Zlínský Běh na 2 míle ovládli Andrej Višněvský a Zuzana Fišerová. Sezona se rozbíhá druholigovým basketbalistům Valašského Meziříčí. Naopak Slezský pohár silničních cyklistů už má za sebou poslední závod. Zajímavou událostí o nadcházejícím víkendu bude 45. ročník Chřibského maratonu.       

ATLETIKA

Radoslav Šíbl už na Želkově věřil, že Noční běh v Holešově vyhraje. Martina Novotná prvenství nečekala

 Holešov – Radoslav Šíbl z Fryštáku z týmu Ekodrill Zlín zvítězil ve 2. ročníku Nočního běhu v Holešově, když dosáhl v závodu dlouhém 10 kilometrů, času 35:49. Stříbrný Jiří Kubíček (Mattoni Freerun Zlín) byl o třiapadesát sekund pomalejší, třetí místo obsadil časem 37:31 Jiří Novotný z Kladníků. Lukáš Jasenský z klubu Titan Trilife Zlín skončil v čase 38:09 čtvrtý a Martin Moravec (Vladan Sokol Team, 39:23) doběhl pátý.

 ,,Zhruba na metě prvního kilometru jsem se probojoval do čela. Poté následovalo dlouhé zhruba tříkilometrové stoupání a na kopci Želkov už jsem věřil, že závod vyhraju,“ nechybělo na trati sebevědomí Radoslavu Šíblovi. Ten byl se svým výkonem spokojený. ,,Potěšil mě i výsledky čas,“ netajil se rodák z Holešova, žijící ve Fryštáku, hájící klub Ekodrill Zlín.  

Závod žen vyhrála časem 43:17 Martina Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike Team), před Denisou Bartošovou (X-Trail Orlová, 47:31). Bronzovou příčku získala domácí Kateřina Pospíšilová (47:37).

,,Takový výsledek jsem v Holešově nečekala. Jednak jsem se dopoledne zúčastnila krosového dvanáctikilometrového běhu ve Zděchově, navíc se v holešovském Zámeckém parku mezi ženami sešla solidní konkurence,“ přiznala Martina Novotná. Ta se snažila v úvodních 500 metech držet co nejvíc vpředu startovního pole. ,,Kvůli tmě ale nebyl závod přehledný. Nakonec jsem si na náročné rozbahněné a měkké trati pobyt na první příčce udržovala od startu až do cíle,“ užívala si vítězství i atmosféru na Hané v posledním letošním nočním běhu na Holešovsku Novotná.     

Závodu v Holešově, který byl zároveň závěrečným podnikem ze šestidílného seriálu večerních běhů Night Trail Run 2017, se v osmi kategoriích zúčastnilo 204 běžců a běžkyň. Na trati mezi holešovským Zámeckým parkem, holešovskými rybníky, Želkovem, Dobroticemi, s cílem opět v Zámeckém parku si zazávodilo také 18 Tandemů Mix.

 ATLETIKA

Říjnový zlínský Běh na 2 míle vyhrál i bez tréninku Andrej Višněský. Ženám kralovala Zuzana Fišerová

 Zlín – Andrej Višněvský si připsal další triumf ve zlínských bězích na 2 míle. Říjnový závod reprezentant pořádajícího klubu Sri Chinmoy Marathon Team Zlín vyhrál časem rovných deset minut.  Stříbro v Přílukách na trati dlouhé 3,2 kilometru bral se ztrátou čtyřiapadesáti sekund Petr Veselský (Aspot Hulín), třetí místo obsadil časem 11:01 Josef Hubáček z otrokovického Kesbuk Teamu. Jan Adámek z Valašského Meziříčí skončil čtvrtý (11:06) a zlínský Svatopluk Janečka pátý (11:08).

,,S přicházejícím chladnějším počasím jsem očekával návrat na časy nad deset minut. Nicméně výsledný čas mě potěšil a to i vzhledem k tomu, že jsem poslední měsíc příliš netrénoval,“ přiznal v cíli Andrej Višněvský.

,,Byl to můj první dvoumílový závod v letošním roce. Proto jsem s dosaženým časem i umístěním spokojený,“ svěřil se druhý v pořadí Petr Veselský.

