Pozitivní zprávou je, že se neopakovalo loňské léto, kdy po zisku titulu byl kádr úplně rozprášen. Tentokrát jde do nové sezony téměř identický kádr, který v uplynulé sezoně vybojoval páté místo. „To, že jsme dokázali udržet loňský kádr, je pro nás velmi důležitý fakt. Věřím, že z toho budeme těžit," říká na prahu nové sezony sportovní ředitel zuberského klubu Jiří Mika.

Navíc se vedení povedlo jej posílit hned několika hráči. Na pravém křídle je novou tváří mladíček Jan Zahradníček z Ivančic. Další posilou bude gólman Tomáš Janků, který se vrací z hostování v prvoligové Bystřici. Výčet posil pak doplňují další dva hráči, kteří opustili Zubří letos v lednu a po půlroce se v létě vrátili na místo činu – pivot Marek Třeštík a spojka Jakub Kulišťák.

V letní přípravě, kterou odstartovali Valaši pod vedením srbského kouče Miroslava Ćeliče v polovině července, měli podobný scénář jako v minulých letech. Nechybělo osmidenní soustředění ve Velkém Meziříčí zakončené výjezdem k zápasům do Rakouska a na závěr kvalitně obsazený Valašský pohár v Zubří, který Valaši vyhráli před Hlohovcem a izraelským Maccabi Tel Aviv.

Cílem házenkářů Zubří nemůže být nic jiného, než zaobstarat si místo v první šestce, která stejně jako v minulých letech bude hrát nadstavbu o titul. „Podařilo se nám udržet prakticky stejný kádr jako loni, za což jsme rádi. Taková je naše filozofie, tedy vycházet hlavně z naší mládeže. Chceme hrát určitě hodně nahoře a budeme chtít medaili," ujistil na prahu nové sezony předseda klubu Jaroslav Dořičák.

Sportovní ředitel Mika šéfa klubu doplnil s malým přáním, aby nová sezona byla především klidnější než ta uplynulá, ve které se Zubří dostalo do nadstavbové první šestky až v posledním kole základní části. „Důležitý pro psychickou pohodu bude začátek soutěže. Liga bude opět hodně vyrovnaná, navíc spousta týmů se hodně posílila, ale i tak věřím, že náš celek má na to, aby hrál hodně vysoko," dodal Jiří Mika.

Šustáček: Chceme medaili. Nejraději zlatou

Zubří – Při otázce na ambice týmu v nové sezoně házenkář Zubří Matěj Šustáček (na snímku) ani na chvíli nezaváhal a hned hovořil o medaili, nejlépe o zlaté. Sice hned vzápětí doplnil, že si je dobře vědom síly ostatních extraligových soupeřů, nicméně i přesto znovu vyjádřil 23letý házenkář přesvědčení, že tým Zubří na medaili má. Slova střední spojky Gumáren možná trefně vystihují to, v jakém rozpoložení vstupují do nové sezony házenkáři Zubří – tedy s pokorou, respektem z protivníků, ale především s vírou ve svoje schopnosti.

V létě se museli házenkáři Zubří vyrovnat s největší změnou – příchodem nového zahraničního kouče – Srba Miroslava Ćeliče. „Ze začátku v červenci s námi byl překladatel, asi dva týdny. To jsme byli celkem v pohodě. Sice to bylo trošku zdlouhavé, ale dostalo se k nám všechno důležité. Od té doby dostáváme pokyny občas v srbštině, ale hlavně v němčině, což nám překládá Tomáš Bechný. V prvních dnech bez překladatele to bylo celkem tvrdé. Občas jsme se na sebe jen tak podívali, všechno jsme odkývali, ale nechápali jsme skoro nic. Postupně se to samozřejmě lepšilo," směje se s odstupem času Šustáček.

Přestože Zubří odjakživa patřilo mezi týmy, které hrají hodně rychle dopředu, nyní to asi bude ještě ve vyšších obrátkách. Kouč Ćelić, který vystudoval na univerzitě v Bělehradě obor házená, měl totiž téma své závěrečné diplomové práce s názvem rychlý protiútok. A svým novým svěřencům právě rychlé brejky a obecně rychlou hru ordinuje celé léto. „Je to všechno běhavější, rychlejší. Musíme dávat velmi rychle míč z ruky, k tomu nás kouč tlačí přímo extrémně," hlásí zuberský odchovanec.

Postava nového a ještě k tomu zahraničního trenéra je pro všechny hráče týmu velkou novinkou. Jaký je Miroslav Ćelić očima Matěje Šustáčka? „Na jednu stranu je kamarádský, na druhou stranu ale umí být pěkně tvrdý. Hlavně mi ale přijde, že je hodně ctižádostivý. Když k nám poprvé promluvil, tak jsem hned věděl, že je velký srdcař a hecíř a že půjde po medaili," říká Šustáček a sám hned při otázce na ambice týmu v nové sezoně neváhal ani vteřinu. „Jsme si vědomi síly soupeřů a vyrovnanosti ligy, ale já si myslím, že cíl pro klub je medaile. A nejlépe zlatá," má na prahu sezony jasno Matěj Šustáček. Podle něj je v klubu cítit, že se očekává úspěšná sezona. „Alespoň já to cítím odevšad. Bylo by skvělé se na jaře prát o medaile. Uděláme pro to všechno," slíbil Matěj Šustáček.