K největším favoritům letošní Valašky patří úřadující mistr České republiky v rally a současný mistr světa WRC2 Jan Kopecký, držitel priority FIA. Pomyslně šlapat na paty mu hodlá dalších sedmnáct jezdců s národními prioritami. Podevětadvacáté je Valašská rally pořádána jako Memoriál Jiřího Sedláře, od jehož tragické smrti nedaleko Valašského Meziříčí uplyne 13. srpna třicet let.

Poprvé od svého vzniku je Valašská rally součástí European Rally Trophy – Central, do níž jsou zařazeny vybrané soutěže v Chorvatsku, Polsku, Německu, Rakousku a ve Slovinsku. Premiéru si valašská automobilová soutěž odbude rovněž ve slovenském šampionátu, který Valaška rovněž zahájí.

Tím však výčet premiér letošní Valašky nekončí. Fanoušci se zásluhou Vojtěcha Štajfa dočkají prvního startu v českém šampionátu ze strany vozu Volkswagen Polo GTI R5.

„Oživením startovní listiny se stanou i tři automobily Hyundai i20 R5. Největší šance jsou připisovány domácímu Martinu Vlčkovi, další dva korejské speciály povedou po tratích rychlostních zkoušek Petr Trnovec a Polák Maciej Lubiak,“ poznamenal Tomáš Plachý z tiskového servisu rally.

Dalším poprvé se stane i zařazení Valašské rally do Peugeot Rally Cupu CZ. Valaška je letos prvním závodem šestidílného pohárového seriálu. Zde jsou želízky domácí jezdci René Dohnal a Matěj Kamenec.

Pořadatel 38. KOWAX Valašské rally ValMez 2019, společnost Valašská rally s.r.o. připravila soutěž nejenom s ohledem na sportovně společenskou kvalitu, ale také a především s ohledem na bezpečnost diváků a soutěžních posádek.

„U lidí kolem tratí rychlostních zkoušek nám nejde o nic jiného než o to, aby měli neustále na paměti, že automobilový rallysport je sice nádherný, ale dokáže být i nesmlouvavě drsný a krutý. Zvlášť při nerespektování byť jen těch nejzákladnějších bezpečnostních norem,“ pověděl hlavní činovník pro bezpečnost a předseda organizačního výboru rally Jaromír Tomaštík.

Vše nasvědčuje tomu, že osmatřicátá Valašská rally nabídne technicky náročné ostré kilometry, které dokonale možnosti a odolnost závodních strojů a schopnosti a um soutěžních posádek po zimní přestávce prověří.

Program 38. KOWAX Valašské rally ValMez 2019 začne v pátek 29. března v 17 hodin na náměstí ve Valašském Meziříčí slavnostním startem. Posádku se startovní číslem 1 odstartuje Filip Hradil, žák 8. C ze Základní školy Křižná, absolutní vítěz dopravně bezpečnostní soutěže základních škol z Valašského Meziříčí nazvané S Valašskou podle pravidel.

Od půl osmé večer si pak jistě nenechají fanoušci rally ujít diváckou speciálku Auto Kelly Arena ValMez.

„Zařazení tohoto testu na pátek vnímáme jako atraktivnější. Připomenout je potřeba také vazbu na diváky ze severní části Moravy. Chtěl jsem, aby večerní rychlostní test byl na programu nejen ve Valašském Meziříčí, ale v sobotu také v Kopřivnici na polygonu, kde se v noci ještě nezávodilo,“ poznamenal Jaromír Tomaštík.

Z Valašského Meziříčí se soutěžní vozy ještě v pátek přesunou právě do Kopřivnice, kde je v areálu Tatry pro soutěžní týmy vytvořeno kvalitní servisního zázemí. Z polygonu budou soutěžní dvojice vyjíždět nejenom k měřeným testům, ale v sobotu a v neděli se tady uskuteční rychlostní zkoušky.

Sobotní harmonogram je složen ze tří klasických zkoušek ve dvou sekcích. Trasa rychlostní zkoušky Fulnek je shodná s loňskou. Naopak v případě RZ Odry došlo k výraznému prodloužení trasy a navíc tento test absolvují posádky ve srovnání s loňskou Valaškou v opačném směru. „Dalším testem sekce je nejdelší zkouška letošního ročníku, rychlostní zkouška Lešná s necelými jedenadvaceti kilometry,“ řekl ředitel rally Rudolf Kouřil.

Jan Kopecký
Světový šampion na Valašsku. Kopecký chce o víkendu prodloužit svou šňůru výher

V neděli odstartuje sportovní program 38. KOWAX Valašské rally ValMez 2019 na Bystřičce. Ve stejný den čeká na posádky ještě polokruhová zkouška Juřinka a už zmíněné testy na polygonu Tatry.

„Pro účastníky letošní Valašky je připravena trať dlouhá necelých pět set jednašedesát kilometrů. Zařazeno je do ní čtrnáct rychlostních zkoušek, jejich délka mírně překračuje sto čtyřiašedesát kilometrů,“ dodal Rudolf Kouřil.

Pro diváky je připraven také bohatý doprovodný program. „Propojení automobilové soutěže a kultury slibuje zejména nedělní program na náměstí ve Valašském Meziříčí. Jeho začátek je stanoven na hodinu po poledni,“ zmínila tajemnice rally Petra Mynářová.

Součástí programu je vyhodnocení a předání cen autorům nejzdařilejších děl zhotovených v rámci pátého ročníku výtvarné soutěže Nakresli rally. Atraktivní program, který vyvrcholí od 14:10 hodin koncertem slovenské rockové skupiny Horkýže Slíže, zajistilo Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí.

Krátce před půl čtvrtou pak začne dekorování nejúspěšnějších dvojic 38. KOWAX Valašské rally ValMez 2019. „Trofeje jim předají české soutěžácké legendy a bývalí vítězové Valašské rally Václav Blahna (vítěz 1993 – pozn. autora) a Pavel Sibera (vítěz 1990 a 1998 – pozn. autora),“ poznamenala Petra Mynářová.

O 38. KOWAX Valašskou rally ValMez 2019 je mezi fanoušky rallysportu, jichž se kolem tratí rychlostních zkoušek v posledních letech schází několik desítek tisíc, velký zájem.

„Valaška za poslední tři roky co do kvality a významu udělala velký doslova mílový krok. Vždyť ze sprintového šampionátu v roce 2016 postoupila díky kvalitní práci pořadatelů nejenom do mistrovství České republiky, ale letos poprvé také, byť do menšího, ale evropského šampionátu,“ vyjádřil spokojenost nad současným stavem Valašky Zdeněk Klimeš ze Vsetína.

Ve svém názoru není rozhodně sám. „Valaška je moje srdeční záležitost. V republice jsem navštívil skoro všechny rally, ale ta moje, Valašská, rozhodně patří svou organizací i tratěmi k tomu nejlepšímu, co tu máme. Navíc mám velkou radost z toho, že posledních skoro dvacet let je spojována s mým městem,“ pověděl Pavel Koňařík z Valašského Meziříčí.