ATLETIKA

Ve zlínském Běhu na 2 míle pokořil Andrej Višněvský hranici deseti minut. Osobní rekord si zaběhla také Veronika Jínková

Zlín – Mimořádný výkon se zrodil na začátku září v Běhu na 2 míle ve Zlíně. Andrej Višněvský v něm vytvořil mužský traťový rekord a jako bonus ještě reprezentant pořádajícího domácího klubu Sri Chinmoy Marathon Team poprvé v historii závodu pokořil hranici deseti minut. Višněvský v podniku dlouhém 3,2 kilometru zaběhl na rovinaté trati v Přílukách čas 9:57. Stříbrný Svatopluk Janečka měl v cíli ztrátu šestapadesát sekund, třetí místo obsadil v čase 11:18 Jan Adámek z Valašského Meziříčí. Bronislav Matouch ze Zlína (11:22) skončil v konkurenci 51 mužů čtvrtý a David Lavička junior (Ghost Team, 11:51) pátý.

,,Důvod proč běhám, je pokořit limity. To mě motivuje v tréninku,“ svěřil se v cíli Andrej Višněvský. Ten byl od začátku v čele závodu. ,,Ještě před několika lety jsem snil zaběhnout 2 míle pod jedenáct minut.  A dneska jsem zdolal hranici deseti minut,“ zářil štěstím po zdolání rekordu zlínský atlet.

 ,, Podmínky na trati nám ztěžoval vítr. Nicméně po dlouhém zranění jsem rád, že už zase můžu běhat dvoumílové závody,“ přiznal se druhý v pořadí Svatopluk Janečka.

,,V součastném období se v trénincích zaměřuji na desetikilometrový závod, který mě brzy čeká. Proto jsem ztratil na rychlosti. Účast ve Zlíně však byla pro mě dobrou prověrkou,“ pochvaloval si bronzový Jan Adámek.   

Prvenství mezi 24 ženami brala za čas 13:05 Veronika Jínková z Kvasic (Mattoni Freerun Zlín), před Zuzanou Fišerovou (Kolakroužek, 14:18). Bronz vybojovala Michaela Kolářová (Sanasport Zlín, 14:52). Klára Brázdilová ze Slušovic doběhla časem 15:26 čtvrtá a zlínská Veronika Baťková pátá (15:38).

 ,,Jsem ráda, že jsem se v září zlínského běhu na 2 míle zúčastnila. Dokonce jsem si o devatenáct minut zlepšila osobní rekord,“ potěšil výborný výsledek ženskou vítězku Veroniku Jínkovou.  

V hodnocení závodu, v němž rozhodoval poměr věku a výsledného času, ovládl kategorii mužů atlet z krajského města jednapadesátiletý Bronislav Matouch (11:22) a mezi ženami znovu nenašla přemožitelku 70letá Anežka Janečková (AK Zlín, 17:13).

 V Přílukách na zkrácené 800metrové trati poměřilo síly také 29 dětí. V kategorii kluků se pyšní ziskem první příčky Petr Solař (Solario Team, 3:22). Druhý byl o tři sekundy zpět zlínský Tobias Riessler. třetí skončil Libor Železník (Biathlon Halenkovice, 3:26).

 V kategorii holek vybojovala zlatou pozici za čas 3:12 Monika Železníková (Biathlon Halenkovice), před Klárou Kolajovou z Košíků (3:14) a Kateřinou Železníkovou (Biathlon Halenkovice, 3:45).

ATLETIKA

34. ročník Strojařské desítky vyhráli favorité Jan Kalenda a Helena Kopopulu

Zlín – Dvaatřicetiletý favorit Jan Kalenda hájící barvy AK Zlín zvítězil časem 32:59 ve 34. ročníku Strojařské desítky ve Zlíně. Druhý v závodu dlouhém 10 kilometrů mezi Kudlovem, Majákem, Salaší a zpět, skončil reprezentant domácího klubu Sri Chinmoy Marathon Team Andrej Višněvský (33:31), třetí místo získal Přemysl Žaludek (BS Slopné, 34:18). Josef Sedláček z AK Kroměříž bral za čas 34:43 čtvrtou příčku, fryštacký Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín, 35:20) obsadil pátou pozici.

