Připraveny jsou tradičně tratě na 50 a 30 kilometrů. Pořadatelé očekávají kolem dvou set závodníků

Účast odhadují členové Klubu českých turistů Vsetín (KČT Vsetín) a zároveň organizátoři závodu zhruba na sto padesát až dvě stě závodníků.

„Říct, kolik jich bude, to je jako hádat z křišťálové koule. Záleží hodně na počasí. O víkendu však má být krásně, takže očekáváme hojnou účast," těší se předseda KČT Jiří Homolka.

Čtyřicátý ročník Valašské padesátky by se podle předpovědí počasí měl odjet za slunečného počasí a bez sněhových přeháněk.

„Za těch devětatřicet let jsme vyjížděli i za daleko horších podmínek a vždy se závod odjel bez problémů. Horská služba však o víkendu bude v pohotovosti," dodal Jiří Homolka.

Panující sněhové podmínky si běžkaři pochvalují. Horská služba hlásí jejich zlepšení. „Co se týká počasí, tak na hřebenech je zhruba čtyřicet centimetrů sněhu. Stopa by měla být upravená. Více obezřetní by měli být běžkaři v lese, kde je sněhová pokrývka menší," popsal aktuální situaci profesionální člen Horské služby Beskydy Josef Slovák.

Na odjeté závody Valašské padesátky zavzpomínala i vsetínská sportovní legenda. „Chystám se na cestu do Ameriky, takže Valašskou padesátku nepojedu, abych se ještě před cestou nezranil," prozradil běžkař Jan Talaš.

Tradiční závod jel v minulosti Jan Talaš několikrát.

„Je to moc hezký závod, skoro pořád z kopce. Asi dvakrát jsem to tam vyhrál, čas jsem měl pod tři hodiny. Je to moc krásná hřebenovka, na které je pouze pár stoupání. Sněhové podmínky jsou dobré. Je do čeho spadnout, takže se člověk nemusí bát úrazu," popsal Talaš, který zavzpomínal na závody, kdy byla sněhová pokrývka velmi skromná.

Startovat se bude o půl osmé ráno na Bumbálce. „Zájemci mohou k přepravě využít autobusovou dopravu. Přichystané autobusy odjedou ze vsetínského nádraží v sedm hodin ráno," potvrdila Adéla Kousalová ze vsetínské radnice.

Závodníci, kteří chtějí absolvovat pouze třicetikilometrovou trasu, odstartují z rozcestí Čarták Soláň mezi devátou a půl desátou dopoledne.

Na trase Bumbálka, Soláň, Cáb a Vsetín čeká na účastníky šest horských chat, kde se budou moci občerstvit.