Po pondělní porážce na palubovce Karviné (23:28) prohrávají Valaši v sérii hrané na tři vítězství už 0:2. Nyní je zajímá jediné: nechat absolutní maximum ve čtvrtečním třetím zápase série a nezajímat se, co bude potom.

Na Valašsku věří, že právě změna myšlení a hlavně přístupu k zápasu a k celé sérii by mohla přinést kýžený výsledek. „Přistupovali jsme k jednotlivým zápasům i k celé sérii špatně. Pořád nám někdo předhazoval, že jsme mírní favorité, že jsme vyhráli základní část a že k vysněnému cíli musíme třikrát porazit Karvinou a podobně. To bylo ale zcela špatně a na kluky to mělo spíše svazující dopad,“ řekl po druhém prohraném utkání série v Karviné zuberský asistent Jiří Mika.

Jeho slova přesně potvrdil první zápas, ve kterém se domácí mladý celek jako by zalekl úspěchu a v posledních deseti minutách se sesypal a odevzdal vítězství odolnější a klidnější Karviné.

Podobná situace byla i v pondělním druhém souboji finále v Karviné, který opět vyzněl pro domácí Baník. „Kluci neuvěřitelným způsobem dřeli, nechali na hřišti všechno a hráli o dost lépe, než v prvním zápase. Ale zase to nestačilo,“ povzdechl si zkušený 47letý kouč. Po druhém zápase v šatně to nevypadalo zrovna nejlépe. „Je zvláštní pocit těsně po zápase vidět v šatně některé kluky plakat, jiní si zase nadávali a vyčítali si chyby,“ líčil situaci po zápasu číslo dvě Mika, jenž v nelehké situaci dokonce sáhl po odborné pomoci. „Už jsem sáhl i po knize psychologie. Jsem přesvědčen, že to je z velké části v hlavách samotných hráčů. A právě tady se to musí zlomit opět v náš prospěch,“ pokračoval Mika.

Zkušeného kouče velmi potěšil přístup hráčů po prohraném druhém duelu. „Po chvíli toho největšího zklamání jsem viděl u všech tak obrovské odhodlání se sérií ještě něco udělat, že mě to úplně nabilo. Věřím klukům, že se zvednou. Rozhodně na to mají, jen to prodat,“ pokračoval odhodlaně Mika.

Pomoci k prodloužení finálové série by měl i „nový“ přístup k utkání i celé sérii. „Nyní bude všechno jinak. Teď se musíme totálně soustředit pouze a výhradně na třetí zápas. Jsme přesvědčeni, že to přinese ovoce,“ burcuje z tábora Zubří asistent trenéra Jiří Mika.¨

Obrat v sérii? Proč ne, už se to stalo!

Ptáte se, zda se někdy někomu v házenkářské nejvyšší soutěži povedl obrat z 0:2 na 3:2? Odpověď zní ano. Podařilo se to jen jedinkrát v novodobé historii české házené, kdy se hraje systémem play off. To se hrálo sice také na tři vítězství, ale ještě trošku jiným systémem. Pořadatelství se neměnilo po jednom utkání, ale hrálo se systémem 2 – 2 – 1. V sezoně 2003 – 2004 tehdy vedl Frýdek-Místek nad týmem Allrisk Praha po úvodních dvou domácích zápasech 2:0 a přesto ještě celou sérii vyhrál Allrisk Praha. Doma dvakrát vyhrál a pak zvítězil i v rozhodujícím pátém souboji o jedinou branku.

Zda je možné to samé v sérii Zubří – Karviná, se však od někoho v Zubří nedozvíte. „Nezajímá nás, co bude s celou sérií. Jdeme s absolutním soustředěním zápas od zápasu a nyní nás zajímá jen čtvrtek a třetí zápas. Necháme tam naprosto všechno a pak se můžeme bavit dál,“ vzkázal odhodlaně k tématu o zázračných obratech zuberský asistent Jiří Mika.