,,Hned od startu jsem šel na první příčku, ale na ní jsem se osamostatnil až po dvou kilometrech. Zejména v první polovině závodu jsem si chtěl na čele vytvořit dostatečný náskok, protože po obrátce v Salaši je trať Strojařské desítky náročnější. V kopcích totiž bývám slabší. Tento záměr mi v sobotu dokonale vyšel,“ pochvaloval si Jan Kalenda.

 ,,Kalenda od začátku diktoval tempo. To v úvodu dokázali akceptovat pouze Žaludek a Šíbl. Já jsem byl společně s Kubíčkem a Filipem Vabrouškem zhruba dvacet metrů za nimi. V průběhu třetího kilometru se Kalenda Žaludkovi i Šíblovi vzdálil. Oba tyto soupeře jsem poté také doběhl. V mírném stoupání na sedmém kilometru jsem se pak posunul na stříbrnou pozici a na ní jsem zůstal až do cíle,“ popsal klíčové momenty druhý v pořadí Andrej Višněvský.

 Závod žen ovládla v čase 38:32 rovněž favorizovaná Helena Kopopulu (Moraviaman Otrokovice), před Janou Žaludkovou (BS Slopné), jež byla v cíli o dvě minuty a čtyřiapadesát sekund pomalejší. Bronzová skončila Veronika Vavrušová (SK Březnice, 44:40). Veronika Brázdová (Sýkora Running, 45:45) doběhla čtvrtá a Zuzana Koudelková (Báječné ženy v běhu, 46:23) pátá.

 ,,Trať v lese se mi líbila. Ovšem kopečky na ní, přestože je mám ráda, mě dneska trochu potrápily. Nicméně první pozici jsem měla od začátku pod kontrolou,“ přiznala 37letá Helena Kotopulu.

,,Strojařská desítka se běží blízko našeho rodinného domu. Letos jsem ji však brala jenom tréninkově. Hned po ní jsem totiž odjela na svatbu manželova bratrance. Závodu ale nešlo odolat,“ svěřila se v cíli Jana Žaludková.                      

ATLETIKA

Tomáš Blaha v Podlesácké desítce zabloudil, přesto v krosovém závodu zvítězil

Kroměříž – Tomáš Blaha (AK Kroměříž) vyhrál 2. ročník krosového běhu Podlesácká desítka, když dosáhl v závodu dlouhém 10 kilometrů, se startem a cílem v Podlesí u Grymova, času 37:55. Druhý skončil se ztrátou dvou minut a jedné sekundy Brňan Aleš Jelínek, třetí místo získal za čas rovných čtyřicet minut Stanislav Krajča (Liga 100 Olomouc).

,,Závod zařazený do Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje se střídavě běžel po asfaltových a lesních cestách mezi Grymovem a Majetínem,“ prozradil Tomáš Blaha.

Ten letos v krosových podnicích na Olomoucku kraluje a ani Podlesácká desítka nebyla výjimkou. ,,Na začátku jsem rozběhl tempo 3:30 na kilometr. To jsem také dlouho držel. V jednom lesním úseku jsem ale na chvíli trochu zabloudil, proto jsem raději počkal na soupeře, který byl za mnou. Později jsem se ovšem znovu bezpečně probojoval na první pozici,“ popsal rozhodující momenty po vyhlašování výsledků přerovský atlet v kroměřížských barvách Blaha.

CYKLISTIKA

Tomáš Galuška ovládl kritérium v Porubě na ulici, kde trávil dětství

Zlín – Tomáš Galuška se znovu dostává do cyklistické pohody. Součastný lídr zlínské stáje FORCE KCK Cykloteam ovládl poslední dva podniky čtyřicátníků silničního Slezského poháru.

