Valaši nejprve zcela vyhořeli na palubovce VŠB Ostrava, kde dali pouze 42 bodů, a pak předvedli úctyhodný obrat v Novém Jičíně, kde pak ještě dokázali malý sportovní zázrak – vyhráli v prodloužení. V dalším dvojkole druhé ligy se poprvé v novém ročníku představí Meziříčané doma. V sobotu 15. října od 17 hodin přivítají v hale stavební průmyslovky BCM Ostrava, o den později od 10 hodin hostí Sokol Karviná.

VŠB OSTRAVA – BK VALAŠSKĚ MEZIŘÍČÍ 78:42 ((22:6, 45:20, 62:29)

Na první mistrovský zápas nové sezony se možná všichni hráči po dlouhé letní přípravě těšili, ale je téměř jisté, že na něj také budou chtít rychle zapomenout. Valaši se v Ostravě neuvěřitelně trápili v útoku. Domácí basketbalisté, kteří i letos budou bezesporu patřit k lídrům soutěže, vedli po první čtvrtině 22:6 a v poločase už měli pětadvacetibodový náskok. Hosté se neprobrali ze střeleckého útlumu ani po změně stran, a tak z toho bylo nakonec zcela jasné vítězství Ostravy. „Nelze k tomu asi nic jiného říct, než že jsme totálně střelecky vyhořeli,“ začal s hodnocením zápasu trenér Valašského Meziříčí Pavel Václavek. Jeho slova jasně potvrzují také útočné statistiky hostujícího celku, které by bylo asi nejlepší nenávratně skartovat. „Z pole jsme stříleli něco kolem třiceti procent, z trestných hodů to bylo mizerných čtyřicet procent. Naši obvyklí střelci a s nimi i všichni i ostatní se skutečně pořádně natrápili a právě kvůli útočnému výpadku jsme neměli šanci,“ uznal sportovně kouč Václavek.

Meziříčané, kteří se hodně trápili v ofenzivě, se alespoň v obraně blížili jak takž ke standardu. „Taky to nebylo bůhví co, ale v defenzivě jsme alespoň dokázali přibrzdit kvalitního soupeře. Měli jsme dvacet obranných a deset útočných doskoků, jenže jsme k obraně nepřidali vůbec nic v útoku. Jen věřím, že jsme si snad vybrali takto špatný zápas na dlouhou dobu dopředu,“ dodal Václavek.

Body Val. Meziříčí: Bajar 9, Pešat 9, Bezděk 7, Večeřa 5, Ides 5, Šiko 3, Pospíšil 2, Roček 2, F. Denk, Krumpolc.

BC NOVÝ JIČÍN – BK VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 80:85 po prodloužení (15:17, 41:27, 60:49, 73:73)

Jak v Ostravě zápas dokončili, tak pokračovali Valaši také v nedělním dopoledním duelu se sousedním Novým Jičínem. Opět to bylo jedno velké trápení, jenže tentokrát se z toho dokázal tým dostat v pravou chvíli a téměř ztracený zápas ještě zázračně zachránil.

Domácí Nový Jičín, který se chtěl rehabilitovat za předchozí dvoubodovou prohru s Kroměříží, si jasně šel za vítězstvím a s Meziříčím to opět vypadalo bledě. „Opět se nám vůbec střelecky nedařilo a v průběhu třetí čtvrtiny jsme prohrávali o dvacet bodů,“ přiblížil další trápení trenér Meziříčí Pavel Václavek. Ještě po třech čtvrtinách vedl Nový Jičín o 21 bodů a vypadalo to, že se zápas dohraje jen z povinnosti. Jenže přišel obrovský nápor hostujícího celku, který během chvilky hrozivý deficit zlikvidoval a dokonce se chvíli před koncem dostal do vedení. „Minutu a dvacet vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny jsme vedli, ale neudrželi jsme to a šlo se do prodloužení. V něm, stejně jako od konce třetí čtvrtiny, jsme podle mého názoru měli nad soupeřem fyzickou převahu a hlavně díky tomu jsme vydřeli vítězství,“ popsal dramatickou koncovku derby utkání trenér vítězného celku Václavek. Z vítězství měl hostující kouč velkou radost. Hlavně proto, že v závěru základní hrací doby a v celém prodloužení tvrdili muziku na palubovce meziříčští mladíčci. „V závěru se nám hned čtyři hráči základní sestavy postupně vyfaulovali a klíčové momenty v koncovce odehráli naši mladí kluci. Musím uznat, že to zvládli perfektně,“ chválil Václavek nadějné mladíčky ve svém týmu (Filip Denk – 17 let, Martin Krumpolc – 18, Lukáš Roček – 18, Josef Bajar – 18).

Body Val. Meziříčí: Bajar 20, Pospíšil 20, Bezděk 17, F. Denk 15, Večeřa 6, Pešat 3, Krumpolc 2, Ides 2, Roček.

1. VSK VŠB Ostrava 2 2 0 179:116 4
2. SK Podolí 2 2 0 167:132 4
3. SK Žabovřesky 2 2 0 143:130 4
4. Sokol Šlapanice 2 1 1 190:164 3
5. SK UP Olomouc 2 1 1 149:146 3
6. Spartak Uherský Brod 2 1 1 144:150 3
7. TJ Sokol Karviná 2 1 1 156:175 3