Už pár hodin po uzavření volebních místností měl vítěz valašskomeziříč­ských komunálních voleb jasno o možném rozdělení pozic. „Chceme co nejdříve vytvořit většinovou koalici," vyjádřil se bezprostředně po volbách lídr vítězné strany Tomáš Filip.

Filip si dovede představit, že ANO 2011 by ji mohlo vytvořit spolu s KDU-ČSL a s hnutím PROVALMEZ. „Umím si představit, že jasno by v tomto směru mohlo být už do týdne po volbách," poznamenal lídr ANO 2011.

A jaké jsou prognózy o obsazení postu starosty města? O tom, dokud nebude známá koalice, která musí vzniknout, se nikomu mluvit nechce.

Tomáš Filip však Valašskému deníku potvrdil, že ANO si bude, jako vítěz voleb, post nárokovat. „Pokud by mě k tomu koaliční partneři vyzvali, pak bych se o místo starosty ucházel," vyjádřil se.

Ano 2011, jež kandidovalo v komunálních volbách ve Valašském Meziříčí poprvé, bude mít v pětadvaceti­členném zastupitelstvu osm mandátů. PROVALMEZ tři mandáty. Lidovci získali pět, ČSSD čtyři, komunisté dva, ODS dva a TOP 09 obhájila jeden mandát.

Výsledky voleb hodnotí lídři stran a hnutí rozdílně. Josef Vrátník (KDU-ČSL): „Jsem příjemně překvapený. Zklamala mě ale nízká účast." Petr Urbánek (ČSSD): „Náš výsledek považujeme za uspokojivý." Hynek Böhm (PROVALMEZ): Jsme spokojení." Radislav Pavelka (KSČM): „Že obhájíme dva mandáty, to jsme předpokládali." Hana Skácalová (ODS): „Očekávali jsme lepší výsledek, ale projevila se nálada ve společnosti." Vlastislav Navrátil (TOP 09): Jsem zklamaný. Chtěli jsme přinejmenším obhájit tři mandáty."

Do valašskomeziříč­ských volebních místností přišlo 37,99 procenta voličů. To je o téměř tři procenta méně, než před čtyřmi lety.