Přestože aktuálně okupují bronzový stupínek, v Luhačovicích mají ke spokojenosti daleko. „Podle toho, jak se situace vyvíjela od prvních zápasů, pomýšleli jsme na špici,“ přiznává vedoucí celku z lázeňského města Vlastimil Červenka. „Mrzí nás dvě domácí porážky s Náchodem a Slavojem Praha. O to víc bude třeba v jarní části hrát zodpovědněji a snažit se ztrátu umazat a konečně zabojovat o medaile,“ klade za cíl.

Loni Luhačovicím uteklo třetí místo mezi prsty. Přitom ani aktuální čtyřbodová ztráta na suverénní Jihlavu a pražský Slavoj není podle Červenky nedostižná. „Závěr podzimu ukázal, že i jindy suverénní Česká Třebová nemusí vyhrát každý zápas. Přestože jsou v tabulce bodové rozdíly, soutěž je vyrovnaná,“ je přesvědčen vedoucí. Luhačovice mají navíc k dobru odložený zápas s Jiskrou Kovářská.

Zcela jiné starosti mají muži Valašského Meziříčí, kteří mají náskok pouze tří bodů na poslední Kovářskou. „Věřím, že soutěž udržíme. To je náš prvořadý cíl,“ pronesl šéf valašskomeziříč­ského oddílu Jaroslav Zajíček.

Jeho mužstvo, které hraje nejvyšší soutěž vůbec poprvé v historii, si nevedlo špatně. Valaši z jedenácti soubojů urvali tři výhry a jednu remízu, což jim zajistilo 10. příčku. „Kluci měli v mnoha zápasech obrovskou smůlu a hlavně v první polovině podzimu si hodně vybírali nováčkovskou daň. Ale postupem času šli nahoru a v posledních kolech ukázali, že na první ligu mají,“ ohlíží se za podzimem Jaroslav Zajíček.

Spokojenost panuje i v družstvu žen Valašského Meziříčí. Meziříčské ženy vletěly do soutěže nebojácně a s bilancí pěti výher a šesti porážek jsou po první polovině soutěže ve dvanáctičlenném pelotonu na sedmé příčce. „Holky měly výborný podzim. Až na drobné výkyvy předváděly dobrou hru a dokázaly vozit body i zvenku, což bylo hodně důležité. Deset bodů a sedmé místo jsou určitě dobrým vysvědčením,“ pochvaluje si Zajíček.

Bídně jsou na tom zlínské ženy. Na podzim vyhrály pouze jednou, navíc díky zapomenuté registračce jedné z hráček Šumperku. „Pravidla jsou jasná. Přesto nám to vítězství kalí,“ přiznává vedoucí družstva Jaroslava Matějíčková.

Na špatných podzimních výkonech se podepsaly i mateřské povinnosti klíčové hráčky Aleny Kantnerové. Tým se s její nepřítomností nedokázal vypořádat. „Přestože jsme věděly, že s ní nemůžeme počítat, srazilo nás to dolů. Její ztráta nás ale neomlouvá. Dostali jsme se pod tlak,“ myslí si Matějíčková.

Jednu z příčin pádu na dno vidí v křehké psychice mladých děvčat. „Nemají ji srovnanou. Když soupeřka hodí devítku, dostanou strach a sesypou se,“ povzdechla si Matějíčková.

Daniel Ostrčilík, Marek Havran