Poprvé byl Jan Talaš za velkou louží už v roce 1997, kdy byl se svou maratonskou kariérou v počátcích. Pak se tam znovu podíval v roce 2004 a nyní tedy přichází jeho třetí americká štace. „Už se tam hodně těším. Budu tam přibližně čtrnáct dní. Za tu dobu bych toho chtěl stihnout co nejvíce, tak doufám, že nám bude všechno klapat," plánuje si na prahu své cesty do Ameriky Jan Talaš.

Hlavní náplní dvoutýdenního pobytu budou závody, které pořádá federace World Loppet a u které má Jan Talaš už čtyři zlaté medaile (každá je za deset absolvovaných závodů po celém světě a jedna země vždy musí být mimo Evropu). „Přílet máme do New Yorku. Pak se přesuneme na pár dní do Lake Placid a o víkendu 14. a 15. února jsou první závody v Kanadě, konkrétně Gatineau Loppet poblíž Ottawy. „Jede se tam v sobotu 51 kilometrů klasicky a v neděli pak 51 kilometrů volnou technikou. Asi to bude hodně náročné zvládnout oba závody ve dvou dnech, ale říkám si, když už tam jedu, tak bych zkusil asi oba závody," usmívá se Jan Talaš při plánování kanadské mise. V Kanadě chce však vsetínský sportovec stihnout i mnohem více než jen lyže. „Je tam i možnost podívat se v Ottawě na slavnou hokejovou NHL, jde o zápasy Ottawa–Edmonton nebo Ottawa–Pittsburgh. Tak uvidíme, jak na tom budeme s časem a také s financemi," směje se Talaš, jenž by také rád zajel navštívit kamarády v Torontu.

Po závodním víkendu na Gatineau Loppet přijde na řadu přesun z Kanady do USA. „Ve středu 18. února už bychom měli být v Chicagu ve státě Wisconsin. Tam bych se chtěl potkat s kamarádem Laďou Mulárikem, který je Valach a už třicet let žije v Chicagu," říká Jan Talaš. A ve Wisconsinu, konkrétně ve středisku Hayward, jej čeká další velká výzva v podobě až dvou závodů – American Birkebeiner, který má dvě varianty – 54 kilometrů klasicky nebo 50 kilometrů volnou technikou. „Rozhodnu se asi až na místě, kolik a které závody pojedu. Každopádně hlavní bude dobře zregenerovat z kanadského závodního víkendu," ví moc dobře Jan Talaš. Zkušený maratonec má také jasno v tom, že důležitou roli bude hrát počasí, které se na těchto závodech se sportovci moc nemazlí. „Už máme zprávy, že v místech závodů v Kanadě i v USA asi bude hodně pod nulou, tak musíme být dobře připraveni," říká Jan Talaš a přidává jednu „historku z natáčení" z předchozího závodu v Kanadě v roce 2004. „Závod tam měl tehdy odstartovat v 9 hodin ráno, ale bylo minus 25 stupňů. Tak pořadatelé rozhodli start o hodinu posunout. V 10 hodin bylo minus 24 stupňů a my jsme vyrazili na trať," směje se jedenáct let staré vzpomínce na Kanadu Jan Talaš.

O tom, jak se Janu Talašovi povede na velkém sportovním dobrodružství v Kanadě i USA, budeme informovat po jeho návratu na konci února, a to jak v tištěném vydání Valašského deníku, tak na našem webu www.valasskydenik.cz.