Start i cíl závodu bude tradičně u karlovického hotelu Galik v údolí Léskové. Připraveny jsou dvě trasy, zapojit se tak mohou sportovci všeho věku a kondice. „Ti zdatnější vyrazí na trasu dlouhou 12 km s převýšením 350 metrů. Pro ostatní je připravena trať 6,5 km s převýšením 100 metrů. Registrace v den závodu jee možná od 9:30 hodin do naplnění kapacity závodu," uvedl prezident Valachy Tour Vladimír Sušil.

Vedle sportovního zážitku v podzimní valašské krajině s hezkými výhledy do okolí bude bezesporu velkým lákadlem také opětovná účast legendy českého ultramaratonu, známého běžeckého kouče Miloše Škorpila. Tento 61letý propagátor běhu má na svém kontě řadu rekordů i neobvyklých výkonů a provozuje vlastní běžeckou školu, která letos rozšířila své aktivity právě i do karlovického Resortu Valachy – na jaře se tu poprvé konal čtyřdenní běžecký kemp a příští rok v dubnu se chystá jeho pokračování. „Miloš Škorpil samozřejmě něco ze svých zkušeností předá zájemcům i při Běhej Valachy, po závodu s ním připravujeme moderovanou besedu s autogramiádou," dodal Vladimír Sušil.

Před hlavním závodem dospělých se uskuteční dětské závody, k nimž se úvodní rozpravy před startem ujme Miloš Škorpil. Startovné je tradičně za symbolickou korunu. Děti poběží na různě dlouhých trasách dle věku – od nejmenších 4letých sportovců na vzdálenost 100 metrů až po 15leté školáky, kteří se utkají na 1800 metrech.

Připravena bude i horská prémie EURONICS, v níž budou odměněno šest závodníků, kteří proběhnou nejvyšším bodem delší trasy na 25., 50. 100., 125., 150. a 200. místě. „Odměnu za svůj výkon si tak mohou z Velkých Karlovic odvézt nejen nejrychlejší běžci, ale i sportovci-hobíci z širšího startovního pole. Cenami v horské prémii budou elektrospotřebiče," dodal Vladimír Sušil.

Co po závodě? Do bazénu nebo na Fotostezku

Spojte sport s dalšími zážitky. Po závodu si můžete dopřát valašské speciality v hotelu Galik a poté vzhůru za relaxací do Wellness Horal, kde se můžete prohřát v termálních bazénech a dopřát si odpočinek v saunovém světě nebo při některé z exotických masáží či saunových rituálech. Rodinám s dětmi doporučujeme procházku po Kulíškově naučné stezce u hotelu Horal. Kdo nebude mít adrenalinu dost, může vyrazit na projížďku na segwayi z půjčovny na Horalu nebo se vydat za krásami podzimní krajiny po nové Fotostezce Valachy, která vede právě kolem dějiště závodu – kolem hotelu Galik k rozhledně Miloňová.

Co se chystá pro rok 2016?

Pořadatelem Valachy Tour je Resort Valachy, který ve Velkých Karlovicích provozuje tři hotely s relaxačními centry, Ski areálem Razula a dalšími volnočasovými aktivitami. Seriál Valachy Tour obnáší pět akcí – noční závod na běžkách, maraton horských kol, duatlon a triatlon. Letos nově je bodování a následné vyhodnocení nej᠆úspěšnějších sportovců rozšířeno i na dětské kategorie.

„Po sobotním Běhej Valachy a vyhlášení celkových výsledků představíme chystané akce Valachy Tour na příští rok včetně termínů. Zajímavostí určitě bude připravovaný lednový kemp Škola běžeckého lyžování, která zájemce připraví přímo na tratích na první akci příštího roku – NOČNÍ STOPU VALACHY a také na Karlovskou 50, největší běžkařský závod v regionu, který se tradičně koná právě ve Velkých Karlovicích," uvedl prezidentValachy TourVladimír Sušil.

Závod NOČNÍ STOPA VALACHY je plánován na 27. únor.