 Nejprve bral první místo ve 14. ročníku Memoriálu Jana Veselého. ,,Jednalo se o mezinárodní kritérium na hlavní třídě v Porubě,“ upřesnil Galuška, Jeho záměrem bylo v zajímavém závodu uspět v prvním velkém bodování a potom se udržet v hlavní skupině. ,,To se mi také povedlo. Rovněž mě potěšilo, že jsem vyhrál závod na ulici, kde jsem trávil dětství,“ užíval si zisk první příčky reprezentant FORCE KCK Cykoteamu Zlín.

V Porubě se zviditelni i Ladislav Pelc, který zvítězil ve společnosti padesátníků.

 Tomášovi Galuškovi se dařilo i v Ceně města Petřvaldu, kde v 70kilometrovém silničním podniku mezi čtyřicátníky rovněž nenašel přemožitele. Prvenství bral za čas 1:47:43. Druhou příčku obsadil se sekundovou ztrátou Vlastimil Mlynář (ACS Drak Vrbno), třetí dojel ve stejném čase Polák Piotr Marszalek.

,,Závod rozložený do sedmi okruhů ovlivnila zima a déšť. V každém kole bylo jedno stoupání, v němž jsem se snažil jet aktivně. Nakonec jsem o zisku zlaté pozice rozhodl až v závěrečném spurtu,“ prozradil Galuška.

V Petřvaldu se dařilo i dalším jezdcům ve zlínských barvách. V kategorii padesátníků skončil Ladislav Pelc třetí a Radomír Zvoníček šestý. Mezi třicátníky dojel Jiří Hradil čtvrtý, Jiří Slavík pátý a Michal Hradil desátý. ,,Ovládali jsme špici pelotonu a zejména Slavík byl několikrát v úniku. Bohužel kilometr před cílem jsme zaváhali a proto se nám opavský Heindrich a Dužík z Frenštátu pod Radhoštěm vzdálili. O třetí příčku se spurtovalo,“ informoval za cyklisty ze Zlína Jiří Hradil. 

Dařilo se i Ivo Odvárkovi, jenž v hlavní kategorii mužů do 29 let obsadil 8. místo.            

CYKLISTIKA

Závod horských kol v Napajedlech se pojede i po kostelních schodech

Napajedla – Premiérový ročník závodu horských kol XC Cup Napajedla 2017 se uskuteční v sobotu. Ten se pojede zčásti v centru Napajedel, ale také v přilehlém lesoparku a po polní cestě na okraji města. Jeden okruh měří 5 kilometrů a má převýšení 120 metrů. Elitní kategorie a muži do 23 let ho absolvují celkem šestkrát. To znamená, že na trati zpestřené kostelními schody, technickými pasážemi v lesoparku a několika náročnými stoupáními stráví 30 kilometrů. Ženy poměří síly v 20kilometrovém závodu.

Start všech kategorií je před Klubem kultury Napajedla. Na stejném místě je také cíl. Elitní kategorie, jejíž vítěz obdrží 4000Kč, uslyší startovní výstřel v 16 hodin. Ženy odstartují už ve 13 hodin. Nejlepší z nich si odveze 2500Kč.  Zázemí napajedelského bikerového podniku bude za Novým Klášterem. V těchto prostorách se bude konat i vyhlášení vítězů.

Program závodu XC Cup Napajedla 2017:

Odrážedla (8.45). Mladší žáci, mladší žákyně (9). Starší žáci, starší žákyně (9.50). Kadeti, kadetky (10.50). Junioři, juniorky (12). Ženy do 23 let, ženy do 39 let, ženy nad 40 let (13). Muži od 23 let, muži do 39 let, muži do 49 let a muži nad 50 let (14.30). Muži Elita, muži do 23 let (16).

CYKLISTIKA

V neděli se v okolí Podkopné Lhoty koná 4. ročník Lhotské pětadvacítky

Podkopná Lhota – Čtvrtý ročník závodu horských kol Fagus Bike Kopná 2017 Lhotská 25ka se koná v neděli v Podkopné Lhotě a okolí. Pořadatelé vypsali celkem sedm kategorii pro muže, ženy, juniory a juniorky. Absolutní vítěz si odveze prize money 2500Kč.

