Ta opanovala specifickou soutěž linoucí se místními vinicemi se spoustou úseků na nezpevněném povrchu již popáté.

Valoušek opanoval první páteční sekci, když lídr šampionátu Kopecký řešil v úvodu problémy s chlazením svého vozu a jedenkrát se díky jezdecké chybě dostal mimo trať. Ve druhé sekci ale již Kopecký zaváhání napravil a po první etapě přenocoval na čele soutěže

,,Pátek nebyl úplně podle našich představ, když jsem po jednom z horizontů kvůli sluníčku přehlídnul odbočení, dostali jsme se do hodin a trochu si pojezdili v obilí. Naštěstí se to obešlo bez újmy na voze a mohli jsme pokračovat," oddechnul si úřadující domácí šampion.

Mechanici jeho týmu pak v sobotním ranním servisu odstranili i problém s chladičem motoru jeho výměnou.

,,Kluci vyměnili celou stěnu a auto pak zase fungovalo jako hodinky. Co se týče Pavla Valouška, zná to tady, takže jel opravdu velmi rychle. Užili jsme si souboj s ním, ale i celou soutěž na náročných tratích. Poděkovat ale musím celému týmu za opět skvěle připravené auto," řekl na cílové rampě v Hustopečích spokojený vítěz soutěže, který po ceremoniálu věnoval pohár i věnec za vítězství jednomu z postižených fanoušků přímo pod cílovou rampou.

Druhému v pořadí Valouškovi vyšla parádně především první sekce úvodní etapy, jenže poté jej začal provázet problém se ztrátou vody v motoru jeho vozu.

,,Soutěž pro nás byla opravdu problémová, i když výsledek tomu příliš nenasvědčuje. Neustále jsme do motoru museli dolévat vodu, navíc v pátek v noci byl nad tratí prach i po dvou minutách po průjezdu předchozího vozu. Jsem ale i za kluky v týmu rád, že jsme auto do cíle dotlačili," oddechnul si otrokovický pilot .

,,V závěru jsem byl nervózní, motor ztrácel výkon, blikaly na mě kontrolky teploty a tlaku vody, která už tam ani není, takže jsem musel techniku i trochu šetřit," popsal své trápení Valoušek, který po Hustopečské soutěži vévodí mistrovství našich východních sousedů.

„Slovenský mistrák je pro nás priorita, ovšem díky dalšímu dobrému výsledku doma se pokusíme zajistit start minimálně i na domácí Barumce. Každý další start mimo Slovensko je pro nás totiž bonusem," nastínil plány na nadcházející program svého týmu otrokovický soutěžák.

Z dalších regionálních zástupců se na sedmé pozici umístil kroměřížský Ondřej Bisaha se spolujezdcem Petrem Píšou a vozem Ford Fiesta R5.

„Kvůli technice mám možná smíšené pocity, ale na druhou stranu to tu dobře znám, takže jsem se na místních tratích se čtyřkolkou docela dobře sblížil. Musím pochválit i pořadatele, protože posádkám dokázali vyjít vstříc třeba v pátek v noci a posunuli kvůli prachu start erzet po dvou minutách. Zdejší tratě jsou opravdu super a organizace prostě výborná," nešetřil superlativy Bisaha.

Vítězství mezi produkčními vozy a celkové desáté místo vybojoval ve velké konkurenci na prašných tratích ve vinicích zlínský Martin Březík se spolujezdcem Markem Omelkou ve voze Mitsubishi.

„Byla to další skvělá soutěž. Všechno fungovalo perfektně, já, auto i celý tým. Líbí se mi tady, jsou tu pěkné tratě a až tak mi nevadí ani to teplo a uklouzané a prašné cesty. Jedinou výtku bych měl k retardérům na trati, které jsou opravdu příliš úzké a je třeba téměř zastavit. Příští rok by je měli pořadatelé aspoň trochu otevřít. Jinak jsem ale s výkonem i umístěním naprosto spokojený." liboval si nejrychlejší pekař v republice.

Pro další regionální zástupce ve startovní listině Jana Jelínka a Romana Odložilíka skončily naděje na slušné umístění již v páteční první etapě, když oba museli odstoupit. Jan Jelínek kvůli defektu a s tím spojenému poškozenému zavěšení ramene. Odložilík odstoupil naopak kvůli velké ztrátě po výletu mimo trať.

„V jednom z prudkých sjezdů jsem na nějaké nečistotě na trati udělal jezdeckou chybu a kámen u trati nás katapultoval do vinice, která byla asi tři metry pod úrovní trati. Vozu téměř nic nebylo, ale bohužel byl problém se z místa dostat. Asi po šesti minutách se to i díky divákům podařilo, ovšem v etapě nemělo cenu nadále pokračovat. Proto jsme o den později nastoupili v rámci superrally, abychom zkusili zabojovat alespoň o body ze sobotní etapy," objasnil Odložilík.

Další měření sil si odbudou soutěžní jezdci na začátku července v okolí Mladé Boleslavi v rámci legendární Rally Bohemia.

Výsledky XII. Agrotec Petronas Syntium Rally Hustopeče 2016:

1. Kopecký Jan – Dresler Pavel (Škoda Fabia R5) 1:25:43,8
2. Valoušek jun. Pavel – Havelková Veronika (Škoda Fabia R5) +28,0
3. Dohnal Jan – Ernst Michal (Ford Focus RS WRC '06) +1:29,5
4. Štajf Vojtěch – Rajnoha František (Škoda Fabia R5) +1:46,6
5. Grzyb Grzegorz – Hundla Robert (Ford Fiesta R5) +2:30,2
6. Černý Jan – Černohorský jun. Petr(Škoda Fabia S2000) +2:48,9
7. Bisaha Ondřej – Šintal Lukáš (Ford Fiesta R5) +2:56,6
8. Trněný Karel – Pritzl Václav (Škoda Fabia WRC) +3:23,8
9. Majerčák V. – Vejačková Michaela (Ford Fiesta R5) +4:18,4
10. Březík Martin – Omelka Marek (Mitsubishi Lancer Evo IX) +4:18,7

JIŘÍ HEJTMÁNEK