara (Srbsko), Maccabi Tel Aviv (Izrael) – A. C. Doukas (Řecko), C.S.U. Suceava (Rumunsko)- RK Bjelovar (Chorvatsko), A.C. Diomidis Argus (Řecko) – HC Portorik (Ukrajina), RK Siscia Chorvatsko) – HC Kriens Luzern (Švýcarsko), RK Branik Maribor (Slovinsko) – RK Gradacac (Bosna a Hercegovina).