 Start je v 11 hodin u Myslivecké chaty na Kopné. Na stejném místě je i cíl. Prezentace bude probíhat v Penzionu Kopná mezi 9. a 10.30 hodino. Startovné je 250 Kč. Od 11.10 hodin mají možnost si na pětikilometrové trati zazávodit děti s doprovodem. Hlavní 25 kilometrů dlouhá trať má převýšení 900metrů a v Hostýnských vrších povede přes Vápenky, Držkovské polesí a Humenec.

Loňskou Lhotskou pětadvacítku vyhráli Jiří Brázdil (1:04:41) a Kateřina Zemánková (1:45:59).

HOKEJ

Hokejoví junioři Zlína po prohře se Spartou Praha uspěli na ledě pražské Slavie

Zlín – Napůl úspěšné bylo na startu nové juniorské extraligové hokejové sezony mužstvo Aukro Berani Zlín. Mladí Ševci vybojovali v Praze ze dvou zápasů jednu výhru a v tabulce jim po 2. kole patří jedenácté místo. V příštích duelech se zlínský tým představí na domácím ledě. V pátek od 15.30 hodin hostí mladí Berani Liberec a v sobotu od 12.30 hodin změří síly s Mladou Boleslaví.

V pátek Zlín prohrál na půdě pražské Sparty 2:5. V zajímavém a na začátku sezony v utkání velmi dobré úrovně hosté neustále dotahovali náskok soupeře. Pražené si ve 30. minutě vypracovali po gólech Schwambergera a Pšeničky dvoubrankový náskok. V pětatřicáté minutě dal Gago gól na 2:1. Ovšem i v dalším průběhu střetnutí si domácí neustále udržovali vedení. Dlabaja na začátku třetí třetiny snížil skóre na 3:2, závěr zápasu ale znovu patřil Spartě.

,,Úvodních deset minut jsme byli lepší. Škoda, že se nám v této pasáži střetnutí nepodařilo vstřelit branku. S přibývajícími minutami se hra vyrovnala, a protože Pražané začali víc bruslit, už jsme se v ofenzívě hůře prosazovali. Přestože jsme i za nepříznivého stavu bojovali, ze tří bodů se radoval v koncovce produktivnější domácí tým,“ mrzela porážka hostujícího obránce Martina Padrnose.

     V sobotu zlínský kolektiv udolal Slavii Praha 2:1. Souboj na Slavii měl dramatický průběh. Domácí poslal do vedení v 19. minutě Šergl. Potom už stříleli góly jenom zlínští hokejisté. V šestatřicáté minutě Hefka vyrovnal na 1:1 a o ten vítězný se postaral ve 42. minutě přízemní ranou Daniel Dlabaja.

 ,,Domácí byli agresivní v osobních soubojích. My jsme však byli útočnějším mužstvem. Kromě dvou branek jsme ještě třikrát nastřelili tyčku. Slávia nás ohrožovala hlavně z brejkových akcí. Duel jsme proto vyhráli zaslouženě,“ tvrdí bek Zlína Padrnos.     

Výsledky 1. a 2. kola:

SPARTA PRAHA – AUKRO BERANI ZLÍN 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky Aukro Berani Zlín: Gago, Dlabaja.

SLAVIA PRAHA – AUKRO BERANI ZLÍN 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky Aukro Berani Zlín: Hefka, Dlabaja.

Sestava: Huf, Šimonů – Augustin, Gazda, Gába, Padrnos, Budil, Jenáček, Martínek – Chalupa, Kenša, Dvořáček, Peška, Čechmánek, Kočica, Mikulec, Gharibyar, Hefka, Dobiáš, Dlabaja, Gago.        