Harmonogram
8:30 – 9:45 Registrace do dětských závodů
9:30 – 11:00 Registrace do hlavního závodu
10:00 – 11:30 Závody dětí
12:00 Hromadný start BĚHEJ VALACHY 12 km
12:10 Hromadný start BĚHEJ VALACHY 6,5 km
14:20 Vyhlášení výsledků dětských závodů
14:30 Vyhlášení výsledků BĚHEJ VALACHY
14:45 Vyhlášení výsledků VALACHY TOUR 2015
15:00 Tombola

Škorpil: Velké Karlovice jsem si zamiloval

Miloš Škorpil je ve světě běžeckého sportu bez nadsázky pojmem a legendou. Tento známý ultramaratonec, který působí také jako kouč a založil vlastní běžeckou školu, má na svém kontě řadu úctyhodných výkonů – mimo jiné třikrát oběhl Českou republiku, běžel z Prahy do Vídně či na Sněžku nebo z Drážďan do Prahy, k jeho osobním rekordům patří 314 km zdolaných v rámci 48hodinového běhu, je dvojnásobným mistrem ČR v běhu na 24 hodin…

I přes nepoměrně kratší distanci se pro něj stal atraktivní výzvou také závod BĚHEJ VALACHY ve Velkých Karlovicích, jehož atmosféru zakusil poprvé již loni. Letos opět se postaví na start dlouhé trasy společně s dalšími závodníky, kteří se v cíli mohou těšit i na neformální besedu.

Kdo by se chtěl od Miloše Škorpila naučit něco víc, může se zúčastnit jeho Běžecké školy, se kterou má opět v plánu přijet na jaře do Velkých Karlovic.

Miloši, za poslední rok je to již potřetí, co míříte do Velkých Karlovic. Jak se vám zdejší kraj líbí? Jak jeho terény hodnotíte pohledem sportovce – běžce?

Vždycky jsem obdivoval místa, kde jsem viděl, že lidé žijí v souladu s přírodou. Beskydy a okolí Velkých Karlovic jsou právě tím příkladem, kde to na člověka dýchne, hned jak do nich vběhne nebo vjede. Říkám vběhne, protože jsem těmito místy dřív probíhal při svých třech obězích České republiky, než v nich pobýval nebo do nich přijel. Takže Beskydy a okolí Velkých Karlovic jsem si ihned zamiloval a jak se říká: „Když miluješ, není co řešit!"

Dlouhou trať BĚHEJ VALACHY již po loňsku znáte na vlastní kůži. Co závodníkům poradíte? Jak správně rozvrhnout síly? Jaké jsou přednosti a úskalí tratě?

Tak první, co bych jim poradil, je správné obutí :-). Vloni jsem na trať vyběhl, a nebyl jsem jediný, v silničních botách, nahoru to ještě nějak vyběhl, ale v druhé půli, kdy jsem si říkal, že to z kopce rozbalím, jsem to dolů spíš proklouzal a hodně tu ztratil. Každopádně kromě trialových bot na nohách bych běžcům a běžkyním poradil, aby nahoru vyběhli na 90 %, aby pak měli sílu v druhé půlce běžet a běh a přírodu, jíž probíhají, si pořádně užít. A ani nemusí šetřit síly na poslední bonbonek v podobě cílového kopce, není totiž tak zlý, jak vypadá.

Jak vyhovuje naše trať vám osobně? Pro vás jakožto ultramaratonce je asi poněkud krátká..

Jsem sice ultramaratonec, ale jinak jsem běhal i na dráze 800 a 1500 metrů, takže vím, že není důležitá délka tratě, kterou běžíte, když do jejího zdolání dáte všechny síly, co v sobě máte. Z tohoto pohledu není žádná trať, žádná vzdálenost lehčí či těžší než jiná. Důležité je si správně rozvrhnout síly a v cíli vědět, že víc už jsem do toho prostě dát nemohl. Takže z tohoto pohledu je i pro mě – ultramaratonce délka tratě tak akorát.

Kromě účasti na běžeckých závodech spolupracujete s pořadateli VALACHY TOUR i jinak, letos na jaře proběhla v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích vaše první Běžecká škola Miloše Škorpila na Valašsku, zájem o ni byl velký. Chystá se pokračování?

Chystáme se na pokračování, ve dnech 14. až 17. dubna – tedy stejně jako loni v období, kdy se příroda i běžci probouzí k novému životu. Kromě výživného běhání bychom se chtěli věnovat i výživě respektive zdravému životnímu stylu, protože se ukazuje, že to jsou společně s pohybem oblasti, v nichž lidé velmi tápou a vlivem reklamy mají pocit, že snad nikdy nemohou žít zdravě a přitom hravě.