Souboj dvou tradičních moravských rivalů je reprízou loňského finále, které pro sebe získal Baník (3:0 na zápasy). Snem házenkářů Zubří je, aby to tentokrát dopadlo naopak. Tomuto cíli podřídili v sezoně úplně všechno. Vyhráli základní část a v případném rozhodujícím utkání budou mít výhodu domácího prostředí. Před startem bitvy o zlato jsou Valaši na svého protivníka dobře připraveni. „Měli jsme sice před startem finálové série nezvykle dlouhé sedmnáctidenní volno, ale věřím, že jsme všichni připraveni maximálně. Je to naprostý vrchol sezony a kluci jsou na soupeře pořádně nažhaveni,“ hlásí z kabiny domácího celku zuberský asistent Jiří Mika.

Do prvního utkání nastupují domácí s fantastickou bilancí na domácí palubovce. Ve stávající sezoně vyhráli Zubřané doma všech jedenáct zápasů v základní části i tři duely v play off. Přesně na tom chtějí Valaši stavět i ve finále. „První výhra nemusí mít úplně fatální dopad na sérii. Ukázala to třeba Dukla v semifinále první zápas vyhrála a pak celou sérii s Karvinou prohrála. Pro nás však bude vstup do série ohromně důležitý. Věřím, že se s obrovským tlakem hráči vyrovnají a úvod na domácí palubovce zvládnou,“ přemítá kouč.

V dlouhé pauze před finále se dali všichni Zubřané zdravotně do pořádku. Kromě dlouhodobě zraněného Krupy, jenž má po sezoně, budou k dispozici všichni hráči. Družstvo stihlo dva přípravné zápasy, ve kterých nejprve porazilo Bystřici pod Hostýnem a v úterý remízovalo ve Velkém Meziříčí s Duklou Praha. „Museli jsme kvůli dlouhé přestávce odehrát tyto dva přípravné zápasy. V nich jsme poslali do hry všechny hráče, aby měli herní zatížení,“ prozradil Mika.

Finálová série bude vrcholem extraligy i po stránce souboje fanoušků. Střetnou se totiž dva nejlepší a nejpočetnější tábory příznivců. „Budou to velké souboje v hledišti u nás i v Karviné. Oba týmy to mají k sobě blízko a budou mít tedy velikou podporu i na hřišti soupeře. Věřím, že hned teď na první zápas přísnou naši fanoušci ve velkém počtu a pomohou nám zvládnout důležitý první krok,“ burcuje na prahu bitvy o zlato zkušený kouč Mika.

Vzájemné zápasy v sezoně: Zubří – Karviná 32:31, Karviná – Zubří 25:24.

Program finálové série:

1. zápas: Zubří – Karviná (pátek 8. května 10.30).
2. zápas: Karviná – Zubří (pondělí 11. května, 18).
3. zápas: Zubří – Karviná (čtvrtek 14. května, 18).

Případný 4. zápas: Karviná – Zubří (neděle 17. května, 10.30).

Případný 5. zápas: Zubří – Karviná (středa 20. května, 18).