,,S cyklistikou jsem začínal až v roce 2006. Tenkrát jsem za rok najezdil tolik kilometrů, co v posledních letech za měsíc. V roce 2013 jsem měl nucenou zdravotní pauzu. Pravidelně závodím od sezony 2016. Od té doby se pozvolna posouvám na současnou výkonnost,“ rozpovídal se Pavel Ovesný o svojí cyklistické kariéře.

Valašskokarpatské cyklotour se zúčastňuje už několik let. Každý rok se postaví na start vybraných závodů. Většinou těch konaných blízko Valašských Klobouk. Při nich se rád potkává s kamarády a se soupeři, se kterými na valašských bikerových tratích poměří síly. Rád má také tamní kopce a líbí se mu i valašská příroda.

,,Do 8. ročníku Valašskokarpatské cyklotour jsem šel s cílem vyhrát kategorii čtyřicátníků a pokusit se i o absolutní vítězství v tomto bikerovém seriálu. To se mi podařilo už v sezoně 2017. Chtěl jsem také dobře reprezentovat můj tým,“ přiznal Ovesný.

Obojí se mu podařilo.

,,V loňském roce se mi nejvíc povedl závod Zděchovský krpál ve Zděchově a závod Hradní okruh v Brumově. V obou jsem vyhrál svoji kategorii a v obou jsem v absolutním pořadí dojel na bronzové příčce. Tyto výsledky mě potěšily, protože se jednalo o velmi náročné závody. Rád vzpomínám i na domácí Klobucká kola. V nich jsem v minulých letech skončil několikrát druhý a třetí. Loni se mi v Klobuckých kolech mezi čtyřicátníky podařilo konečně zvítězit,“ potěšilo bikera z Valašských Klobouk.

Ovesnému se podle představ nevydařil pouze Polanský duatlonek.

,,Závod ve Valašské Polance vždycky začíná kilometrovým během. Já se celý rok běhu vyhýbám. Proto jsem měl po běhu na kole trochu unavené nohy,“ vysvětloval Pavel Ovesný.

Biker z Valašska cyklistiku miluje a dění kolem ní si užívá.

,,V každém závodu se ze sebe snažím dostat maximum, na co momentálně mám. Hned po startu zvolím ostré tempo, abych se udržel vpředu. Moc netaktizuji. Důležité pro mě je, abych v úvodních kilometrech neztratil kontakt s největšími favority,“ svěřil se Ovesný, s jakými záměry do závodů chodí.

Ten se na ně připravuje poctivým tréninkem, dodržováním správné životosprávy a vhodným zdravým stravováním.

Cyklista z Valašských Klobouk najezdí i spoustu tréninkových kilometrů.

,,Záleží ale, jakému tréninku se věnuji. Při vytrvalostních trénincích na silnici najezdím víc kilometrů, než při intervalových v lese. Týdně najezdím zhruba 500 kilometrů, měsíčně 1500 až 2000 kilometrů. Loni jsem ujel zhruba18 000 kilometrů,“ nechal Pavel Ovesný nahlédnout do svého tréninkového deníku.

,,Trénuji hlavně na silnici. Mám rád kopce Kohútku, Soláň, Pustevny, Hostýn, Královec, nebo Barák nad Vizovicemi. V terénu najíždím kilometry po hřebenovce v okolí Valašských Klobouk z Brumova na Holý Vrch, Kaňůr, Požár, Královec. To je nádherná trať. Všem ji doporučuji,“ poznamenal ještě biker z Valašska.

Ve své kariéře si připsal i další cyklistické úspěchy. Všechny v kategorii čtyřicátníků.

,,V roce 2019 se mi podařilo vyhrát silniční cyklomaraton 121 kilometrů dlouhý Beskyd Tour. Letos jsem v tomto závodu dojel druhý. Rád vzpomínám i na bikerový Šela maraton v roce 2018. V něm jsem sice skončil na 14. místě, můj výkon však ovlivnily tři defekty. V holešovském Drásalovi v sezoně 2018 jsem po prohraném spurtu dojel na bronzové příčce. Těší mě i zisk třetí pozice ve Zlínské 50 v roce 2016, která se tenkrát naposledy jela na staré trati směrem na Želechovické paseky s cílovým sjezdem po lyžařském svahu ve Zlíně. Cenný je i bronz v bikemaratonu v Dubnici nad Váhom v sezoně 2018. A nejčerstvějším úspěchem je letošní vítězství v silničním Mamut Tour,“ vypočetl Ovesný další svoje povedené výsledky.

Na letošní cyklistickou sezonu se samozřejmě těšil.

,,Nad ní ovšem kvůli koronaviru visel velký otazník. Závody se však konají a já bych v nich chtěl svoji výkonnost posunout zase o kousek výš. Hlavně chci však zůstat zdravý a cyklistiku si užívat. A je jedno, jestli to bude při závodech, tréninku, nebo jenom při výletě na kole,“ uvedl závěrem Pavel Ovesný.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ VALAŠSKOKARPATSKÉ CYKLOTOUR 2020:

Muži do 39 let: Jan Chytil (Otrokovice).

Muži do 49 let: Pavel Ovesný (Snow§Bike Valašské Klobouky).

Muži nad 50 let: Martin Petrůj (Zvonek Sport Valašské Klobouky).

Ženy do 39 let: Zdeňka Bednářová (Kolo – běžky Brumov).

Ženy nad 40 let: Lenka Černá (HBT Zlín).

Junioři: Michal Mana (Fit§core Slavičín).

Juniorky: Aneta Chudárková (Cykloch Team).

Starší žáci: Tomáš Mana (Fit§core).

Starší žákyně: Barbora Synčáková (Cykloch Team).

Mladší žáci: Tomáš Dvořák (Cykloch Team).

Mladší žákyně: Nikol Pavlicová (S.W.A.H.).

Starší přípravka - žáci: Vojtěch Hýžďal (Kolokroužek Zlín).

Starší přípravka – žáčky: Linda Šiberská (Cykloch Team).

Mladší přípravka – žáci: Ondřej Valerián (Kolokroužek Zlín).

Mladší přípravka – žačky: Valerie Müllerová (Kolokroužek Zlín).

Předškoláci (2014 a 2015): Marie Křenková (Halenkov).

Předškoláci (2016 a mladší): Metoděj Müller (Kolokroužek Zlín).