 ,,Já jsem ještě okolo druhého kilometru bojoval o stříbrnou příčku. Poté se mi Veselský definitivně vzdálil. Přesto jsem si v závodu na 2 míle zaběhl osobní rekord,“ potěšilo také bronzového Josefa Hubáčka.

V závodu žen se při dlouhodobé absenci největší favoritky Vinati Docziové znovu zrodily nečekané výsledky. Prvenství mezi něžným pohlavím vybojovala v čase 13:56 Zuzana Fišerová (Kolakroužek Zlín), před Terezou Musilovou (Biathlon Halenkovice, 14:52). Bronz získala domácí Michaela Kolářová (Sanasport, 15:18). Aneta Nádvorníková doběhla čtvrtá (15:30) a Vendula Horková (obě Biathlon Halenkovice, 16:09) pátá.

 ,,Za slunečného počasí se mi běželo dobře. K povedenému výsledku mi ale nahrála skutečnost, že kromě Docziové na startu chyběla také Veronika Jínková,“ uznala vítězná žena Zuzana Fišerová.

V závodu, kde rozhodoval poměr věku a výsledného času ovládl kategorii mužů díky času 11:16 jednapadesátiletý Bronislav Matouch ze Zlína. V ženách už po několikáté kralovala 70letá Anežka Janečková (AK Zlín, 17:12).

V Přílukách si na 800metrové trati zazávodily také děti. V kategorii kluků zvítězil desetiletý Ondřej Hubáček z Bílovic hájící barvy klubu Biathlon Helenkovice (3:07). Kategorii holek vyhrála rovněž desetiletá Klára Kolajová z Košíků (AC Slovácká Slávia Uherské Hradiště, 3:00).                 

 ATLETIKA

V sobotu poběží 45. ročník Chřibského maratonu

 Kroměříž – Atleti z AK Kroměříž v sobotu pořádají 45. ročník Chřibského maratonu. Vypsáno je pět kategorií mužů a jedna kategorie žen. ,,Závodu se mohou zúčastnit i amatéři. Podmínkou je dobrý zdravotní stav a včasná prezentace na kroměřížském atletickém stadionu do 10 hodin a 15 minut,“ informoval ředitel závodu Ota Šedý. Start je naplánovaný na 10.30 hodin.

,,Jedná se o jeden z nejnáročnějších maratonů v Česku. Zejména mezi dvanáctým a pětadvacátým kilometrem musí vytrvalci překonat 300 metrové převýšení. Trať nejprve vede z atletického stadionu, kde se po absolvování 900 metrů na atletické dráze potom běží směrem k nádraží na Kotojedy. Dále pak kolem letiště do Trávnických zahrádek a po cyklostezce podél řeky Moravy do Kvasic. Tam začíná nejnáročnější kopcovitá část maratonu přes Novou Dědinu, hájenku Tabarky, Kostelany až na Bunč. Po šestikilometrovém seběhu do Zdounek pokračuje maraton přes Šelešovice, Jarohněvice a Vážany, zpět do cíle na atletickém stadionu v Kroměříži,“ popsal 42,2 kilometrů dlouhý podnik Šedý. Ten v Chřibech očekává kolem osmdesátky maratonců.

Vítězství v loňském roce vybojovali Josef Hubáček (KESBUK Otrokovice, 2:47:41) a Petra Pastorová z klubu MK Seitl Ostrava, jež dosáhla času 2:58:00.

Traťový rekord drží už ze sezony 1982 lovosický Václav Kameník, jenž před pětatřiceti lety triumfoval časem 2:26:36. Mezi ženami je doposud nejrychlejší Michaela Mertová. Atletka ze Sokola Albrechtice zaběhla v roce 2010 čas 2:54:28.

 BASKETBAL

Basketbalisté Valašského Meziříčí po loňské účasti v play off o první ligu letos ve 2 lize myslí na střed tabulky.

 Valašské Meziříčí – V sobotu se bude ve Valašském Meziříčí zase hrát druholigový basketbal. Valaši v prvním domácím zápase v nové sezoně přivítají Karvinou. Valašskomeziříčský klub má ale už za sebou dvě utkání v halách soupeřů.