NOHEJBAL

Překvapení v nohejbalovém derby režíroval otrokovický smečař Jaroslav Úruba

Region – Překvapení se zrodilo v úvodním podzimním kole krajského nohejbalového přeboru družstev. Po dvouměsíční letní pauze se s dobrou formou potkal kolektiv otrokovické Jiskry, který vyhrál na kurtech Sokola Prštné 6:4. ,,Přímý souboj o druhé místo v tabulce jsme zvládli lépe takticky,“ potěšilo smečaře Otrokovic Ladislava Bršlicu.

Jeho tým v utkání, v němž oba celky nastoupily v téměř nejsilnějších sestavách, to rozhodně neměl jednoduché. Favorizované Prštné totiž vedlo 2:0 a 4:1. Poté však Úruba v singlu porazil Skřivánka a tím byl odstartován dokonalý obrat v zápase.

,,Ve zbytku střetnutí už jsme neztratili ani bod. Zvládali jsme třísetové partie a hlavně jsme měli větší chuť po vítězství. Navíc jsme na tom byli v závěru zápasu lépe fyzicky,“ pochvaloval si Bršlica.

Ten za nejlepšího hráče derby vybral Jaroslava Úrubu. ,,Náš elitní smečař se podílel na čtyřech našich bodech,“ upozornil další z vůdců nohejbalových Otrokovic.

SOKOL PRŠTNÉ – JISKRA OTROKOVICE 4:6 (13:13)

Body Prštného: Pastyřík – Honysz – Skřivánek, Pastyřík – Honysz, Kábela – Skřivánek, Šustek – Fürst.

Otrokovic: Úruba – Hnaníček – Ondra 2, Úruba – Hnaníček, Ladislav Bršlica – Holík – Macků, Ladislav Bršlica – Holík, Úruba.

Zbývající výsledky 11. kola: Valašské Meziříčí – Bajda Kroměříž 7:3, Climax Vsetín C – Spartak Přerov B 8:2.

TRIATLON

V Dolní Lhotě si Jiří Kubíček věřil na vítězství. Martinu Latinákovou  potěšila kniha od Petra Vabrouška

Dolní Lhota – Druhý ročník Dolnolhotského triatlonu vyhrál Jiří Kubíček, který se prezentoval na trati složené z 300 metrů plavání, 13 kilometrů cyklistiky a 6 kilometrů běhu, časem 1:05:06. Stříbrný Miroslav Pitrun z Kelče (Metermo Team) za ním v cíli zaostal o šestnáct sekund, třetí místo obsadil Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:07:41).

 ,,Z vody z Luhačovické přehrady jsem šel z první pozice. Na kole mě však v průběhu devátého kilometru předjeli silní cyklisté Pitrun a Zvonek. Přesto jsem věřil, že závod vyhraju,“ hýřil sebevědomím Jiří Kubíček.

Ten také roli favorita splnil, přestože na závěrečný běh vybíhal se zhruba minutovou ztrátou. ,,Milana Zvonka jsem předběhl po dvou kilometrech a před Pitruna jsem se dostal v průběhu čtvrtého kilometru. Triatlet z Kelč mě pak ale neustále atakoval. Díky rovnoměrnému tempu jsem však první místo kontroloval až do cíle,“ radoval se z úspěchu Kubíček.  

 Ženám v Dolní Lhotě vládla Marina Latináková (Zvonek Sport Valašské Klobouky), jež brala prvenství za čas 1:22:53. Druhá skončila v čase 1:24:23 Michala Vaňková z Opavy, bronz získala Pavla Kulichová (1:32:05).

,,Byl to můj první triatlon v kariéře,“ přiznala hlavně bikerka Martina Latinková. Sehradickou reprezentantku v barvách valašskolobouckého Zvonek Sport Teamu trochu zaskočilo úvodní plavání. ,,Realita hromadného startu v Luhačovické přehradě byla docela tvrdá. Plavání jsem však brala spíše jako rozehřátí před cyklistikou. Na kole jsem pak brzy předjela všechny soupeřky a potom už jsem si v terénu užívala prudké kopce i technické sjezdy. Trochu obavy jsem ovšem měla z běhu. Po několika metrech jsem se ale dostala do solidního tempa, které jsem v závěru ještě vystupňovala,“ rozdávala v cíli úsměvy spokojená všestranná sportovkyně ze Sehradic.

