Na domácí palubovce přivítají vsetínské holky tuto sobotu od 10 a od 14 hodin ve sportovní hale na Lapači celek Litovle. I přesto, že boje v lize budou daleko těžší než v krajské soutěži, Vsetíňanky do nich vstupují s odhodláním ligu udržet. Spoléhají při tom také na fantastické publikum, které bylo v nedávných úspěšných kvalifikačních bojích dalším hráčem.

Celek během letní přípravy prošel několika změnami, takže jsme před zahájením sezony požádali o aktuální informace hlavního trenéra Bohdana Pavlicu (na snímku).

Ženy VK Austin se po deseti letech vrací do II. ligy. Co tomu říkáte?

Je to úspěch a jsem rád, že jsem k tomu mohl taky přispět. Holky navázaly na dlouholetou dobrou tradici vsetínského ženského volejbalu a po delší pauze se vrátily na dříve vydobyté pozice. Některé z nich si na ligovou úroveň již sáhly. Ale to byly ještě ve věku juniorek a jejich výkonnost a hlavně nezkušenost je v této soutěži neudržela. Většinu zápasů prohrály v koncovkách a pokud si pamatuji, ze 14 pětisetových bitev vyhrály jedinou. Po třech letech spadly zpět do krajského přeboru a tady bez problémů a v podstatě bez tréninků každý rok suverénně vyhrávaly. Občas si šly zahrát kvalifikaci, ale to vždy bylo jen ve snaze si lépe zahrát bez cíle postoupit. Letos tomu bylo jinak. Po vítězství v kraji se přihlásily do kvalifikace s cílem postoupit, navíc se podařilo uspořádat kvalifikaci na Vsetíně. Asi měsíc před ní mne požádaly o spolupráci, takže jsme udělali pár tréninků a při samotné kvalifikaci jsem koučoval jednotlivé zápasy.

Jak probíhala kvalifikace?

Přijeli na ni tři vítězové z krajských přeborů Orlová, Brno - Juliánov, Třebíč a zejména Brňanky chtěly hodně postoupit. V naší skupině jsme nakonec byli druzí, vyhrála Orlová, ta však postup pustila VŠB Ostrava. S ohledem na výborné skóre jsme postoupili jako první z dvojice týmů, postupujících z druhého místa.

Fantastičtí byli diváci. Jednak jich přišlo skutečně hodně, navíc s bubny, trubkami, řehtačkami, transparenty. Vytvořili nezapomenutelnou atmosféru, která dokázala vyburcovat k maximálnímu výkonu a za to jsme jim pochopitelně vděčni. Postupem do II. ligy jsme se stali teprve druhým družstvem žen, který v rámci Zlínského kraje hraje ligovou soutěž. To je výborný úspěch i dobrá propagace tohoto sportu.

Teď je tady druhá liga, co bude dál?

Po kvalifikaci jsme si sedli s vedením klubu a řešili možnosti účasti v II. lize. Tato soutěž se již nedá hrát bez tréninků, dostatku hráček a zejména financí. V krajském přeboru holky nejdále jezdily do Uherského Brodu, nyní nás čeká Znojmo, Bedřichov u Jihlavy, Brno, Česká Třebová, Lanškroun, Litovel a další, takže jen náklady na dopravu jsou více než trojnásobné. Místo jednoho rozhodčího pískají dva a také sazby náhrad jsou mnohonásobně vyšší. Takže po finanční stránce je tato soutěž téměř čtyřikrát náročnější než krajský přebor. Náročnější to pochopitelně bude i pro hráčky. Odehrát utkání znamená obětovat celý den. Navíc poctivě absolvovat dva tréninky týdně. Přitom většina má doma hodně malé děti.

Změnil se kádr pro druhou ligu?

S postupem pochopitelně vzešla potřeba získat pro oddíl trenéry a další posily. Na trenérskou lavičku se vracím po několikaleté pauze ovlivněné zaměstnáním a taky dlouholetou nemocí. Doufám, se společně s Jirkou Žůrkem vytvoříme dobře spolupracující tandem a podaří se nám dostat celý tým do optimální výkonnosti. Družstvo jsme navíc posílili o nahrávačku Katku Krutílkovou z Valašského Meziříčí, navíc k nám přestoupily i smečařky Alena Mikšová z Valašského Meziříčí, Věra Hrachovcová z Frenštátu a Adéla Kovaříková z Brumova. Ta se však zranila a na začátku sezony určitě nenastoupí. Z kádru naopak z důvodu nadcházejících mateřských povinností dočasně vypadla smečařka Nikola Kostková. Ještě bychom tým potřebovali doplnit o blokařku. Mohou přijít zranění, mateřské povinnosti, pracovní nebo studijní povinnosti. Bez vyrovnané lavičky s dvanácti hráčkami se tato soutěž hraje těžko.

A co na to sponzoři?

Přízeň nám jako volejbalovému klubu zachovává dlouholetý sponzor Austin Detonator, v jehož barvách hrajeme. Dalšími financemi snad přispěje město a Zlínský kraj, menší částky máme také přislíbeny od místních firem. Předpokládané náklady však i přesto stále ještě nemáme plně pokryty a usilovně hledáme další možnosti, jak zajistit potřebné finanční prostředky a přitom plně zajistit přípravu a soutěže ostatních, zejména mládežnických družstev. Vždyť jen v žákovských družstvech trénuje přes 80 dětí. A přitom trenéři dělají vše v podstatě zadarmo. Proto jsme vděční za jakoukoliv finanční podporu.

Jaké si děláte ve druhé lize ambice?

V soutěži je deset družstev, dvě spadnou přímo, jedno jde do kvalifikace. Takže jakékoliv umístění do sedmého místa by bylo velkým úspěchem. Věřím, že se nám to podaří. Tímto současně zvu všechny příznivce volejbalu přijďte nás podpořit. Poprvé máte možnost už v sobotu 1. října od 10 a od 14 hodin v hale na Lapači, kde hostíme celek Litovle. Vaše povzbuzování nám určitě pomůže k lepším výsledkům. (jž)