„Před startem sezony bychom určitě naše aktuální umístění brali, proto nemůžeme být nespokojeni,“ bilancuje podzim trenér Gumáren Zubří Jiří Mika. Během necelých čtyř měsíců odehrál tým Zubří čtrnáct extraligových zápasů, ve kterých nasbíral 24 bodů. I tak ovšem kouč vidí jisté rezervy. „Vždycky je co zlepšovat. Celkem jsme ztratili čtyři body. Myslím, že dva nebo tři znich jsme mohli mít my. Zbytečná byla hlavně remíza v Přerově, kde jsme ještě sedm sekund před koncem vedli,“ vrací se Mika k horším okamžikům podzimu, kterých však bylo oproti těm lepším poskrovnu.

Vrcholem podzimního snažení zuberských házenkářů pak byl úspěšně zvládnutý souboj v rámci evropského poháru Challenge Cupu s bosenským Goražde. V dalším osmifinálovém kole pak Gumárny čeká portugalský Sporting Lisabon. „To je pro nás další významný počin. Není to sice Liga mistrů, ale i Challenge Cup má svou kvalitu. Po delší době jsme se dostali do jarních bojů, navíc jako jediný český celek v pohárech pokračujeme, to je dobrá vizitka,“ pochvaluje si Mika.

Výsledky Zubří jsou o to cennější, že v létě klub tradičně silně pocítil odchody hráčů. Do Prešova zamířila klíčová křídla Hrstka s Čípem. „Bylo to jako pokaždé v posledních letech, tedy odchody klíčových hráčů, které jsme museli nahradit prakticky z vlastních zdrojů. Myslím, že se kluci s tím porvali dobře a chtěl bych tímto za vydřený podzim pochválit celý tým. Stejně tak patří velké díky našim fanouškům, kteří nás podporovali tak, jak jsme zvyklí,“ ohlíží se 50letý kouč za první polovinou sezony.

Po nabitém podzimním programu, ve kterém stihli Zubřané včetně letní přípravy odehrát celkem tři desítky zápasů, přišel čas na zasloužený odpočinek. Po výhře nad Frýdkem-Místkem ve středeční předehrávce 14. kola (31:29) dostali hráči znatelně volnější režim. tedy kromě Maliny, který je s reprezentačním týmem na Vánočním poháru na Slovensku a mladíků Kasala a Poloze, kteří s juniorskou reprezentací absolvují turnaj v Polsku. „Po Frýdku už to máme hlavně zaměřeno na regeneraci, které se klukům v průběhu sezony nedostává tolik, kolik by mělo. Po skutečně nadupaném podzimu si volno zasloužili, i proto jsme vlastně chtěli odehrát zápas s Frýdkem-Místkem už ve středu namísto víkendu. K ostřejší přípravě se pak dostaneme zase den po Štěpánu,“ prozrazuje nejbližší plán Jiří Mika.

Během období mezi Vánoci a Silvestrem začnou Zubřané pomalu s kondicí. Po Novém roce se pak plynule přidají herní prvky. Vše bude pokračovat prakticky celý leden, ve kterém má extraliga kvůli mistrovství Evropy dlouhou pauzu. Zubří následně čekají tři zápasy na turnaji ve Slovinsku a další dva ve slovenském Hlohovci. Cíl je jasný: připravit se na únor, který bude mít smrtící tempo. Hned 8. února se hraje v Lovosicích, pak začne být program řádně nahuštěný. Kvůli dvojzápasu se Sportingem Lisabon si totiž budou muset Valaši přeložit víkendové zápasy s Plzní a v Karviné doprostřed pracovního týdne. „Musíme se na náročný program maximálně dobře připravit. Ve dvou třech týdnech odehrajeme mnoho důležitých utkání, která mohou mít na sezonu velký dopad. Hlavně ať jsme zdraví a kompletní, to bude velmi důležité,“ dívá se dopředu Jiří Mika.