Ve dnech 5. – 7. června 2015 se na Faerských ostrovech v hlavním městě Tórshavn uskutečnil již 16. ročník MS juniorek a seniorek ve společných skladbách estetické skupinové gymnastiky. „Pro Středoevropany zní Faerské ostrovy docela exoticky, a i když leží několik stupňů od polárního kruhu a žádné sluncem zalité a vyhřáté pláže tam nemají, pobyt tak daleko na severu byl pro nás opravdu neopakovatelným zážitkem. Faerské ostrovy (nazývány také „Ovčí ostrovy") leží v severním Atlantickém oceánu na jihozápadním okraji Norského moře v polovině cesty mezi Islandem a Norskem a jsou autonomní částí Dánska," představuje zajímavý stát předsedkyně oddílu estetické skupinové gymnastiky Zubří Gabriela Cábová.

Čekala konkurence z celého světa

Světového šampionátu se zúčastnilo 21 juniorských a 23 seniorských týmů z celého světa. Z Česka to byla tři juniorská družstva včetně Zubří a také tři seniorská družstva.

Cesta zuberských gymnastek na tento šampionát byla dlouhá a náročná a vyvrcholila letos v březnu mistrovstvím ČR v Zubří, kde družstvo juniorek TJ Gumárny Zubří získalo stříbrné medaile a spolu s dalšími dvěma družstvy si vybojovalo postup na MS na Faerských ostrovech. Zuberský tým ve složení Sára Bambuchová, Barbora Cábová, Karolína Davidová, Valentina Havlová, Klára Chlápková, Dominika Chudáčková, Daniela Martinková, trenérek Hana a Jana Šírovy a vedoucí družstva Gabriela Cábová odletěl ve středu 3. června z pražského letiště hned brzy ráno do Kodaně, kde bylo mezipřistání s krátkou prohlídkou královského města.

Faery? To jsou skály, vodopády i ovce

Pak už byly na řadě Faerské ostrovy. „Ihned po večerním příletu do Vagaru na nás dýchla severská atmosféra. Celá česká výprava se přesunula autobusy na největší z 18 ostrovů – Streymoy, do hlavního města Tórshavn. S výkladem do mikrofonu autobusu jsme projížděli opuštěnými silnicemi, kolem nás kamenité a zelené kopce s mnoha vodopády, a typicky všude volně pobíhajícími ovcemi. Ubytovali nás ve školním internátu, kde naše družstvo spolu s ostatními 34 českými účastníky spalo v tělocvičně. Čtvrtek byl určen k odpočinku a prohlídce hlavního města Tórshavn. Odpoledne nás čekal výlet krásnou historickou plachetnicí kolem ostrova Nólsoy s výhledy na úžasné útesy a oceán," popisuje Gabriela Cábová krásné zážitky z Faerských ostrovů.

Závod: zúročené tréninky a 17. místo

Po krásném volném slunečném dnu plném zážitků začala příprava na závod. Po pátečních trénincích přišlo na řadu to hlavní v sobotu – závod. Po slavnostním nástupu se holky chystaly na své předvedení na závodní ploše jako sedmé v pořadí juniorské kategorie, která se střídala se seniorskou. Více než tří hodinová rozcvičovací příprava v přeplněné a nervózní moderní tréninkové hale byla důsledná. Trenérky si své svěřenkyně chválily, že byly celý den soustředěné a motivované. „Holky vyšly na koberec lehce nervózní, ale s dobrým pocitem, že pro tento závod udělaly vše, co bylo v jejich silách. Svou sestavu na píseň Hit the road Jack od Raye Charlese zacvičily velmi dobře. Na závodním koberci vypadaly přesvědčivě a profesionálně. Úsměv na tvářích holek i trenérek svědčil o tom, že se jim sestava povedla. I diváci v hledišti je odměnili velkým potleskem. A pochvala prezidentky Českého svazu ESG za projev a odhodlání velmi potěšila celý tým," popsala předsedkyně oddílu vystoupení zuberských děvčat.

Po celou dobu své přípravy se družstvo potýkalo s nemocemi a úrazy, a proto si zaslouží více než v minulých letech obrovskou pochvalu za morální vlastnosti a vůli, které toto družstvo má. „Právem jsem na toto družstvo a trenérky hrdá a opět se musím poklonit a smeknout před jejich neúnavnou pílí. Musím poděkovat všem za nekonečně velkou práci, dřinu a úsilí, které celý tým odvádí. Po trošku nešťastném startu ale holky tento svůj velký závod zvládly výborně. Jejich účast na mistrovství světa v Tórshavnu a 17. místo je krásným zakončením soutěžní sezóny 2015," říká Gabriela Cábová.

Předsedkyně oddílu nezapomněla ani na poděkování na všechny možné strany. „Naši cestu bychom nemohli uskutečnit bez finančních příspěvků sponzorů. Poděkování patří městu Zubří, Zlínskému kraji a mnoha sponzorům a partnerům, rodičům závodnic. Prostě všem, kterým bych touto cestou chtěla moc poděkovat. Nakonec bych chtěla za oddíl moderní gymnastiky ještě jednou poděkovat děvčatům za krásnou a důstojnou reprezentaci, trenérkám za náročnou přípravu družstva a rodičům závodnic za jejich podporu a dále také všem, kteří se jakoukoli pomocí podíleli na náročné přípravě na tento velký závod a všem příznivcům zuberské gymnastiky," dodala k účasti družstva na MS předsedkyně oddílu Gabriela Cábová.