Třiačtyřicetiletá členka místního Sri Chinmoy Marathon Teamu musela kvůli extrémnímu výkonu přibrat jedenáct kilo. „Potřebujete nabrat, abyste vydrželi ve studené vodě. La Manche má v červenci kolem patnácti stupňů,“ vysvětlila Bernardová včera ještě z anglického přístavního města Doveru.

Pro vegetariánku a vyznavačku zdravé stravy to však nebylo jednoduché. „Do všeho jsem dávala hodně tuku, jedla na noc a na zdravou stravu musela na chvíli zapomenout. A taky jsem snědla opravdu dost šlehačky,“ dodala.

Asi 35 kilometrů dlouhou trasu z Anglie do Francie urazila za čtrnáct hodin a sedmatřicet minut. „Jsem naplněná, šťastná, ale i unavená. Je to pro mě nezapomenutelný zážitek a taky součást života, že dokážeme udělat tolik, kolik si připustíme. Celá příprava mě naučila trpělivosti,“ popsala. Bernardová už vody slavného kanálu vyzkoušela v roce 2009, kdy byla součástí úspěšné mezinárodní štafety. Není tedy v ultravytrva­lostním sportu nováčkem.

Rovněž je několikanásobnou mistryní České republiky v běhu na sto kilometrů a 24 hodin a má za sebou i šestidenní závod v New Yorku, při kterém uběhla 616 kilometrů.

„Příprava na plavbu byla náročná, zpočátku jsem ve vodě trénovala třikrát týdně, poté pětkrát, někdy i dvoufázově. Na konci března jsem chodila ven a nakonec jsem začala mít dlouhé víkendové plavby, například pět hodin v sobotu a šest v neděli. Otužování je samozřejmostí,“ přiblížila intenzitu tréninků.

Ve volném čase také organizuje a běhá Světový běh harmonie, který je nejdelším štafetovým během s pochodní na světě. I svou přeplavbu věnovala ideálu světové harmonie. „Sport pro mě není jen fyzickou aktivitou, ale prostředkem k utřídění a utišení myšlenek. Když mám náročný den, tak mi zaběhání pročistí hlavu, místo abych si třeba pustila televizi. Pohyb navíc člověku dodá energii a chuť do dalších činností, které se sportem ani nesouvisí,“ svěřila se.

Při plavání je přesto nezbytné fyzickou energii doplňovat. „Občerstvení musí zabrat co nejméně času, ideálně třicet vteřin pití a do jedné minuty jídlo. Každé zdržení je ztráta času,“ přiblížila Bernardová.

Většinou pila teplé čaje s maltodextrinem, který je dobrým zdrojem energie. „Dále jsem jedla gumové medvídky, abych změnila v ústech slanou chuť moře. Na překyselení žaludku jsem měla zelený ječmen a potom hlavně rýžovou kaši,“ uvedla o stravě, kterou jí poskytoval její pětičlenný pomocný tým na lodi.

Sri Chinmoy Marathon Team je mezinárodní sportovní tým a jeho mottem je sebepřekonání. „Nejtěžší bývá inspirovat mysl. Když si představíte, že vás čeká nevíte kolik hodin plavby, tak si hlava začne vymýšlet, a to jí nesmíte dovolit,“ vysvětlila Bernardová.

Podotkla, že se na začátku necítila dobře, ale přesto ji nenapadlo z vody vylézt ven.„Od kolegy jsem věděla, že to po pár hodinách přejde,“ řekla.

Klára Elšíková