Házenkáři Gumáren mají za sebou bezmála dva měsíce hlavní fáze letní dřiny. „S přípravou jsme vesměs spokojeni. Udělali jsme ji v podobném duchu jako před uplynulou sezonou. Odehráli jsme hodně kvalitních utkání. Přínosné pro nás byly především tři zápasy v Rakousku s týmu ze špičky tamní nejvyšší soutěže, jako Krems nebo Linz, nebo námi pořádaný Valašský pohár, který jsme poprvé v historii vyhráli,“ ohlíží se za letním obdobím trenér Gumáren Zubří Jiří Mika.

Do nového ročníku, který se bude hrát pod oficiálním názvem Tipgames extraliga, vstupují Valaši se skromnými ambicemi. „Už loni jsme před sezonou nechtěli do světa vyhlašovat nějaká silná slova, že chceme být na určitých pozicích nebo získat tu nebo onu medaili. Podobně to cítíme i letos. Hraje se stejný model jako loni, tedy bez play off. Pro nás to znamená jediné. Jako prvotní cíl máme dostat se do šestky a pak se můžeme případně bavit o dalších ambicích,“ odmítá silná slova před sezonou Mika. Nicméně po chvíli se přece jen zkušený kouč rozpovídal o něco více. „Pokud by všechno šlo z našeho pohledu dobře, byli bychom samozřejmě rádi, kdybychom opět dosáhli na některou z medailí,“ připouští kouč.

Zkušený trenér však moc dobře ví, že to nebude nic lehkého. Zuberský tým totiž přes léto citelně oslabil, a to především na křídlech. „Je potřeba si uvědomit, že s Hrstkou a Čípem neodešli jen reprezentanti, ale především dohromady zhruba 200 až 250 gólů skoro v každé z posledních sezon. A to je skutečně velké číslo,“ upozorňuje zuberský lodivod.

Kromě Hrstky a Čípa, kteří odešli do slovenského Prešova, je třetím na straně odchodů i vytáhlý střelec Horký. Naopak na straně příchodů svítí jen dvě jména. Z Karviné přišel slovenský reprezentant Jozef Hanták a z Lovosic levoruký křídelník Lukáš Měchýř. „Po citelných ztrátách především na křídle jsme se snažili v rámci našich možností doplnit kádr co nejlépe. Věřím, že Hanták i Měchýř budou platnými členy kádru,“ přemítá Mika. Neméně stejně jako v posledních letech však budou v Zubří spoléhat i na „nové tváře“ ze své vlastní líhně. „Je to vlastně takový kolorit všech posledních sezon. Vždycky musíme sáhnout do našich mládežnických družstev, abychom doplnili extraligový kádr. Letos to vypadá velice slibně a hned několik hráčů se jeví zatím velmi dobře. Čtveřice Šlachta, Poloz, Válek a Kasal už s námi absolvovala letní přípravu i většinu přátelských zápasů a určitě jejich služby v průběhu sezony využijeme,“ chválí kouč Mika nadějné zuberské mládí.

Stejně jako loni se Zubří zúčastní bojů v pohárové Evropě. Na přelomu listopadu a prosince se v rámci Challenge Cupu Valaši utkají s bosenským Goražde.

Soupiska

Brankáři: Jakub Koleček, Milan Malina, Petr Orság. Spojky: Michal Dědek, Ondřej Mika, Štěpán Randýsek, Martin Stržínek, Matěj Šustáček, Jozef Hanták, Libor Horut, Michal Kasal, Radomír Válek, Martin Vyjídák. Křídla: Miroslav Jurka, Lukáš Měchýř, Tomáš Mičkal, Vojtěch Pernický, David Poloz. Pivoti: Tomáš Bechný, Svatopluk Pernica, Marek Třeštík, Petr Šlachta.
Přišli: Hanták (z Karviné), Měchýř (Lovosice). Odešli: Tomáš Číp, Jakub Hrstka (oba Prešov), Lukáš Horký (Lovosice).