Po seriálu mezinárodního mistrovství ČR v rally, který nastartovala v závěru března Valašská rally, se rozběhl i kolotoč rallysprintových soutěží. Na start úvodního sprintu Thermica rally Lužické hory se postavilo úctyhodných 137 posádek z pěti zemí.

Kromě početného zastoupení českých jezdců zde byli i jezdci z Polska, Německa, Slovenska a Ukrajiny. Trať dlouhou 252 km s osmi rychlostními zkouškami v délce 70,5 km nejrychleji zvládl německý šampion Matthias Kahle na Škodě Octavia WRC. Stříbrnou příčku obsadil Miroslav Jakeš na Mitsubishi Lancer EVO IX, jenž ztrácel na vítěze 5,5 vteřiny, třetí Jan Sýkora na stejném voze ztrácel dalších 0,8 vteřiny.

Do Lužických hor se vydalo i šest posádek hájících valašské barvy. Životní výsledek zde zajel Miroslav Jakeš z Hutiska – Solance. Před letošní sezonou rallysprintů vyměnil Mirek mitfáru a místo strýce Tomáše Jakeše usedl na post spolujezdce zkušený Petr Gross, který jinak čte noty Romanu Krestovi.

Jakešovi s Grossem start na úvodním sprintu vyšel dokonale. V polovině soutěže se posádka držela na 3. místě absolutního pořadí a ve finále si ještě o jednu příčku polepšila. Vedle 2. místa v absolutní klasifikaci ovládli kluci i třídu 3, tedy produkční vozy. „Na výsledku má velký podíl i Petr, jehož zkušenosti jsou k nezaplacení a při psaní rozpisu byla jeho přítomnost znát.

Rozhodně jsme před závodem nečekali tak dobrý výsledek. Konkurence se sjela do Hrádku nad Nisou velká, předpokládali jsme, že budou na čele vozy WRC. A vítězství v erzetě, to byla už jen třešnička na dortu. Určitě tento výsledek považuji za nejhodnotnější ve své kariéře,“ podělil se o dojmy v cíli sprintu Mirek Jakeš. Jelikož Kahle neboduje do českého mistrovství ralysprintů, hřeje se s maximálním počtem 25 bodů na čele právě Mirek Jakeš.

MIROSLAV VEBR