A jak k celému návratu Valašského Meziříčí na házenkářskou mapu došlo? „Naposled tady ve Valašském Meziříčí fungoval oddíl házené někdy v roce 1991. Chtěli jsme navázat na dlouholetou tradici házené ve městě. O znovuzaložení oddílu jsme tak nějak uvažovali a diskutovali už dva nebo tři roky dozadu. Až teprve teď nedávno se to všechno zrealizovalo a jsme za to moc rádi,“ říká Aleš Zwettler senior, jenž je předsedou nově vzniklého oddílu a zároveň trenérem mužského týmu.

Oddíl házené mužů vznikl schválením rady TJ Valašské Meziříčí ze dne 10. prosince loňského roku. Stalo se tak na podnět bývalých hráčů TJ DDM Valašské Meziříčí, kteří po skončení v mládežnických družstvech začali nastupovat za dorost a SCM v klubu HC Zubří.
Valná většina musela ze zdravotních důvodů zanechat ligové házené a po čtyřleté odmlce se rozhodli ke svému sportu z mládí vrátit. „Jejich tělo snese tréninky třikrát týdně plus zápas, ale k dvojfázovému tréninku se vrátit už nemůžou. Za všechny bych jmenoval Jakuba Diokiče, Matěje Jankovského a Ivoše Rumla, které právě postihla nepříjemná, vleklá a dlouhodobá zranění. Z osobních důvodů skončil v Zubří Aleš Zwettler junior. Další hráči se rozešli do škol mimo Valašské Meziříčí a házená se pro ně stala jenom diváckou záležitostí. K dnešnímu dni však již činí soupiska družstva mužů s vedením celkem 19 lidí,“ informuje Zwettler.
Nejbližším plánem je přihlášení do III. ligy mužů od sezony 2010-2011. „Přihlášku jsme v řádném termínu dávno podali. Zároveň máme zažádáno o výjimku. Chceme totiž hrát domácí zápasy v tělocvičně ZŠ Šafaříkova, kde je namísto předepsaných 40 x 20 metrů hrací plocha asi o metr na každé straně menší. Věřím, že by to mělo projít,“ prozrazuje další zajímavosti Zwettler.

Nově vzniklý tým již začal trénovat, a sice dvakrát týdně. Vůbec první akcí znovuvzniklého mužského házenkářského týmu Valašského Meziříčí bude turnaj na konci února, který pořádá TJ Veselá v hale v Zašové. „Kromě Meziříčí by tam měly hrát také celky Veselé B, Rožnova pod Radhoštěm a výběr starších pánů Lesany Zubří. Dále bychom do léta měli sehrát také několik přátelských zápasů i s mužstvy z vyšších soutěží. V červnu bychom pak rádi uspořádali ve Valašském Meziříčí turnaj s názvem Memoriál Oty Halfara,“ nastiňuje smělé plány předseda nově vzniklého oddílu, jenž zároveň neopomněl vyzvat nové zájemce o tento sport. „Rádi bychom apelovali na dívky ve věku kolem čtrnácti a patnácti let, aby se nám ozvaly. Pokud by byl zájem, určitě bychom rádi začali s pravidelným tréninkem a přihlásili dívčí tým do některé ze soutěží,“ doplnil Aleš Zwettler senior.

Aktuální soupiska, realizační tým a vedení družstva mužů Valašského Meziříčí: předseda oddílu - Aleš Zwettler, místopředseda David Pernický, jednatel Zdenek Škrobák, členové výboru - Jiří Petružela, Jan Stehlík a Václav Neuwirth. Brankáři: Jan Drápela, Ivoš Ruml a Marek Škrobák, do pole: Roman Fic, Lukáš Polocik, Aleš Zwettler junior, Radek Janovaský, Jakub Diokič, Libor Koňařík, Matěj Jankovský, Michal Bahunek, Tomáš Maliňák a Jan Maliňák. Družstvo počítá v první mistrovské sezoně 2010-2011 s hostováním některých mladých zuberských hráčů.