V 1. kole Valašské Meziříčí prohrálo v Krnově 65:87. ,,V tomto zápase jsme výborně zahráli pouze v úvodní čtvrtině. Ve zbytku střetnutí už se nám nedařilo. Krnov má ovšem letos silný tým, posílený o hráče z Opavy, kteří ještě v minulé sezoně nastupovali v nejvyšší soutěži,“ konstatoval po první duelu valašskomeziříčský trenér Petr Nachtman.  

Ve 2. kole Valaši vyhráli v Šumperku 89:75. ,,V tomto souboji se nám povedla druhá čtvrtina. Tu jsme vyhráli 36:13. Potom už jsme střetnutí v klidu dohrávali. V jeho druhé polovině dostali šanci i mladí náhradníci,“ informoval Nachtman.

Jeho družstvo má letos oslabenou soupisku, protože z Valašska odešly dvě nedávné zahraniční posily Miloševič a Milič. ,,Naopak k nám na hostování ze Zlína přišel devatenáctiletý pivot Jan Brychta. Z klubu krajského přeboru SBK Valašské Meziříčí jsme získali také osmnáctileté křídlo Vojtěcha Palyzu. A nadále za nás bude nastupovat i náš nejvíc bodující hráč Tadeáš Janík. Ten ovšem ještě hraje první ligu za Nový Jičín,“ prozradil vůdce lavičky kolektivu z Valašska.

 Nachtmanovi se však nelíbí podpora města basketbalu ve Valašském Meziříčí. ,,Podpora je téměř nulová. Proto si nemůžeme dovolit zahraniční posily. Zahraniční hráči byli v minulosti ještě dalším přínosem, když u nás trénovali mládež,“ diví se nezájmu trenér a organizační pracovník klubu.  

Valašské Meziříčí proto letos slevilo ze svých cílů. ,,Protože máme mladý tým, tak chceme skončit na příčkách okolo středu tabulky,“ plánuje kouč.  

Ten chce samozřejmě v sobotu v duelu s Karvinou, v utkání které ve valašskomeziříčské tělocvičně SPŠ stavební začne v 17 hodin, navázat na vítěznou partii v Šumperku. ,,Karviná má kvalitní družstvo. Pokud ovšem ubráníme podkošové hráče soupeře a bude se nám dařit rychlý protiútok, tak bychom měli souboj na domácí palubovce se Severomoravany vyhrát,“ věří svým svěřencům trenér Petr Nachtman.        

Výsledky 1. a 2. kola:

KRNOV – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 87:65 (15:19, 43:34, 57:49)

Body Valašského Meziříčí: Janík 24, Stodůlka 8, Odstrčilík 8, Denk 6, Vyroubal 5, Kašpar 4, Tajzler 3, Riemel 3, Svoboda 3, Brychta 1.

ŠUMPERK – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 75:89 (22:15, 35:51, 56:74)

Body Valašského Meziříčí: Janík 24, Riemel 13, Václavek 11, Denk 10, Kročil 8, Stodůlka 7, Odstrčilík 7, Svoboda 4, Vyroubal 3, Tajzler 2.    

 CYKLISTIKA

Při loučení se Slezským pohárem Jiří Slavík vyhrál závod O cenu Continentalu, Tomáš Galuška ovládl Krnovský kriťák 

 Zlín – Silniční cyklisté hlásí ve Slezském poháru konec sezony. Ovšem i v posledních dvou závodech byli hodně vidět reprezentanti FORCE KCK Cykloteamu Zlín.

V 8. ročníku závodu do vrchu O cenu Continentalu ve Frenštátě pod Radhoštěm vybojovali jezdci hájící barvy krajského města dvě medailové pozice. Na nejlepší výsledek v 11,3 kilometru dlouhém podniku s převýšením 610 metrů dosáhl Jiří Slavík, který ovládl časem 29:59 kategorii třicátníků. Třetí příčku mezi nimi obsadil v čase 32:41 Michal Hradil.

,,Vzhledem k nepříznivému deštivému a chladnému počasí jsem se před závodem dlouho rozjížděl na trenažéru. To se mi také vyplatilo, protože jsem se na trati cítil od začátku dobře a kontroloval jsem čelo závodu. V rozhodujícím stoupání na Pustevny jsem nasadil vysoké tempo. Zdeněk Petřík z Opavy byl ale až do cíle hodně nepříjemným soupeřem. Nakonec jsem ho zdolal až v závěrečném spurtu,“ upozornil na klíčové momenty Jiří Slavík.

