Jubilejní 30. ročník soutěže bude prvním podnikem sedmidílného Mezinárodního mistrovství České republiky v rallye. Dále se započítává do Mistrovství České republiky juniorů, Citroën Racing Trophy CZ a Renault R3 Clio Cup 2011. Na 65 posádek z Česka a Polska, které přebraly itinerář, čeká ve dvou dnech celkem deset rychlostních zkoušek o celkové délce 151 kilometrů. Vítěz projede cílovou rampou na valašskomeziříčském náměstí v sobotu v 17.15 hodin.

A fanoušci si hned na prvním podniku nové motoristické sezony přijdou na své. Na Valašsku se totiž sejde kompletní česká špička a očekávají se skvělé souboje mezi našimi nejlepšími piloty. Jako první vyrazí na trať s číslem jedna na svém voze Škoda Fabia S2000 úřadující vicemistr Evropy Antonín Tlusťák. Zádveřický pilot se však kromě Valašky představí českým fanouškům už jen na srpnové Barumce ve Zlíně a možná na některém z jednodenních sprintů. „V letošním roce se zúčastníme kompletního seriálu jedenácti závodů mistrovství Evropy. Valaška je pro nás domácí závod, který se jede, jak se říká, za barákem. Pojedeme ji tedy bez nutnosti bodovat a bez tlaku, zkrátka si ji chceme naplno užít,“ těší se na úvodní závod „velkého“ českého mistráku Antonín Tlusťák.

Asi největším diváckým lákadlem jubilejní Valašky bude start továrního jezdce Škoda Motosport a úřadujícího vicemistra seriálu Intercontinental Rally Challenge (IRC) Jana Kopeckého (Škoda Fabia S2000), který pojede s číslem 4. K hlavním favoritům se bezpochyby dále řadí také úřadující český šampion a loňský vítěz Valašské rally Pavel Valoušek. Otrokovický pilot se sice pouhé tři týdny před začátkem sezony dozvěděl, že Škoda Motosport už jeho tým nebude podporovat, a jezdec tak musel narychlo shánět náhradu. Ale nakonec se mu to povedlo na jedničku. Škodu Fabia S2000 vyměnil za jiný vůz stejné specifikace – Peugeot 207 S2000. „Pomýšlíme na obhajobu titulu, i když konkurence je velmi silná. Naším prvořadým úkolem je právě sžít se s novým autem,“ hlásí před startem soutěže Pavel Valoušek. Mezi dalšími adepty na přední místa nelze neupozornit na čtyřnásobného vítěze Valašky a českého šampionátu Romana Krestu (Škoda Fabia S2000) a pětinásobného českého mistra Václava Pecha (Mitsubishi Lancer EVO IX).

Novinkou pro pořadatele českého šampionátu je povinné uspořádání testovací rychlostní zkoušky neboli shakedownu pod podmínkou, že se přihlásí alespoň deset posádek. „Poplatek k účasti na shakedownu zaplatilo celkem 35 soutěžících. Z čela startovního pole nepojede na testovací rychlostní zkoušce pouze Václav Arazim,“ uvedla Eva Zavadilová, vedoucí sekretariátu Bonver Valašské rally. Shakedown se uskuteční v pátek od 12.30 do 15 hodin na úseku Hrádky – Krhová v těsné blízkosti města Valašské Meziříčí a vstup je zdarma. Na samotné Valašce jsou dvě varianty vstupného. Za sto korun na celou rally a za třicet na jednotlivé zkoušky.

Rozpis RZ Bonver Valašské rally

PÁTEK

RZ 1: Štramberk (Žilina – Závišice, 12,61 km) čas průjezdu prvního jezdce 17.45)

RZ2: Straník (Straník – Mštěnovice, 13,05 km) 18.19

RZ3: Štramberk (Žilina – Závišice, 12,61 km) 20.23

RZ4: Straník (Straník – Mštěnovice, 13,05 km) 20.57

SOBOTA

RZ5: Helfštýn (Týn nad Bečvou – Teplice, 15,15 km) 10:30

RZ6: Špičky (Černotín – Hustopeče nad Bečvou, 9,96 km) 11.03

RZ7: Helfštýn (Týn nad Bečvou – Teplice, 15,15 km) 12.10

RZ8: Špičky (Černotín – Hustopeče nad Bečvou, 9,96 km) 12.43

RZ9: Santov (Velká Lhota – Vesník, 24,65 km) 14.25

RZ10: Santov (Velká Lhota – Vesník, 24,65 km) 15.53