Tu navíc potěšila jedna z cen za první příčku. ,,Byla to kniha od Petra Vabrouška Jak na triatlony, podepsaná nejlepším českým Ironmanem,“ svěřila se od začátku září už také triatletka Martina Latináková.

Na Luhačovicku se konal rovněž závod štafet. V něm zvítězilo trio Tereza Lavičková, Michal Baťěk a David Lavička (1:11:27).

 Dolnolhotští pořadatelé uspořádali i závod na kratších distancích 0,2-8-3,5 kilometru. V něm v mužích první příčku vybojoval Jakub Eichler ze Zlína (48:18). Mezi ženami se z prvního místa radovala Jana Martinů ze Slováckého kynologického klubu (57:01).   

TRIATLON

Petr Pospíšil rozhodl Trnavského kolíka půldruhého kilometru před cílem. Lucie Javorová neměla konkurenci

Trnava – Nového vítěze má sprint triatlon Trnavský kolík. Prvenství v 10. ročníku vybojoval šestadvacetiletý Petr Pospíšil. Reprezentant Kašavy dosáhl v Trnavě, Podkopné Lhotě a okolí, v podniku složeném ze 100 metrů plavání, 1 kilometru běhu a 10 kilometrů cyklistiky, výsledného času 32:21. Druhé místo obsadil s osmnáctisekundovou ztrátou Ondřej Minařík z Držkové, třetí příčku bral Vladimír Zicháček (Holešov, 34:51). Čtvrtý v konkurenci pětatřiceti triatletů skončil v čase 35:21 domácí Marek Kresta, pátou pozici si do Kostelce odvezl Rostislav Svoboda (35:53).

 ,,Po plavání jsem byl druhý. Ale po 200 metrech běhu jsem se v prvním kopci posunul na první příčku. Po dalších 300 metrech mě dostihl Ondřej Minařík a potom jsme společně běželi až do druhého depa. Protože jsem se rychleji přezul, tak jsem cyklistiku rozjížděl znovu na vedoucí pozici. Na ní jsem zůstal až do Bílé Hlíny, kde mě Minařík dojel. Ve stoupání do Všeminy se můj největší soupeř opět dostal na první místo. V posledním sjezdu však Ondřejovi v rozbahněném terénu podklouzlo kolo a proto jsem se půldruhého kilometru před cílem definitivně probojoval do čela,“ popsal rozhodující momenty letos nebývale dramatického a zajímavého triatlonového Trnavského kolíka Petr Pospíšil.

Žen se v Trnavě sešlo osm. Mezi nimi neměla konkurenci Lucie Javorová z Hvozdné, jež závod ovládla časem 38:04. Stříbrná byla Karolína Kovářová (Holešov, 46:52), třetí do cíle dojela zlínská Tereza Lavičková (48:59).

,,I přes nepříznivé počasí jsem si závod užila. A to jsem si ještě stačila dávat pozor, abych se nezranila. Nebezpečná byla dřevěná lávka při běhu a mokré kluzké kořeny při cyklistice,“ podělila se svými pocity po vyhlašování výsledků Lucie Javorová.

Přehled vítězů Trnavského kolíka:

1. ročník 2008: Petr Blažek (Zlín, 37:40).

2. ročník 2009: Marcel Máčala (Hlásnice, 35:31).

3. ročník 2010: Marek Punčochář (Vizovice, 34:45).

4. ročník 2011:  Ondřej Malý (Bratřejov, 32:20).

5. ročník 2012: Antonín Barbořák (Trnava, 32:54).

6. ročník 2013: Tomáš Minařík (Kašava, 31:34).

7. ročník 2014: Tomáš Minařík (Kašava, 31:28).

8. ročník: 2015: Martin Hečko (Zlín, 32:14).

9. ročník 2016: Tomáš Minařík (Kašava, 31:45).

10. ročník: 2017: Petr Pospíšil (Kašava, 32:21).