 ,,Závod startoval na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm. Poté se jelo do Trojanovic, kde začal nejprudší úsek. Cíl byl na jednom z vrcholů Beskyd na Pustevnách,“ upozornil bronzový Michal Hradil. Ten se rovněž dokázal vypořádat s vytrvalým deštěm i teplotou okolo osmi stupňů. ,,Na trati nás dokonce místy sužovala hustá mlha a v cíli byly pouhé čtyři stupně. V těchto podmínkách se mi Slavíka a Petříka nepodařilo udržet, třetí místo jsem však měl pod kontrolou,“ potěšil dobrý výsledek Michala Hradila.

Dařilo se i dalším zlínským jezdcům. V hlavní kategorii mužů do 29 let skončil Ivo Odvárka čtvrtý (31:10) a Michal Polášek osmý (34:16). Čtvrtý ve společnosti čtyřicátníků byl Tomáš Galuška (32:26). V kategorii padesátníků dojel Radomír Zvoníček osmý (39:44).

Posledním osmnáctým závodem sezony 2017 ve Slezském poháru byl Krnovský kriťák. V něm se zviditelnil Tomáš Galuška, který vyhrál společnost čtyřicátníků. ,,V naší kategorii jsme statovali společně s juniory z profesionální stáje Mapei Merida Kaňkovský. To také ovlivnilo jeho průběh. Pro mě ale bylo důležité získat v prvním bodování nějaké body. Ovšem v dalším bodování bral stejný počet bodů Lukáš Červený. O vítězství jsem tak rozhodl až v posledním spurtu,“ prozradil Tomáš Galuška.  

V Krnovském kritériu ještě v hlavní mužské kategorii obsadil Ivo Odvárka páté místo. Silní byli znovu zlínští třicátníci. Mezi nimi vybojoval Michal Hradil stříbrnou příčku, Jiří Hradil skonči třetí a Jiří Slavík pátý. Nejlepší výsledek v letošním roce si mohl ve společnosti padesátníků zaknihovat Radomír Zvoníček, jenž se v Krnově se sezonou ve Slezském poháru rozloučil ziskem druhé pozice. Ladislav Pelc mezi nimi dojel čtvrtý. 

FLORBAL

Ve florbalovém poháru postoupil Hluk do osmifinálové skupiny. Hráči Vsetína měli po duelu s Ostravou slzy v očích

 Region – Rozdílně se dařilo regionálním klubům v 5. kole florbalového Poháru České pojišťovny mužů. Hluk i Vsetín jsou však se svým vystoupením spokojení.

Hluk vybojoval postup do osmifinálové skupiny výhrou nad Kopřivnicí 7:2. Domácí neponechali nic náhodě a ve dvaadvacáté minutě vedli 4:0. Poté ještě neproměnil trestné střílení Martin Krchňáček. To na chvíli Kopřivnici povzbudilo a ve 27. minutě Fojtů a jednačtyřicáté minutě Kubátko korigovali stav na 4:2. Ve zbytku střetnutí ale dvakrát skóroval  Pavel Krchňaček a jednou Olbert a tím byl potvrzený jasný postup Hlučanů do další fáze národního poháru.

 ,,Věděli jsme, o co hrajeme. Proto jsme k zápasu přistoupili zodpovědně. Družstvu tak nemám co vytknout. Hráči hráli zodpovědně dozadu a byli jsme rovněž důraznějším a rychlejším týmem,“ nešetřil chválou vedoucí Slováckého kolektivu David Vlachopulos.   

 Důstojný zápas má za sebou také Vsetín, který prohrál se superligovou Ostravou 2:3. Téměř vyprodaná vsetínská sportovní hala Na Lapači, kde se v ochozech sešlo 200 diváků, málem viděla senzaci. V první třetině sice duel probíhal podle papírových předpokladů. Hosté v 18. minutě vedli 2:0. Valaši ale v devětatřicáté minutě Zajícem, který zužitkoval Seevaldovu přihrávku, vstřelili kontaktní gól na 1:2. Ve 45. minutě však Kuczera znovu poslal Severomoravany do dvoubrankového náskoku. Ve dvaapadesáté minutě skóroval ze sólové akce bekhendem Macek na 2:3 a kanonýr Vsetína se tak postaral, že utkání bylo dramatické až do konce.

