Přestože se úřadující český vicemistr původně přihlásil do vyzývacího poháru (Challenge Cupu), vysoký mezinárodní koeficient jej nedobrovolně vyhoupl do druhého předkola Poháru EHF, ve kterém se utká s nejhorším týmem 1. kvalifikační skupiny Ligy mistrů. Rozhodl o tom los ve Vídni, který se uskutečnil 27. července.

„Když někdo hraje kvalifikace nejprestižnější soutěže, určitě nebude slabý. Navíc pro náš mladý tým bude každý soupeř těžký,“ přiznal při pohledu na jména případných soupeřů trenér a sportovní ředitel zuberské házené Jiří Mika (na snímku), který výsledek losu včera sledoval přes internet. „Naše účast nebyla zásadní, proto jsme do Vídně nejeli a počkali si na výsledek.“

Jeho mladý tým tak ve druhé polovině října narazí na nejhorší tým z kvarteta Prešov, Bregens (Rak.), Drammen (Nor.) a Besiktas Istanbul (Tur.). „Papírovým favoritem je v mých očích norský celek, naopak za nejslabší považuji Turky. Ovšem ani oni nemají vůbec špatný kádr, který se skládá z řady zahraničních reprezentantů. Navíc loni se ve Vyzývacím poháru dostal až do semifinále,“ upozornil Mika, který po letním odchodu řady kvalitních házenkářů začíná s mladým kádrem budovat nový perspektivní tým.

Házenkáři Zubří se do pohárové Evropy vracejí po roční pauze. Naposledy v sezoně 2008/2009 hráli Pohár PVP, ve kterém nejprve přešli přes kyperský Strovolos, a ve druhém kole ztroskotali na portugalském týmu ACB Braga. V ročníku 2007/2008 skončila jejich cesta Pohárem PVP již v úvodním kole, ve kterém vypadli s běloruským Minskem. V sezoně 2006/2007 se dostali Valaši v Poháru EHF postupně přes kyperský Cypru College a rumunský tým Targ-Jiu až do třetího kola, ve kterém nestačili na ruský velkoklub Dinamo Astrachaň.

A jaké ambice bude mít zuberská házené v nadcházejícím ročníku Poháru EHF? „Musíme vyjít z reality, která říká, že hned šest dlouholetých opor před sezonou u nás skončilo. Nemáme proto velké oči, na druhou stranu se pokusíme udělat maximum pro postup do dalšího kola,“ slíbil kouč, podle kterého se minimálně jednou v rámci evropského poháru jeho tým svým fanouškům představí. „Dokud ještě nevíme, s kým se vůbec utkáme, je předčasné spekulovat, kde se dvojutkání odehraje. Naše fanoušky o pohárový duel určitě nepřipravíme,“ dodal Jiří Mika.