Po zrušení letošního srpnového klání na prestižní Barum Czech Rally Zlín uspořádá parta kolem Jaromíra Tomaštíka na Valašsku dvojzávod Kowax ValMez Rally 2020 a Kowax Rallysprint 2020.

„Potěšil nás aktuálně zveřejněný „semafor“ epidemiologické situace v okresech ČR. Z něho vyplývá, že jak okolí Valašského Meziříčí tak i Kopřivnice je zařazeno do bílé oblasti, což znamená nulové nebo zanedbatelné riziko,“ oznámil tiskový mluvčí akce Tomáš Plachý.

Situace zejména v Moravskoslezském kraji byla v posledních týdnech velmi nepřehledná, což organizačnímu týmu přidávalo vrásky na čele.

„Z jednání na hygienické stanici ve Zlíně jsme vyšli více než úspěšně. Vedení hygieny kvitovalo naše připravená opatření. Přesto se budeme držet předchozích opatření, zejména ve vztahu ke zrušení startovního a cílového ceremoniálu a zákazu vstupu diváků do servisního areálu na polygonu v Kopřivnici. Právě z polygonu Tatry závodní auta v obou soutěžích odstartují, po závodech zde bude umístěno i závěrečné uzavřené parkoviště,“ upřesnil Jaromír Tomaštík předseda organizačního výboru rally.

„Diváky však velmi rádi přivítáme kolem tratí rychlostních zkoušek, stejně jako v připravených diváckých sektorech na polygonu v Kopřivnici. V oblíbených diváckých místech budou fungovat ´počítadla´ fanoušků, abychom případně garantovali předepsaný počet tisíce diváků na jednom místě,“ zdůraznil.

Na startu 128 posádek

Do soutěže s centrem ve Valašském Meziříčí a v Kopřivnici je přihlášeno 128 posádek soudobých a historických vozů. S jedničkou vyrazí obhájce prvenství Jan Kopecký, hned za ním druhý prioritní jezdec Ondřej Bisaha. „Dalších sedm pilotů má národní prioritou , jako jsou například Václav Pech, Filip Mareš, Jan Černý, Miroslav Jakeš či Roman Odložilík,“ upřesnil Plachý.

Ve špičce startovní listiny už tradičně převažují vozy kategorie R5, kterých se na startu sejde 21 (značky Škoda, Hyundai, VW a Ford), chybět nebudopu ani dvě WRCéčka. Kromě tradičních domácích jmen v čele se zlínským Janem Jelínkem se v okolí Valašského Meziříčí představí s „er pětkami“ i zahraniční piloti – Němec Albert von Thurn und Taxis, Slováci Roman Popovič (oba Škoda Fabia Rally2 Evo) a Vladimír Hanuš (Hyundai i20 R5). Ze zahraničí pak zavítají na Severovýchodní Moravu i dvě polské posádky.

„Startovní listina má jistě svou kvalitu a fanoušky čeká zajímavá podívaná. Po průběhu Bohemky věřím v další souboje o desetinky. Stejně tak na umístění v první desítce bude nespočet kandidátů, kteří si to mezi sebou rozdají v dalších vyrovnaných duelech,“ věřří šéf organizačního týmu.