 ,,Hosté do střetnutí nastoupili v kompletní sestavě. A my přestože hrajeme až pátou nejvyšší republikovou soutěž, jsme Ostravě byli víc než vyrovnaným soupeřem,“ pochvaloval si útočník Valachů Patrik Seevald.

Jeho tým se v souboji proti velkému favoritovi soustředil na pozornou obranu. ,,A v defenzívě se nám dařilo. Povedla se nám také první třetina, přestože jsme ji prohráli 0:2. Náš výkon se musel divákům líbit. Od druhé části jsme dokonce mysleli i na útok. Ostrava ale byla pevná v obraně a do šancí nás moc nepouštěla,“ prozradil Seevald, jehož družstvo si i přes prohru zápas užívalo.

 ,,Zahrát si proti superligovému celku byl pro nás nezapomenutelný zážitek. Při závěrečné děkovačce divákům měli dokonce někteří hráči slzy v očích. Proto na tento pohárový souboj určitě dlouho nezapomeneme,“ byl po zápase dojatý Patrik Seevald.       

Výsledky 5. kola Poháru České poštovny mužů 2017-2018:

SPARTAK HLUK – KOPŘIVNICE 7:2 (3:0, 1:1, 3:1)

Branky: Duda 2, Pavel Krchňáček 2, Janča, Jílek, Olbert – Fojtů, Kubátko.

Hluk: Podškubka (Stašek) – Duda, Kahánek, Petlan, Olbert, Rochovanský, Janča, Pavel Krchňáček, Šimíček, Štěrba, Jílek, Martin Krchňaček, Kovář, Tuhý.  

FLORBAL VSETÍN – FBC OSTRAVA 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky: Zajíc, Macek - Kuczera 2, Klimscha.

Vsetín: Pinďák, (Zgarba) – Polách, Hušť, Trčka, Macek, Zajíc, Vítek, Březík, Žůrek, Zubek, Novosad, Seevald, Maniš, Horák, Anděl, Adámek.        

FLORBAL

Vsetín během třiačtyřiceti sekund rozhodl zápas s Vysokým Mýtem

 Vsetín – Dva rozdílné zápasy mají za sebou prvoligové florbalistky Vsetína, které jsou v tabulce po ztrátě s Hradcem Králové a úspěchu nad Vysokým Mýtem po 4. kole soutěže na šesté příčce. O víkendu mají Valašky na programu další dvě utkání. V sobotu se ve sportovní hale Na Lapači od 17 hodin střetnou s celkem Dobrušky, v neděli se ve 14 hodin představí na ploše Bulldogsu Brno.

Ve 3. kole Vsetín nestačil na Hradec Králové a s Východočeškami prohrál 5:9. Mladé domácí družstvo nezvládlo začátek duelu. Valašky v 16. minutě prohrávaly 0:4 a ve čtyřiadvacáté minutě 1:6. Ve čtvrté minutě třetí třetiny se jim podařilo snížit náskok soupeřek na 4:6, ovšem v závěru zápasu se znovu gólově posazoval královéhradecký kolektiv. ,,Zápas jsme si prohráli sami. Utkáni jsme nezvládli takticky. Družstvo bylo nedůsledné v defenzívě. Navíc jsme si v první třetině dali čtyři vlastní góly,“ zlobil se po souboji s pátým týmem soutěže kouč poraženého celku Michal Kvapil.

Ve 4. kole Vsetín zdolal Vysoké Mýto 7:4. Partie s druhým týmem tabulky byla až do začátku osmapadesáté minuty vyrovnaná. To na ukazateli skóre ještě svítil stav 4:4. Poté však postupně Šobáňová, Seevaldová a Sedláčková vsítily během třiačtyřiceti sekund tři branky a Vsetín si vypracoval klíčový tříbrankový náskok. ,,Podali jsme úplně jiný výkon, než proto Hradci Králové. Dařila se nám útočná hra a nešetřili jsme ani nasazením. Zejména v závěru střetnutí jsme Vysoké Mýto předčili v bojovnosti,“ pochvaloval si změnu herního projevu svých svěřenkyň Kvapil.

