V Rusku chce zkušený český reprezentant a specialista na točivé disciplíny absolvovat všechny vypsané závody, vytáhnout by se rád chtěl především ve své oblíbené kombinaci, ve které si před pár dny ve Wengenu připsal body do Světového poháru za 23. místo. „Body ve Švýcarsku ve svěťáku jsem se dobře naladil před olympiádou. Do Soči jedu v dobré pohodě a moc se těším," hlásí Martin Vráblík těsně před vypuknutím zimních her.

Loni v létě jste vážně uvažoval o konci kariéry. Nyní stojíte na prahu vaší další olympiády. Určitě tedy stálo za to ještě minimálně rok vydržet…

Souhlasím. Nezastírám, že právě olympiáda byla asi tím nejhlavnějším důvodem, proč jsem ještě zůstal při aktivním závodění. Loni v létě to vypadalo všelijak a dlouho se zdálo, že už pokračovat nebudu. Ale vidina olympiády a třeba i nově navázaná spolupráce s německou firmou Völkl, která mě oproti minulým sezonám perfektně materiálně zabezpečila, nakonec rozhodly o tom, že ještě pokračuji a jsem za to rád.

Po Turíně 2006 a Vancouveru 2010 se na hry pod pěti kruhy vydáváte již potřetí v kariéře. Kam vlastně olympiádu v důležitosti řadíte?

Světový pohár samozřejmě má obrovskou prestiž, je to ostře sledovaný kolotoč. Olympiáda je ale jen jednou za čtyři roky, pro mě to asi je nejvíce, co může být.

Nedávné body ve Světovém poháru v kombinaci ve Wengenu (23. místo) asi byly tou nejlepší vzpruhou před blížící se olympiádou…

Bylo to tam hodně těžké a já jsem skoro měl nůž na krku. Přestože jsem měl olympiádu podle jasně daných kritérií vyjetou už dávno z MS 2013 ve Schladmingu, byly jakési tlaky z různých stran, že ještě musím zajet dobrý výsledek v kombinaci ve Wengenu. Jsem moc rád, že jsem tam potvrdil svoji nominaci a všem ukázal, že na olympiádu jedu právem.

Které disciplíny byste měl v Rusku odjet a kde se budete cítit nejsilnější?

Chtěl bych jet vlastně všechno. Tedy kromě kombinace i slalom, obří slalom, super G a asi i sjezd. Nejvíce bych se chtěl soustředit na slalom a hlavně na kombinaci. Díky 23. místu nedávno ve Wengenu jsem si pro olympijskou kombinaci zajistil startovní místo v první třicítce. Měl bych tedy vyjet na trať buď se startovním číslem 1–7 nebo 22–30, což mě těší a není to vůbec špatná výchozí pozice.

V létě jste skoro skončil s aktivním lyžováním. V 31 letech jste ale zkušený harcovník, jedete tedy na olympiádu v dobré pohodě?

Cítím se celkem dobře. Důležitá je vždycky hlava, psychika. Před takhle velkou akcí, jakou olympiáda určitě je, je vždycky dobré, když zajedete těsně předtím nějaký dobrý výsledek. To se mi v kombinaci ve Wengenu podařilo. Takže na olympiádu jedu v dobré pohodě a moc se těším.

Většinou není dobré si dávat nějaké cíle, nicméně zkusíte nastínit, jaké by bylo vaše vysněné umístění v Soči? Zatím nejlépe jste zajel v Turíně 2006, to bylo 12. místo v kombinaci…

Nerad bych nějak tipoval nebo si dával nějaké mety, které mi pak někdo takzvaně omlátí o hlavu. Může se zadařit parádně, ale taky všechno může skončit nějakou mini chybičkou a je po všem. Ale nejvíce bych se chtěl určitě ukázat v kombinaci. Skvělé by bylo ve sjezdu zaostat za nejlepšími sjezdaři specialisty kolem tří sekund. To se pak ve slalomu, na který si věřím, může stát cokoliv. Mohl bych útočit třeba na patnáctku nebo dokonce i na desítku, což by byl můj splněný sen.

Po nedávném úspěchu ve Wengenu jste zamířil na pár dní domů na Valašsko, kde jste i dva dny potrénoval. Jaký teď bude nejbližší program před olympiádou?

Jsem rád, že jsem teď měl i trochu času na přítelkyni a malého syna Dominika, trochu jsem si doma i zajezdil. V sobotu a v neděli (1. a 2. února) si ještě v rámci přípravy zajedu FISové závody v Karlově v Jeseníkách a pak už je na řadě olympiáda. V pondělí večer máme v Praze nakládání lyží a bagáže, v úterý (4. února) odlet vojenským speciálem do Soči. Ve čtvrtek už máme první tréninky a pak už to jede v jednom kuse, tréninky a závody.

Už víte, jak budete v dějišti olympiády fungovat, s kým budete bydlet?

Měl bych bydlet na pokoji s reprezentačním kolegou sjezdařem Filipem Trejbalem. Ten ale na rozdíl od nás (společně s Vráblíkem letí v úterý do Soči mimo jiné sportovce také sjezdaři Kryštof Krýzl, Ondřej Bank a Klára Křížová) přiletí až později, kolem 15. února, takže do té doby asi budu na pokoji sám.

Chystáte se v Soči určitě vyrazit i na jiné sporty. Asi nejvíce bude lákat hokejový tým v čele s Jágrem. Na co se těšíte nejvíce?

Zatím jsem na to moc nemyslel. Máme tam hodně nabitý program, v podstatě od prvního dne máme každý den buď tréninky, nebo závod. Ale určitě se na nějaký sport vypravím. Pokud to bude možné, zašel bych třeba na skokany nebo na běžecké lyžování. Určitě by se mi líbil i hokejový zápas našich borců v čele s Jardou Jágrem nebo bych se ještě rád dostal na Martinu Sáblíkovou.

MARTIN VRÁBLÍK

• Český reprezentant ve sjezdovém lyžování, narozen 4. července 1982, svobodný, syn Dominik.
• Dvojnásobný účastník olympijských her (2006 Turín, 2010 Vancouver), Soči bude jeho třetí olympiádou.
• Největšího úspěchu dosáhl hned na své první olympiádě v Itálii, kde v kombinaci dokončil závod na 12. místě, ve slalomu byl jednadvacátý. O čtyři roky později ve Vancouveru skončil 31. v superkom­binaci. Na posledním mistrovství světa loni v únoru v rakouském Schladmingu vybojoval v superkombinaci 15. příčku a tím splnil nominační kritérium pro olympiádu v Soči 2014. V závodech nejprestižnějšího Světového poháru bodoval v kariéře pětkrát a vždycky to bylo v kombinaci. Například v roce 2012 v dějišti olympiády v ruském Soči a před několika dny ve Wengenu bodoval shodně 23. místem v kombinaci.