Startovní výstřel má každým rokem na starosti Dana Zátopková za přítomnosti členů Českého klubu olympioniků a Českého olympijského výboru. Cíl běhu je ve 22,3 kilometru vzdáleném Rožnově pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě, kde je na Valašském slavíně Emil Zátopek pochovaný. „V dřevěném městečku se uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen,“ uvedla mluvčí rožnovského skanzenu Pavlína Polášková. Při vyhlašování vítězů zahraje cimbálová muzika souboru Radhošť.

Během dne nepřijdou zkrátka ani malí sportovci. Součástí akce je běh pro děti, který se pod názvem Běh dětí Kopřivnicí koná v parku Edvarda Beneše v Kopřivnici. Na programu je i tradiční Lidový běh pro širokou veřejnost. Běh dětí spojený s doprovodným programem a soutěžemi se odehraje také v rožnovském městském parku.

Běh rodným krajem Emila Zátopka je věnovaný odkazu tohoto slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století. Koná se vždy nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. září 1922. Ve stejný den se narodila i jeho manželka Dana Zátopková.