Výsledky 3. a 4. kola:

FLORBAL VSETÍN – HRADEC KRÁLOVÉ 5:9 (1:5, 1:1, 3:3)

Branky Vsetína:Maštalířová 3, Mikšíková, Hnátková.

FLORBAL VSETÍN – VYSOKÉ MÝTO 7:4 (2:1, 1:2, 4:1)

Branky Vsetína: Seevaldová 3, Maštalířová, Urbášková, Šobáňová, Sedláčková.

Sestava: Šimková, Franková, Ištvánková – Dědková, Gajdošová, Hnátková, Maštalířová, Goláňová, Zahálková, Pavlicová, Halaštová, Jakubkovičová, Šobáňová, Mikšíková, Jašková, Seevaldová, Urbášková, Sedláčková.

 FLORBAL

Mužstvo 1. AC Uherský Brod prohrávalo se Slavičínem 0:5, zápas proti Valachům však vyhrálo

 Region – Mužstvo 1. AC Uherský Brod vede po 4. kole tabulku Zlínské florbalové ligy mužů. Slovácký celek zatím v soutěži neztratil ani bod. V jeho povedeném rozjezdu do nové sezony ho nezastavily ani družstva Valašského Meziříčí a Slavičína.

 Uherskobrodský kolektiv rozstřílel valašskomeziříčský tým 13:2 a Valachy ze Slavičína porazil 10:8. ,,S Valašským Meziříčím to byla jednoznačná partie. Soupeř z nás měl respekt a my jsme ho snadno překonávali kombinační hrou,“ prozradil univerzál vítězného družstva Josef Vintr. Ten v tomto duelu vstřelil dvě branky a u dalších osmi gólů se podílel asistencí.

Vintrův tým byl úspěšný i v následném souboji. ,,Do partie se Slavičínem jsme ale původně nechtěli vůbec nastoupit. Sužují nás totiž nemoci a zranění. Proto jsme zápas odehráli ve velmi okleštěné sestavě. Navíc jsme brzy prohrávali 0:5. Poté jsme ale vsadili všechno na útok a utkání jsme zásluhou větší vůle ještě zachránili,“ pochvaloval si cenný skalp Josef Vintr.

 ,,Závěr střetnutí jsme nezvládli fyzicky ani takticky,“ uznal forvard poraženého kolektivu Ondřej Vaculík.

Slavičín si spravil náladu alespoň výhrou nad Orly z Uherského Brodu 6:4. ,,Na začátku zápasu jsme byli aktivnějším celkem. V celém jeho dalším průběhu nás rovněž podržel gólman Zlámal. Klíčová pro naše vítězství byla hlavně druhé třetina a úvod třetí části, kdy jsme si vypracovali náskok až na 5:1,“ potěšil tříbodový zisk ze zápasu s Orly z Uherského Brodu Vaculíka.

Výsledky 3. a 4. kola:

1. AC UHERSKÝ BROD – SLAVIČÍN 10:8 (2:6, 4:1, 4:1)

Branky: Vintr 6, Halík 2, Krajčovič, Mlynář – Studeník 3, Fojtík 2, Janček 2, Vaculík.

1. AC Uherský Brod: Sedláček – Kostelník, Bařinka, Vintr, Saňák, Krajčovič, Mlynář, Borovský, Zámečník, Halík, Šlahůnek.

Slavičín: Zlámal – Janček, Boček, Papež, Studeník, Kunc, Vaculík, Pinďák, Fojtík, Vaculčík.  

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – 1. AC UHERSKÝ BROD 3:12 (0:2, 1:5, 2:5)

Branky 1. AC Uherský Brod: Mlynář 4, Vintr 2, Borovský 2, Šlahůnek 2, Halík, Krajčovič.

OREL UHERSKÝ BROD – SLAVIČÍN 4:6 (1.1, 0:3, 2:3)

Branky Slavičína: Janček, Kunc, Vaculík, Fojtík, Studeník, vlastní.