„Pořád to bolí, ale obrovské zklamání vstřebáváme. Opravdu jsme letos cítili, že získat titul je v našich silách,“ připouští střední spojka Valachů Matěj Šustáček.

„Před sezonou po všech odchodech a s minimem posil by se bronz mohl zdát jako úspěch, ale po prvenství po základní části jsme si věřili,“ doplnil.

Aby končící sezonu zachránili, musí v sérii o 3. místo na tři vítězství udolat Lovosice.

„Rozhodně to nebude snadné. Musíme se vrátit k naší hře a dál bojovat. Pro medaili uděláme maximum,“ slíbil za kabinu 27letý Šustáček, jehož tým rozehraje klání doma v sobotu a neděli od 18 hodin.

S odstupem času, co bylo příčinou prohrané série s Plzní?

Alfou a omegou bylo naše neproměňování šancí. Nebylo to ani o gólmanech, kteří byli na podobné úrovni, ale o nás střelcích. Až moc šancí jsme zahodili. Popravdě ani naše obrana nebyla tak pevná jako v základní části. Nedostali jsme se do tempa, hráli jejich hru, co potřebovali.

Podle trenéra zklamali hlavně ti nejzkušenější. Souhlasíte?

Musíme být k sobě sebekritičtí, opravdu jsme to nezvládli. Ne že bychom se nesnažili, ale prostě nám to nešlo. Nebyli jsme o tolik horší, chvílemi neměli štěstí. Snad se už v nadcházející sérii ponaučíme.

Sehrála svou roli také kauza neuznaného gólu Plzně ze závěru druhého zápasu?

Nemyslím si. Popravdě to je otázka spíše pro psychologa. Spíše nám v hlavách zlomil vaz prohraný první duel. Chyběly nám k výhře centimetry. Určitě by se série jinak vyvíjela, kdyby závěrečná střela Klímy neskončila na tyči, ale vítěznou brankou.

Jak těžce se nyní bude hledat motivace?

Složitě. Žádný teambulding pořádat nebudeme, bude to na každém z nás. Popravdě nám nepomohla ani předsemifinálová motivační videa pro fanoušky. Zbytečně jsme si na sebe vytvořili tlak.

Máte recept na skalp nevyzpytatelných Lovosic?

Hlavně musíme zrychlit a zpevnit obranu. Čeká nás reprezentační gólman, dost nepříjemný soupeř. Sebevědomí je ale na naší straně, na Lovosice si věříme, minimálně z pohledu uplynulých dvou sezon s nimi máme kladnou bilanci. Základem úspěchu budou dvě víkendová domácí vítězství!

Pro trenéra Titkova a spojky Klímu s Doudou to bude loučení. Jak vnímáte tyto změny?

Jako věc, kterou neovlivním. Klímy je velká škoda, je šikovný a perspektivní, třebaže ještě není vyhraný. S Doudou odchází hromada gólů, nebude snadné nahradit takového univerzála, kterého je vždy lepší mít v týmu.

A trenér Titkov?

Po letech nás dostal k medailím, uměl připravit vítězného ducha v kabině, navodit pohodu a sebedůvěru. Dostal nás do rozpoložení, kdy jsme nemuseli, ale chtěli. Nového trenéra Dušana Poloze znám jen od vidění, čeká nás nová etapa. Pokud chceme hrát evropské poháry, bude potřeba posílit, na čemž vedení pracuje. Snad nikdo další neodejde.

Prodloužil jste v klubu smlouvu o další dva roky. Vás změna neláká?

Já jsem zde zatím spokojen. Hraji, trénuji malé děti, učím na zdejší škole. Házená je společně s přítelkyní (Markéta Hurychová – pozn. red.) na prvním místě. A protože i ona hraje s Olomoucí o bronz, budeme se chtít oba loučit se sezonou s medailí na krku. (smích)